عقب نشینی از خشم جلیقه زردها

پوپولیسم بر سردر شانزه لیزه

اقتصادی /
شناسه خبر: 431013

مردی با شمایل باستانی، دستاری دور سر و موهایی بلند و آشفته، حالتی در هم آمیخته از خشم، تعجب، بهت و فریاد دارد. آنچه او را عجیب‌تر کرده است، جای خالی در نیمی از صورتش است. مجسمه‌ای در طاق پیروزی پاریس که از سال 1806 ساختن آن شروع و در سال 1836 افتتاح شد، حالا بعد از 183 سال، به‌دست مردم عصبانی فرانسه شکسته شده است.

تصویر همین مرد شکسته، مغموم و خشمگین روی جلد این هفته نشریه اکونومیست نقش بسته و در تیتر دو کلمه‌ای آن نوشته شده است:«کابوس مکرون» کابوسی که با تلاش او برای انجام اصلاحات اقتصادی آغاز شد و با خشم جلیقه زردهایی که از شبکه‌های اجتماعی زبانه کشید، به عقب نشینی موقت انجامید. ماجرا از این قرار بود که قیمت گازوئیل، پرمصرف‌ترین سوخت در فرانسه طی یک سال اخیر 23 درصد بالا رفته و ریشه آن علاوه بر افزایش قیمت جهانی، در سیاست‌های اصلاحی مالیاتی مکرون بوده است.
اما حالا و به‌دنبال این اعتراض‌ها، مکرون از این اصلاحات عقب نشسته است. 
اکونومیست در بخشی از گزارش این هفته خود می‌نویسد:«آیا همه این‌ها به این معنی است که پوپولیسم همیشه پیروز می‌شود و اصلاح‌طلبان همیشه بی‌نتیجه می‌مانند؟ به طرز ناامیدانه‌ای، این نتیجه‌گیری صحیح است. آقای ترامپ با طرح کاهش مالیات‌ها که در درازمدت به ضرر امریکاست، به پیروزی رسید. در ایتالیا، ائتلاف حاکم پوپولیستی وعده داده است که سن بازنشستگی را که قبلاً افزایش یافته بود، کاهش می‌دهد و همچنین پیشنهاد کاهش شدید مالیات‌ها را ارائه کرده است. حتی ولادیمیر پوتین نیز امسال شجاعت لازم برای روبه‌رو شدن با بازنشستگان روسی را نداشت.»
چرا کار مکرون به اینجا کشید؟
بر اساس گزارش اکونومیست، امانوئل مکرون در ابتدای روی کار آمدن توانست اصلاحات جدی را انجام دهد آنقدر که به نظر غیرقابل توقف می‌رسید. او بسرعت اصلاحاتی را که به زمان طولانی برای انعطاف پذیرتر کردن بازار کار لازم بود از طریق کارکردن با اتحادیه‌های معتدل انجام داد. اکونومیست بعد از برشمردن اصلاحات این چنینی به طعنه می‌نویسد:«اما در طول مسیر، آقای مکرون فراموش کرد که او تنها یک رئیس جمهوری فرانسوی است، نه یک خدا و نه یک پادشاه، بلکه فقط یک سیاستمدار در یک دموکراسی است که نیازمند رضایت پایدار مردم است.»
به باور این هفته نامه معتبر انگلیسی در حال حاضر نیز افزایش مالیات بر سوخت دیزل، یک سیاست سبز صحیح است اما او باید توجه بیشتری به مردم روستایی داشته باشد که نیاز به رانندگی دارند و بیشترین آسیب را از این سیاست خواهند خورد. اکونومیست می‌نویسد:«مخرب‌ترین برچسبی که به بانکدار سابق چسبیده است، این است که او «رئیس جمهوری ثروتمندان» است.» مکرون در ابتدا باید مشخص کند که اولویت‌هایش چیست.  باید برخی از انواع مالیات‌ها را اصلاح کند و یک یارانه مناسب برای افراد کم درآمد و کم هزینه درنظر بگیرد که انگیزه آنها را برای کار افزایش دهد. در وهله دوم، مکرون و دولت او باید کارهای خوبی را که انجام می‌دهند و قبلاً انجام داده‌اند، بهتر به مردم توضیح دهند، کارهایی مانند سرمایه‌گذاری روی کسب و کارهایی که جوانان را به استخدام با قراردادهای بلند مدت درآورده و نرخ بیکاری را نیم درصد کاهش داده است. در نهایت نیز اکونومیست به رئیس جمهوری جوان فرانسه توصیه کرده است:«مکرون خودش هم نیاز به تغییر داد. در عصری که پوپولیست‌ها هرچه می‌خواهند می‌گویند و هر کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند، سیاستمداری که نمی‌تواند مردم عادی را قانع کند و نشان دهد که آنها را دوست دارد و درکشان می‌کند، برای هر کاری که بخواهد انجام دهد به دردسر می‌افتد. »

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.