40 میلیون مترمکعب آب با دبی 15 تا 20 مترمکعب بر ثانیه تاکنون به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و این کار ادامه می یابد تا میزان آب رها شده به 90 میلیون مترمکعب برسد.« کیومرث دانشجو»مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان افزود: با توجه به بارندگی های مناسب پاییزی حجم مخازن سدهای استان  نسبت به سال گذشته 24 درصد افزایش یافته است.

«مهدی صابری» رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: تا کنون 103.7 میلیمتر بارندگی در استان داشتیم که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 69 درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین 82.7 درصد بارندگی را در حوضه دریاچه ارومیه شاهد بودیم که این آمار نشان از رشد 118 درصدی بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

«کریم زاده» رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اجرای برنامه های کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند برنامه جامع است، گفت: اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی، اجرای خطوط انتقال آب در برخی از اراضی کشاورزی، اجرای شبکه های آبیاری تحت فشار در پایاب سدها و اراضی پایاب حوضه آبریز، اجرای طرح های زراعت و ترویج کشاورزی در اراضی حوضه دریاچه ارومیه از جمله این برنامه هاست.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح ها از ابتدای سال 1393 تاکنون 2 هزار و 870 میلیارد ریال اعتبار نقدی و اسناد خزانه اختصاص یافته و تاکنون 28 درصد این اعتبارات وصول شده است. /ایسنا

Image result for ‫رهاسازی آب به دریاچه ارومیه تا مرز ۹۰میلیون مترمکعب‬‎

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.