چرا تلاش نمایندگان مخالف CFT برای آبستراکسیون به بن بست خورد؟

نمایندگان مخالف CFT وقتی خود را در اقلیت یافتند تلاش کردند صحن علنی را ترک کنند تا مجلس از نصاب بیفتد و رای‌گیری انجام نشود. اما به گفته حاجی‌دلیگانی؛ علی لاریجانی دستور بسته شدن درهای صحن را داده و جلوی خروج نمایندگان برای دقایقی گرفته شد

نمایندگان اصولگرای مخالف CFT بار دیگر تلاش کردند تا با آبستراکسیون و خروج از صحن علنی مجلس جلوی تصویب اصلاحیه این لایحه را بگیرند.

تلاش مخالفان CFT برای خروج از مجلس هنگام تصویب اصلاحیه CFT

مجلس به اصلاحیه لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم CFT هم رای مثبت داد. البته این بار هم کار به آسانی پیش نرفت و مخالفان این لایحه به هر دری زدند تا شاید بتوانند جلوی آن را بگیرند. اگرچه این بار از بنر و طومار خبری نبود اما پیامک‌ها در جای خود باقی بود و نمایندگان این طیف هم در مجلس سنگ‌تمام گذاشتند.

به گزارش اعتمادآنلاین؛ در همین راستا حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر تلاش کرد تا بار دیگر پای رهبری را به میان بکشد، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه موافقان این لایحه را ضعیف‌النفس خواند و البته بار دیگر حاشیه‌ساز شد.

تلاش برای از حدنصاب انداختن رأی گیری

در آخر هم با وجود همه جنجال‌ها، وقتی خود را در اقلیت یافتند تلاش کردند صحن علنی را ترک کنند تا مجلس از نصاب بیفتد و رای‌گیری انجام نشود. اگرچه به گفته حاجی‌دلیگانی؛ علی لاریجانی رییس‌مجلس دستور بسته شدن درهای صحن را داده و جلوی خروج نمایندگان برای دقایقی گرفته شد. در همین حین هم لاریجانی اعلام رای‌گیری کرد و لایحه تصویب شد.

دستور لاریجانی برای بستن درهای صحن و ممانعت از خروج نمایندگان

باوجود اینکه برخی این حرکت رییس مجلس را نقض آیین‌نامه داخلی دانسته‌اند، محمدعلی وکیلی عضو هیات‌رییسه به «اعتمادآنلاین» گفته است که در جلسه علنی و رسمی مجلس نمایندگان حق خروج از صحن علنی مجلس را ندارند و اقدام رییس مجلس در این باره اقدام درست و به جایی بوده است.

با همه این حواشی نمایندگان بند اول از ایرادات شورای نگهبان به CFT را که پیشتر در کمیسیون امنیت ملی اصلاح شده بود را در صحن علنی به تصویب رساندند. با تصویب این بند از CFT این بخش بار دیگر برای تعیین‌تکلیف به شورای نگهبان می‌رود.

در ادامه البته نمایندگان درباره بند دوم ایرادات شورای نگهبان بر مصوبه قبلی خود اصرار کردند. بنابراین این بند برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.