مجلس عوام انگلیس دولت ترزا می ‌را متهم به سرپیچی کرد

آغاز شمارش معکوس دولت «می» در رینگ پارلمان

بین الملل /
شناسه خبر: 430720
مجلس عوام انگلیس دولت ترزا می ‌را متهم به سرپیچی کرد   آغاز شمارش معکوس دولت «می» در رینگ پارلمان

در مسیر حرکت به سوی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، حوادث سیاسی بی‌شماری روی داده است اما آنچه سه‌شنبه شب در مجلس عوام و به عبارتی پارلمان این کشور علیه دولت به تصویب رسید، از بی‌سابقه‌ترین رویدادهای سیاسی این کشور محسوب می‌شود.

311 نفر از نمایندگان پارلمان بریتانیا سه‌شنبه به طرحی رأی دادند که براساس آن دولت ترزا می ‌نخست‌وزیر این کشور به سرپیچی از لایحه پارلمان درباره انتشار کامل اسناد حقوقی توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا متهم شد.
آنها از دولت بریتانیا خواستند اسناد حقوقی برگزیت را هرچه سریع‌تر منتشر کند و علناً مخالفت خود را با طرح ترزا می‌ برای خروج از اتحادیه اروپا که اخیراً موافقت پارلمان اروپا را به دست آورده، ابراز کردند تا سر سنگلاخ‌های مسیر نخست‌وزیری انگلیس افزوده شود.
به گزارش فرانس 24، برای اولین بار در تاریخ، پارلمان بریتانیا در رویکردی انتقادی از دولت می، اعلام کرد او به‌دلیل عمل نکردن به لایحه‌ای درباره انتشار اسناد حقوقی برگزیت، از پارلمان نافرمانی کرده است.
دولت بریتانیا پس از چند هفته تأخیر، دوشنبه گذشته تنها بخش‌هایی از این اسناد را منتشر کرد و می‌خواست نسخه کامل این اسناد را پس از رأی‌گیری تاریخی پارلمان درباره توافقنامه برگزیت منتشر کند. براساس برنامه‌ریزی‌ها این رأی‌گیری قرار است سه‌شنبه هفته آینده برگزار شود و به‌دنبال آن سرنوشت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص خواهد شد. اما نمایندگان پارلمان از می‌ خواسته‌اند پیش از این موعد، اسناد حقوقی برگزیت را منتشر کند. در اسنادی که تاکنون منتشر شده است، به مواردی مانند پایبندی دائمی انگلیس به قوانین تجاری اتحادیه اروپا در دوره بعد از برگزیت اشاره شده است.
با اعلام نتایج آرای نمایندگان، آندریا لیدسام رئیس اجرایی حزب محافظه‌کار در مجلس عوام گفت که دولت در نظر دارد بزودی اسناد حقوقی برگزیت را منتشر کند. او به پارلمان گفت: «ما با دقت به خواست و اراده پارلمان گوش کردیم، در نظر داریم اسناد حقوقی کامل برگزیت را که دادستان کل آن را تهیه کرده است، ارائه دهیم.» او در ادامه افزود، این طرح به پارلمان انگلیس مجوز می‌دهد که هر وزیری که در این راستا به نافرمانی از پارلمان متهم شود، با عواقبی که نمایندگان تصمیم می‌گیرند روبه‌رو شود. کایر استارمر سخنگوی حزب کارگر در امور برگزیت، اعلام کرد که سرپیچی دولت از پارلمان «بی‌سابقه» است و دولت در میان نمایندگان «اعتباری ندارد».
ترزا می‌ گرفتار حلقه‌های تنش
با گذشت دو سال از رأی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، رفته‌رفته تنش بر سر آن بیشتر می‌شود. پس از روی دادن حوادث سیاسی بسیار، سرانجام دو هفته پیش سران 27 کشور اروپایی به طرح برگزیت رأی مثبت دادند و قرار شد این طرح برای رأی نمایندگان پارلمان بریتانیا راهی آن شود. اما مخالفت نمایندگان پارلمان، از حزب مخالف با ترزا می‌ گرفته تا هم‌حزبی‌هایش، با سند توافقنامه برگزیت تنها یک هفته پیش از برگزاری رأی‌گیری پارلمانی روی داد تا بر سلسله تنش‌های نخست‌وزیری بریتانیا که ممکن است به‌خاطر برگزیت پست خود را هم از دست بدهد، افزوده شود. اگر نمایندگان به این طرح رأی مثبت بدهند، این توافقنامه به شکل قانون در می‌آید.
اگرچه طرح سرپیچی دولت از پارلمان نتیجه قابل توجه و مستقیمی در مسیر برگزیت ندارد، اما می‌تواند تنش‌های میان دولت و پارلمان را تشدید کند و همین برداشتن قدم بعدی برای نخست‌وزیری را مشکل‌تر کند. در چنین شرایطی، ممکن است بریتانیا نتواند به توافقی بر سر برگزیت برسد و ترزا می ‌و دولتش با خطر برکناری روبه‌رو شوند.
سیاستمداران هر دو جناح بریتانیا با طرح می‌ درباره برگزیت مخالف هستند؛ حامیان برگزیت این طرح را قبول ندارند، زیرا این طرح همچنان پیوندهای میان این کشور با اتحادیه اروپا را حفظ می‌کند و حامیان اتحادیه اروپا نیز اعتقاد دارند این طرح موانعی بر سر روابط انگلیس با بزرگ‌ترین شریک تجاری‌اش ایجاد می‌کند. الن ویگر، محققی که  دراتاق فکر «چنجینگ اروپا» فعالیت دارد، می‌گوید: «اوضاع برای ترزا می‌ بشدت بغرنج است. بیش از 100 نماینده محافظه‌کار می‌گویند از طرح برگزیت او حمایت نمی‌کنند، اعضای حزب کارگر کاملاً با او مخالف هستند. بنابراین می‌توانم پیش‌بینی کنم این طرح نتواند در هفته آینده رأی بیاورد.»
ترک اتحادیه اروپا بدون رسیدن به توافق، به 40 سال تجارت آزاد و تبادل کالا و خدمات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا پایان می‌دهد. بانک انگلیس هفته پیش هشدار داد، اگر این توافق حاصل نشود، اقتصاد بریتانیا به رکود وخیمی می‌رسد و اقتصاد این کشور روندی نزولی طی خواهد کرد. مارک کارنی هفته پیش هشدار داد که بریتانیایی‌ها ممکن است با افزایش تورم روبه‌رو شوند و اگر بدترین سناریو برای برگزیت روی دهد، ارزش پوند تا 25 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
رئیس شورای اروپا نیز در جریان اجلاس گروه 20 هشدار داد: «اگر پارلمان انگلیس به توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا رأی موافق ندهد یا برگزیت صورت نمی‌گیرد یا انگلیس بدون دستیابی به توافق از اتحادیه اروپا خارج می‌شود.»
احتمال توقف برگزیت
 حواشی برگزیت آینده سیاسی انگلیس را با بحران مواجه کرده است. به گزارش سی‌ان‌ان، امانوئل کمپوس سانچز بوردونا مقام ارشد دیوان دادگستری اروپا اعلام کرد که دولت انگلیس هنوز می‌تواند به ‌صورت یکجانبه روند برگزیت را متوقف کند. این در حالی است که براساس نظرسنجی‌ها، بیشتر مردم این کشور تمایل دارند از اتحادیه اروپا خارج نشوند و روند برگزیت متوقف شود. بر همین اساس، احتمال دارد حامیان اتحادیه اروپا تلاش کنند همه‌پرسی مجددی برگزار شود. تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشرشده نشان می‌دهد که تنها 17 درصد مردم انگلیس با توافقنامه برگزیت موافق و 51 درصد خواهان ادامه عضویت در اتحادیه اروپا هستند. اما آنچه در این میان آشکار است، این است که طرفداران خروج از اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از برگزاری این همه‌پرسی به کار خواهند بست.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.