گزارش «ایران» از حضور  روحانی  در دانشگاه های کشور  در 6 سال

روحانی صدای نقد دانشجویان را هر سال می شنود

اجتماعی /
شناسه خبر: 430717
گزارش «ایران» از حضور  روحانی  در دانشگاه های کشور  در 6 سال  روحانی صدای نقد دانشجویان را هر سال می شنود

دانشگاه و دانشجو در دهه‌های اخیر روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است از سرخوردگی جنبش دانشجویی در دوره مهرورزی تا نشانه‌های پویایی فعالیت دانشجویی در دوره اعتدال. با این همه دانشجویان و دانشگاهیان در هر دولتی به شیوه خاص مورد توجه قرار می‌گرفتند.

برخی از رؤسای جمهور دانشگاه را پایگاه ملت می‌دانستند و بر این اعتقاد بودند که دانشگاهیان باید برای مشکلات مردم تصمیم‌گیری کنند و برخی دیگر هم اعتقادی به فعالیت دانشجویی نداشتند. 
در این میان دولت اعتدال بود که با آمدنش جان تازه‌ای به دانشجویان بخشید و فضای امنیتی دانشگاه را به محیط نقادی و پرسشگری تبدیل کرد. 
مخاطب اصلی دولت از همان روزهای اول انتخابات ریاست جمهوری دانشگاه و دانشگاهیان بودند. روحانی آموزش عالی و دانشگاه ها را مهم‌ترین رکن توسعه سرمایه انسانی دانست و البته بعد از انتخابات هم بارها و بارها به دانشگاه رفت و از نزدیک با دانشجویان سخن گفت. 
رئیس جمهوری در سخنرانی‌های 16 آذر خود تنها به علم و الزامات کار دانشگاهی نپرداخت. او با دانشجویان، هم از معضلاتی گفت که دولت از ابتدای فعالیت خود با آن دست به گریبان بوده، هم از تلاش‌ها برای ایجاد محیط امن و آزاد رشد علمی و هم از میان دانشجویان، منتقدان و تخریبگران را مخاطب خود قرار داد.

دانشگاه خانه احزاب نیست
1392دانشگاه شهید بهشتی


6 ماهی از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نگذشته بود که روحانی تصمیم گرفت 16 آذر را در کنار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی باشد. مراسمی که البته حاشیه‌های بسیاری هم داشت و رئیس جمهوری به سؤالات کتبی دانشجویان که از سوی مجری اعلام می‌شد پاسخ می‌داد. روحانی در این دیدار با تأکید بر اینکه دانشگاه خانه احزاب نیست، اما کارگاه سیاست است، اظهار داشت: سیاست نه به معنای رقابت در به دست آوردن قدرت، بلکه به همان مفهوم مرسوم فرهنگ اسلامی ایرانی ما، که سیاست به معنای تدبیر منزل و حکمت عملی بود، یعنی سیاست به مفهوم بهتر اداره کردن کشور است. هر کجا دانشجو ببیند حرکتی در این کشور اعم از دولت یا هر نهاد دیگری از مسیر عقلانیت، خردورزی و منافع ملی فاصله می‌گیرد، صدای رسای دانشجو برای جلوگیری از انحراف بلند خواهد بود.

دانشگاه می‌تواند در جامعه و حکومت تأثیرگذار باشد
1393دانشگاه علوم پزشکی ایران


دومین حضور روحانی در 16 آذر در دانشگاه علوم پزشکی ایران بود. این مراسم هم با پرسش و پاسخ تشکل‌های دانشجویی همراه بود. تأکید رئیس جمهوری در دومین 16 آذری که در دانشگاه حضور داشت روی فعالیت‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی بود: دانشجو باید بداند عضو این جامعه است؛ از محیط اجتماعی داخلی و خارجی تأثیرپذیر است و اتفاقاً دانشگاه جایگاه و قدرتی است که می‌تواند تأثیرگذار در جامعه، در حکومت و در اداره کشور باشد. مگر می‌شود دانشجویی در دانشگاهی درس بخواند و فقط به فکر واحد باشد؟ واحدهایی که گذرانده و واحدهایی که باید بگذراند. مدرکی که باید بگیرد. می‌شود دانشجویی در دانشگاه باشد و نسبت به مسائل مهم جامعه‌اش بی‌تفاوت باشد؟ می‌شود دانشجوی کشور ما نسبت به آینده وضع آب در کشور، وضع محیط زیست در کشور، وضع انرژی در کشور، یا در بخش نرم‌افزاری، وضع فرهنگ در کشور، وضع آسیب‌های اجتماعی در کشور بی‌تفاوت باشد؟ مگر شدنی است؟ مگر می‌شود ما در یک جامعه‌ای زندگی کنیم و نسبت به مسائلی که سرنوشت خودمان، خانواده‌مان، ملتمان، جامعه‌مان، منطقه‌مان را تحت تأثیر می‌گذارد بی‌تفاوت باشیم؟

دانشجو و دانشگاه باید نقاد باشد
1394دانشگاه صنعتی شریف


دانشگاه صنعتی شریف سومین مقصد رئیس جمهوری در 16 آذر سال 94 بود. در این مراسم رئیس جمهوری تأکید کرد: اگر دانشگاه تغییر نکند این دولت باشد یا آن دولت. البته نظرمن این است که شاید اشتباه کنم همه آن چیزی که به من گفته می‌شود و خودم هم همین را حس می‌کنم که فضای دانشگاه سال 94 نسبت به 92 زمین تا آسمان فرق کرده است، ممکن است هنوز هم فضا امنیتی باشد و من نمی‌پسندم. 
ما فضای امن می‌خواهیم نه فضای امنیتی.من از شما می‌پرسم سال 90، 91 و 92 شما برای 16 آذر به این راحتی می‌توانستید اجتماع داشته باشید. حالا الآن سال 93 و 94 همه دنبال 16 آذر هستند. یک زمانی بود کسی جرأت نمی‌کرد بگوید جنبش دانشجویی از این کلمه می‌ترسیدند. دانشجو و دانشگاه باید نقاد باشد. البته انتقاد دلسوزانه کار دانشجو ودانشگاه است و ما باید از نقد دانشجویان استقبال کنیم.

دولت را نقد کنید
1395دانشگاه تهران


آخرین 16 آذر روحانی در دولت یازدهم در دانشگاه تهران رقم خورد. روحانی در این مراسم سخنرانی ویژه‌ای برای دانشجویان کرد او از دانشگاه منتقد گفت: دانشگاه هم باید نقاد باشد، باید از ما انتقاد کنید، از رئیس جمهور انتقاد کنید، البته با بیان احسن، همان طور که قرآن می‌گوید، با بهترین بیان انتقاد بفرمایید. از بقیه قوا هم از نظر من انتقاد کنید. نقد حق شماست، دانشجو باید نقاد باشد، من هم حال و هوای دانشجویی را می‌دانم. به هر حال من هم یک دوره‌ای دانشجو بوده‌ام و می‌دانم، دوره بسیار خوبی است، واقعاً، یکی از ویژگی‌های آن هم همین است. بیان کردن و نقد کردن. از آن طرف هم به ما راه حل بدهید و به ما کمک کنید. خواهش من این است. وحدت و اتحاد؛ اشکال ندارد نظرات مختلف داشته باشیم، لحن‌ها را کمی آرام‌تر و اخلاقی‌تر کنیم؛ در عین حال دولت را نقد کنید، شخص رئیس جمهور را هم نقد کنید، هیچ اشکال ندارد، باید هم این کار بشود. بدون نقد، پیش نمی‌رویم.

هیچ تشکلی را به عنوان مخالف دولت نمی‌دانیم
1396دانشگاه سیستان و بلوچستان


سال 96 انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برگزار شد و حسن روحانی با رأی بالای  مردم بر صندلی پاستور تکیه زد. او 16 آذر همان سال یک دانشگاه استانی را برای سخنرانی روز دانشجو انتخاب کرد. این پنجمین 16 آذری بود که روحانی در دانشگاه حاضر می‌شد و با دانشجویان سخن می‌گفت. روحانی در دانشگاه سیستان و بلوچستان اعلام کرد: هیچ تشکلی را به عنوان مخالف دولت نمی‌دانیم، البته برخی انتقاد بیشتری می‌کنند و نحوه بیانشان متفاوت است، اما همیشه همه آنها نیز برای ما محترم بوده و هستند. همه دانشگاه‌ها باید دارای استقلال کافی باشند، امروز متأسفانه دانشگاه‌ها از کمبود استقلال گله می‌کنند، در حالی که شعار ما در انقلاب اسلامی، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود، اما اکنون دانشگاه ما هم از استقلال و هم آزادی گله دارد. در حالی که انقلاب توسط مردم و دانشگاه‌ها به ثمر نشست و دانشجویان در این راستا سینه سپر کردند و از آغاز نهضت اسلامی، دانشگاه‌ها و روحانیت و اقشار مختلف مردم همه کنار هم و یکصدا انقلابی را به ثمر رساندند که نتیجه آن استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود و قطعاً این مسیر را ادامه خواهیم داد.

نقد دلسوزانه به نفع آینده کشور خواهد بود
1397دانشگاه علوم پزشکی  سمنان


ششمین حضور روحانی در 16 دانشگاه و دومین حضورش در کسوت رئیس دولت دوازدهم در دانشگاه علوم پزشکی سمنان بود. روحانی در این مراسم در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی، گفت: چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم، گفت: این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته‌های شما را بشنوم. نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه‌ها موفق بوده است. روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرین است. همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم. رئیس جمهوری در عین حال تصریح کرد: بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد. راه‌حل پیشنهاد بدهید. 
شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است. در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می‌کنید راه‌حل هم ارائه دهید. رئیس جمهوری با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده‌ایم، اظهار داشت: فضای مجازی در اختیار مردم، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است. 
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود، مشکلات هم حل می‌شود و رئیس جمهوری باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد.
روحانی تأکید کرد: برای ما هیچ بن‌بستی وجود ندارد، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت، اتحاد و یگانگی قطعاً امریکا را شکست خواهیم داد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.