با توافق در یک نشست چهارجانبه در حاشیه باکوتل 2018

تهران مرکز منطقه ای حمایت از استارتاپ ها می شود

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 430676

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه برگزاری نمایشگاه باکوتل ۲۰۱۸ از توافق ایجاد مرکز منطقه‌ای حمایت از استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات در ایران با همکاری کشورهای آذربایجان، روسیه و ترکیه خبر داد.

یک ایده پرطرفدار
اما ایده ایجاد مرکزی برای حمایت از استارتاپ‌ها از کجا آمد؟ در پاسخ باید گفت که پیشنهاد ایجاد یک مرکز منطقه‌ای برای حمایت از فعالیت‌های استارتاپی و برگزاری نمایشگاه‌ها و گردهمایی‌های منطقه‌ای کسب و کارهای نوین با مشارکت چهار کشور منطقه‌ای به میزبانی ایران، از سوی محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ارائه شد.
وزیر ارتباطات درباره این توافق گفت: در نشست چهارجانبه وزیران ارتباطات ۳ کشور آذربایجان، روسیه و ترکیه و در راستای ایجاد منطقه قوی‌تر و ایجاد یک بازار بزرگ منطقه‌ای در حوزه فناوری اطلاعات، توافق کردیم به میزبانی ایران، یک مرکز منطقه‌ای برای حمایت از استارتاپ‌ها ایجاد شود. وی ادامه داد: این مرکز با سرمایه‌گذاری مشترک چهارجانبه ایجاد می‌شود و البته ۳ دستور کار دیگر هم باقی ماند که بنا شد در جلسه بعدی در نیمه دوم ژانویه و به میزبانی ایران برگزار شود.
در این جلسه، آذری جهرمی ضمن اشاره به تغییر ماهیت اقتصاد جهانی و افزایش نقش استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوین در اقتصاد دیجیتال، تأکید کرد: دولت‌ها باید با درک این تحول، اقدامات مؤثری در جهت حمایت از استارتاپ‌ها برای یافتن بازار‌های بین‌المللی انجام دهند. وی افزود: هرچند تعداد استارتاپ‌ها در ایران و کشورهای همسایه در حال افزایش است اما همچنان در عرصه اتصال به مشتریان بین‌المللی ضعیف عمل می‌کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد یک بازار مشترک منطقه ایICT میان ایران، روسیه، آذربایجان و ترکیه اشاره کرد و گفت: این موضوع در ملاقات‌های قبلی با وزیران این کشورها در حاشیه ترکمن تل در عشق آباد و اجلاس سران مختار در دوبی مطرح شده بود.
در این نشست چهارجانبه، وزیر ارتباطات ترکیه نیز از گسترش همکاری‌های فی مابین در حوزه پست استقبال کرد و پیشنهاداتی در خصوص گسترش همکاری‌ها در حوزه پست و امنیت سایبری ارائه داد. وزیر ارتباطات روسیه نیز ضمن استقبال از پیشنهاد آذری جهرمی در زمینه استارتاپ‌ها، گفت، روسیه در زمینه‌های دیگری چون امنیت شبکه و موبایل پلتفرم هم آماده همکاری است و از ایران خواست تا با آماده‌سازی ظرفیت‌های خود در یک ماه آینده، زمینه‌های امضای سند همکاری را فراهم آورد.
گفتنی است که در پایان این نشست، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از همتایان خود برای برگزاری نشست بعدی اعضا در کیش دعوت کرد و مقرر شد پیشنهادهای سه کشور دیگر درباره جزئیات این طرح، در سه ماه آینده ارائه شده و مورد بحث کارشناسی قرار گیرد.
پیشنهاد مشارکت در ساخت ماهواره سنجشی
اما دستاوردهای این سفر تنها به موضوع استارتاپ‌ها و ایجاد مرکز منطقه‌ای حمایت از استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات توسط ایران محدود نشد و ماهواره‌های سنجشی نیز یکی دیگر از موارد مطرح شده بود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر به کشور آذربایجان، همچنین با الهام علی اف رئیس جمهوری این کشور دیدار و پیشنهاد مشارکت علمی برای ساخت ماهواره سنجشی را به وی ارائه کرد.
آذری جهرمی در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور در زمینه‌های گوناگون، گزارشی از اقدامات و همکاری‌های انجام شده میان وزارت ارتباطات ایران و وزارت ارتباطات آذربایجان در یک سال گذشته ارائه داد و از حمایت‌های رئیس جمهوری آذربایجان برای بسط این همکاری‌ها تشکر کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به توانایی ایران در ساخت ماهواره سنجشی خواستار انجام یک پروژه مشترک علمی میان ایران و آذربایجان در این زمینه شد. وی افزود: ایران در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، ارتباط مؤثر با همسایگان بویژه آذربایجان را با جدیت دنبال می‌کند.
الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سطح گسترده همکاری‌های دو کشور، پیشرفت‌های ایران در حوزه فضایی را چشمگیر دانست و از پیشنهاد ایران برای مشارکت در یک پروژه علمی برای ساخت مشترک ماهواره سنجشی استقبال کرد. وی تأکید کرد: برای توسعه روابط دوجانبه و منطقه‌ای، چشم‌انداز بسیار خوبی وجود دارد.
الهام علی اف با اشاره به تکمیل پروژه کریدور شمال- جنوب در آینده نزدیک، از اینکه همکاری‌های ایران و آذربایجان علاوه بر حوزه‌های حمل و نقل، ترانزیت و تجارت به همکاری‌های ICT نیز تسری یافته ابراز خرسندی کرد.
رئیس جمهوری آذربایجان همچنین با استقبال از ایده همکاری چهارجانبه ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه، آن را فرمولی مناسب برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای دانست و گفت: با توجه به روابط سیاسی و اقتصادی مطلوب میان این کشورها، ایده همکاری میان آنها در حوزه ICT ایده موفقی خواهد بود و برای امنیت منطقه‌ای و توسعه منطقه‌ای بسیار مؤثر واقع می‌شود.
الهام علی اف اظهار امیدواری کرد، دو کشور بتوانند در مورد گستره وسیعی از موضوعات مرتبط با حوزه ICT از جمله امنیت سایبری و توسعه زیرساخت شبکه نیز با یکدیگر همکاری کنند.
باکوتل 2018 و حاشیه‌ها
 باکوتل 2018 که بیست و چهارمین دوره این نمایشگاه محسوب می‌شود از 4 دسامبر(13 آذر) آغاز شده و فردا 7دسامبر(۱۶ آذر) به کار خود پایان خواهد داد.
 امسال در این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ شرکت از ۲۰ کشورجهان حضور یافتند که از این کشورها می‌توان به ایران، ترکیه، ایتالیا، امارات متحده عربی، بلاروس، امریکا، اسلوانی، فرانسه و کرواسی اشاره کرد. براساس گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امسال ۱۲ شرکت‌کننده بخش خصوصی و دانش بنیان ایرانی با هدف معرفی کسب‌ وکارهای نوپا و ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی‌های خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین سازمان فضایی و شرکت ارتباطات زیرساخت ایران از بخش دولتی در این نمایشگاه حضور یافتند. همچنین لازم به ذکر است که به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعداد شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه امسال سه برابر سال گذشته است و همچنین این نخستین بار است که وزارت ارتباطات به منظور توسعه بازار از کسب و کارهای ایرانی حمایت کرده تا در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.
در این رویداد همچنین کمپانی های‌ ای سی تی، اپراتورهای موبایل، شرکت‌های اینترنتی و... حضور یافتند و آخرین دستاوردهای فناورانه خود درباره نسل جدید بانک‌ها، حمل و نقل شهری، سیستم‌های شهر هوشمند، تکنولوژی اینترنت نسل چهارم و پنجم، فیبر نوری و سیستم‌های ابری را به نمایش گذاشتند.
این نمایشگاه حاشیه‌هایی جالب نیز به همراه داشت که یکی از آنها رونمایی از سریع‌ترین دروازه بان روباتیک هوشمند در جهان با نام Robokeeper برای نخستین بار در جهان بود. این دروازه بان روباتیک محصول کشور آلمان با استفاده از دوربین‌های پردازش تصویر و یک موتور پرسرعت، ضمن تشخیص توپ اجازه ورود توپ به دروازه را نمی‌دهد. گفتنی است که میهمانان و بازدیدکنندگان باکوتل این فرصت را داشتند تا شانس خود را برای گل زدن به این دروازه بان امتحان کنند و البته اگر کسی بتواند به این روبات گل بزند هم یک جایزه از Azercell دریافت می‌کند. وزیر ارتباطات نیز ظاهراً علاقه زیادی داشت تا شانس خود را در زمینه گل زدن به این روبات بیازماید. آذری جهرمی با قرار دادن فیلمی کوتاه از این روبات در صفحه شخصی اینستاگرام خود ضمن ارائه توضیحاتی درباره این فناوری پیشرفته نوشت: شاید برای لحظاتی که نظاره گر عملکرد این دروازه بان روباتیک هوشمند بودم، بیش از 40 ضربه گوناگون را شناسایی و دفع کرد اما زمانی که سفیر کشورمان جهانگیرزاده می‌خواست ضربه‌ای به توپ بزند از فرصت استفاده کردم و مابقی را در تصویر ببینید. در فیلم می‌بینید وقتی سفیر کشورمان آماده گلزنی است وزیر ارتباطات به جای وی پشت توپ قرار می‌گیرد و توپ وارد دروازه می‌شود البته این فیلم کوتاه از طرف کاربران بشدت مورد استقبال قرار گرفته است.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.