کمک رسانی به نابینایان با فناوری واقعیت افزوده

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 430574

محققان موسسه Caltech ایالات متحده امریکا از جدیدترین سخت افزار واقعیت افزوده برای کمک رسانی به افراد نابینا رونمایی کردند. فناوری جدید CARA قادر به بیان و توصیف اشیای دنیای واقعی برای افراد نابینا است.

 هدست واقعیت مجازی طراحی شده برای کاربران نابینا با بهره گیری از الگوریتم های کامپیوتری، اشیاء مختلف دنیای پیرامون را شناسایی کرده و با روش صوتی (ترجمه انگلیسی) به اطلاع کاربر می رساند. این سیستم هوشمند که با همکاری کمپانی مایکروسافت طراحی شده است، علاوه بر شناسایی اشیاء، قادر به شناسایی فضای میان کاربر و جسم  بوده و مسافت و سطوح بلند و کوتاه را نیز به کاربر نشان می دهد.

این سیستم با ردیابی هوشمندانه، اشیاء نزدیک را با صدای بلند و اشیاء دور را با صدای آرام به گوش کاربر می رساند. کاربران نابینا با کمک این فناوری از این پس قادر به کشف دنیای اطراف خود شده و بسیاری از مشکلات آن ها در سطح جامعه حل و فصل خواهد شد. این سیستم هوشمند در حال حاضر در مراحل اولیه طراحی بوده و در آینده ای نه چندان دور به الگوریتم های پیشرفته دید رایانه بهره تجهیز خواهد شد.

 مارکوس میستر یکی از پژوهشگران ارشد این طرح فناوارنه می گوید: تصور کنید در دنیایی قدم می زنید که تمام اشیاء با شما صحبت می کنند. دنیایی که تمام اشیاء آن به محض نزدیک شدن فعال شده و با شما صحبت می کنند. این دنیایی بسیار جذاب برای تمام کاربران نابینایی است که از نعمت دیدن بی بهره اند.

محققان این پروژه اعلام کردند به زودی سیستم هوشمند CARA به منظور شناسایی فضاهای ناآشنا برای افراد نابینا در بانک ها، فروشگاه های مواد غذایی، موزه ها و دیگر مکان های عمومی راه اندازی خواهد شد. محققان پیش بینی کردند با توسعه این سیستم هوشمند از این پس کاربران حضوری فعال تر در مکان های عمومی داشته و بسیاری از مشکلات آن ها در شناسایی دنیای واقعی رفع خواهد شد. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.