به مناسبت 8 ربیع الاول ، سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع)

استمرار رسالت محمدی در باور مهدویت

فرهنگی /
شناسه خبر: 425630

شهادت امام حسن عسکری(ع) در هشتم ربیع الاول سال 260 هجری قمری نقطه عطفی در تاریخ اسلام و سرآغاز عصر جدیدی در حیات اجتماعی مسلمانان محسوب می‌شود، چرا که در این مقطع دوره حضورعینی امام معصوم در میان مردم عادی پس از دو قرن ونیم به پایان رسیده وعصر غیبت، آغاز گردید. از این‌رو دوران امامت آن حضرت را می‌توان دوره تسهیل و آماده‌سازی امت جهت انتقال از دوران «امام حاضر» به عصر«امام غایب» نامید.

 
 
 
 
 
 
 
 
از جمله ویژگی‌های این دوران تبیین مفهوم «مهدویت» و معرفی مصداق امام غایب ومصلح جهانی به مسلمانان بود. آن حضرت نور امیدی فراسوی حیات بشری تاباند تا در تاریک‌ترین و ظالمانه‌ترین مقاطع تاریخی، باور مؤمنانه به استقرار عدالت جهان‌گستر، نوع انسان را از تکاپوی حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه باز ندارد و همواره افق روشنی پیش روی بشریت گشوده باشد. 
امام حسن عسکری(ع) با تلاش هوشمندانه، ضمن دور کردن تردید از ذهن پیروان پیرامون مهدویت، فاصله 250 ساله بعثت تا غیبت را مرتفع کرده و رسالت محمدی(ص) را حیاتی دوباره بخشید. آن حضرت در دوره شش ساله امامت امت، در عین تبیین مهدویت و تطبیق آن با مصداق عینی‌اش امام مهدی(عج) شالوده‌های یک حرکت تاریخی را پی ریخت تا دوران انتقال با کمترین آسیب طی شده و مسلمانان برای عصر غیبت آماده شوند. 
این همه درحالی بود که حاکمان عباسی برای نگهداری و استمرارحکومت و قدرت در نسل خویش، به هر ناشایستی دست می‌یازیدند واز آنجا که از ولادت مهدی موعود(عج) از نسل پیامبر اکرم(ص) در خانه امام حسن عسکری(ع) خبر داشتند، دائماً مترصد بودند تا آن حضرت را به چنگ ‌آورده و نابود سازند. بدین جهت سخت‌ترین شرایط و ناگوارترین روزها را برای آن حضرت رقم زدند، به‌طوری که یازدهمین پیشوای مسلمانان اغلب روزهای دوران کوتاه امامتش را در حبس و حصرخانگی به سر برد. نظارت دائمی بر امام حسن عسکری(ع) از سوی دستگاه عباسی موجب مختل شدن فعالیت‌های فرهنگی- سیاسی آن حضرت و عدم ارتباط با طبقات جامعه شده بود. در چنین شرایطی امام حسن عسکری(ع) که نمی‌توانست نسبت به آینده اسلام بی‌تفاوت باشد، با‌وجود دشواری‌های بسیار، فرآیند دفاع از شریعت نبوی، مبارزه با بدعت‌ها و هدایت گمراهان و تردیدگران را با جدیت تمام و مخفیانه پی‌گرفت و گروه شیعه را برای دوران پس ازخود آماده نمود. 
آن حضرت در کنار مهم‌ترین مسئولیت خود یعنی صیانت از جان حضرت مهدی(عج) به وظیفه خود نیز در پاسخگویی به نیازهای فکری، روحی و مادی مسلمانان از طریق وکیلان، جامه عمل پوشاند. بی‌تفاوتی نسبت به این مهم می‌توانست آسیب‌های بسیاری را متوجه جامعه مسلمین کند، براین اساس در شرایطی که عباسیان بر آن حضرت سخت گرفته و کلیه فعالیت‌هایش را تحت کنترل داشتند، کاری بس دشوار را سامان داده و با ایجاد گروه وکیلان نیازهای علمی مسلمانان را پاسخ گفت. 
آن حضرت در 28 سالگی به‌ دنبال ناکامی عباسیان از بازداشتن وی از برنامه‌ها، فعالیت‌ها و تأثیر‌گذاری‌هایش براجتماع، به امر خلیفه وقت - معتمد عباسی - به شهادت رسید. از آن حضرت نقل است که فرمود:«آن کسی از شما در دینش وارسته است که در سخن راستگو بوده، امانت را به صاحبش برگردانیده و با مردم مهربان باشد.آنگاه می‌توان او را شیعه نامید.» شهادت یازدهمین خورشید هدایت و امامت، امام حسن عسکری(ع) بر عموم مسلمانان بویژه فرزند آن حضرت، مهدی موعود(عج) تسلیت باد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.