انتخابات پارلمانی زودهنگام در سنگاپور

بین الملل /
شناسه خبر: 424564

نخست‌وزیر سنگاپور امروز یکشنبه از احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی یکسال زودتر از پایان مهلت دولتش خبر داد. در بحبوحه تنش‌های تجاری جهانی، سنگاپور برای رشد بی‌ثباتی اقتصادی آماده می‌شود.

حزب لی هسین لونگ، نخست‌وزیر سنگاپور موسوم به "اقدام مردم" در پنج دهه گذشته بر سیاست این کشور سلطه داشته است که در واقع به زمان استقلال این جمهوری باز می‌گردد.

این حزب از آن زمان در تمامی انتخابات‌ها با کسب اکثریت چشمگیر پیروز شده است و چالشی جدی برای حاکمیت آن وجود نداشته است. اما حزب حاکم تلاش کرده است تا نشانه‌های نارضایتی رای‌دهندگان را با تعهد به کاهش تفاوت‌های ثروت و بهبود تحرک اجتماعی بهبود بخشد؛ در حالیکه در مسیر گذار رهبری به سمت انتخاب یک جانشین که در سال‌های آتی جای لی هسین لونگ را بگیرد، اقدام خواهد کرد.

نخست‌وزیر سنگاپور در کنوانسیون حزبش گفت: ممکن است این آخرین کنفرانس حزب پیش از انتخابات پارلمانی سال آتی باشد. کمیته اجرایی مرکزی جدید حزب را وارد فاز نهایی می‌کند و اجازه می‌دهد تا سابقه کاری ما پیش روی رای‌دهندگان قرار بگیرد.

امروز در کنوانسیون سالانه حزب لی هسین لونگ یک کمیته اجرایی جدید انتخاب می‌شود و این کمیته در نهایتا یکی از اعضایش را به عنوان جانشین نخست‌وزیر کنونی تعیین خواهد کرد. هفت تن از اعضای ارشد این حزب که حزب و دولت را رهبری می‌کنند، از جمله دو معاون کنونی نخست‌وزیری، از این کمیته بازنشسته شدند. 

در همین حال بانک مرکزی سنگاپور هشدار داده است که تشدید اختلافات میان چین و ایالات متحده آمریکا احتمالا به اقتصاد این کشور آسیب می‌زند. لی هسین لونگ، فرزند ارشد رهبر بنیانگذار سنگاپور آشکارا گفته است که برای کناره‌گیری ظرف چند سال آتی آمادگی دارد اما هنوز جانشین مشخصی از این گروه وزیران جوان که وظیفه‌اشان انتخاب یک رهبر از میان رده‌های خودشان است، تعیین نشده است.

نخست‌وزیر سنگاپور در گردهمایی حزبش گفت: ما باید به طور متقاعدکننده‌ای در انتخابات پارلمانی آتی پیروز شویم. ما رویکردی عملگرا و میانه‌رو در سیاست‌ و سیاستگذاری‌هایمان داریم و در حال تدوین یک رهنمود مشخص با حمایت اکثریت سنگاپوری‌ها هستیم که خواستار ثبات و ادامه پیشرفت در سال‌های آتی هستند.

بدترین عملکرد حزب حاکم سنگاپور در سال ۲۰۱۱ بود که ۴۰ درصد رای‌دهندگان علیه آن رای دادند که عمدتا در اعتراض به مشکلات رو به رشد در خدمات دولتی بود.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.