چین؛ رتبه اول خرید نفت از ایران

اقتصادی /
شناسه خبر: 424287

پکن با اذعان به اینکه ایران یکی از قدرت های بلامنازع انرژی دنیا است نمی تواند چهارمین قطب بزرگ تولید نفت جهان را نادیده بگیرد کشوری که در آینده در زمینه دارا بودن منابع گاز طبیعی در آستانه تبدیل شدن به برترین قدرت دنیا از لحاظ وسعت منابع انرژی خواهد بود.

 پکن به عنوان نخستین شریک تجاری تهران سالانه 15 میلیارد دلار نفت از ایران می خرد و آنطور که مسئولان پالایشگاه های عمده این کشور گفته اند روند خرید نفت از تهران همچنان ادامه خواهد یافت.
 چین همواره به بازار بزرگ انرژی ایران به عنوان یک منبع مهم و قابل اعتماد برای تامین نفت خام خود چشم دوخته است و به منظور تداوم رشد پایدار تجاری اش، به منابع انرژی ایران نیاز دارد.
به ویژه آنکه ایران به طور جدی درصدد جلب و جذب سرمایه گذاری کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله چین در صنایع نفت و پتروشیمی است و موفقیت های زیادی هم در این زمینه داشته است.
ایران یکی از بهترین بازارهای رو به رشد جهان است و پس از برجام بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی به این بازار سرازیر شدند چین نیز به صورت سنتی سهم قابل توجهی از این بازار دارد و نمی خواهد آن را از دست بدهد.
آمارهای رسمی دولت چین نشان می دهد که از سال 2016 میلادی به این طرف حجم خریدهای چین از ایران روزافزون بوده است این کشور در دو سال گذشته به طور میانگین بین 530 تا 655 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده و بزرگترین خریدار نفت ایران بوده است.
از آنجا که چین از جمله کشورهایی است که علیرغم تحریم های آمریکا، معافیت خرید نفت را نیز بدست آورده است پیش بینی می شود شرکت های چینی همچنان خریدار بزرگ نفت ایران بمانند.
همه مقامات و کارشناسان چین تقریبا به این مهم اعتراف کرده اند که روابط تجاری معمول چین و ایران بخصوص در زمینه انرژی ادامه خواهد یافت و تحریم مانعی برای دو کشور نخواهد بود.
'آندره یو' مدیر دفتر بین‌المللی فدراسیون صنعت نفت و مواد شیمیایی چین در این باره به ایرنا گفت: شرکت‌های چینی در هر شرایطی به نفت ایران نیاز دارند و به خرید آن ادامه می‌دهند.
وی افزود: چین پیشتر هم به تحریم‌های آمریکا علیه ایران توجهی نداشت و روابط خود را با ایران حفظ کرده بود اما اکنون که پکن معافیت تحریمی هم کسب کرده است راحت تر می تواند به خرید نفت از ایران ادامه دهد.
کارشناسان معتقدند روابط تجاری معمول میان دو کشور که حق مشروع آنها است ادامه می یابد و تحریم ها کمترین اثر را در مناسبات دو کشور خواهند داشت.
'یو' ادامه داد شرکت‌های چینی و حتی شرکت های کشورهای مختلف دیگر که ارتباطاتی مستقل از آمریکا دارند، می‌توانند جای خالی توتال و سایر شرکت‌های اروپایی را پر کنند بنابراین بسیار غیرمحتمل است که ایران مشکلی در سرمایه‌گذاری در نفت داشته باشد.
چین به عنوان بزرگترین مشتری نفتی ایران، روزانه حدود 530 تا 630 و بعضا نیز تا 650 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده است که معادل 7 درصد از مجموع واردات این کشور است ارزش واردات چین از ایران با قیمت فعلی بازار 15 میلیارد دلار در سال است.
شرکت‌های انرژی دولتی CNPC ( شرکت ملی نفت چین ) و ساینوپک چین میلیاردها دلار در میادین نفتی بزرگ ایران مانند یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه‌گذاری کرده و نفت به چین فرستاده‌اند.
'هو چی جون' معاون مدیرکل شرکت نفت چین روز گذشته به رسانه ها گفته بود که این شرکت به تنهایی قرار است روزانه 360 هزار بشکه نفت از ایران بخرد.
او افزود: «همکاری اصلی ما با ایران سرمایه گذاری بالادستی است» افزایش ارزش سهام نفت، سرمایه گذاری ما را در ایران جبران می کند.
کارشناسان همچنین معتقد هستند پکن مسلما به خریدهای نفتی خود از ایران ادامه خواهد داد و حتی پیش بینی می شود به دلیل خارج شدن برخی از خریداران، چین جای آنها را نیز پر کند.
به هر صورت دو کشور چین و ایران، راه ها و منابع مختلفی برای استمرار فعالیت ها و همکاری های خود در بخش انرژی در اختیار دارند و هر دو طرف در این عرصه مکمل یکدیگر هستند فارغ از بحث تحریم ها، چین هرگز اجازه نخواهد داد تا رشد پایدار این کشور به دلیل زورگویی های آمریکا و یکجانبه گرایی آن کشور مختل شود.
دور قبلی تحریم ها نشان داده است که شرایط همیشه برای خرید چینی ها مناسب بوده است و این کشور در هر زمانی برای خریدهای نفتی از ایران برنامه ریزی های ویژه همان دوران را دارد و با توجه به کاهش رقابت ها و تحول در قیمت ها به خریدهایش از ایران ادامه خواهد داد.
منابع تجاری چین بزرگترین مشتری نفت ایران گفته اند که حتی با بازگشت تحریم‌های آمریکا، جریان نفت خام ایران به چین با ثبات خواهد بود.
یک مسئول شرکت جو‌هایی جنرونگ از واردکننده های بزرگ نفت ایران که خواست نامش فاش نشود، گفت: واردات نفت چین از ایران، قبل و بعد تحریم تغییر نمی‌کند.
حجم صادرات و واردات چین با ایران که حجم تجارت کل دو کشور محسوب می شود در 9 ماه سال 2018 میلادی به 189 میلیارد و 160 میلیون یوان (29 میلیارد و 101 میلیون دلار) رسیده است که در مقایسه با دوره مشابه سال 2017 میلادی 1.8 درصد رشد داشته است.
صادرات چین به ایران در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی 76 میلیارد و 180 میلیون یوان(11 میلیارد و 720 میلیون دلار) بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 16.3 درصد کاهش یافته است.
در همین حال واردات چین از ایران در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی 112 میلیارد و 980 میلیون یوان (17 میلیارد و 381 میلیون دلار) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل میلادی 19.1 درصد افزایش یافته است.
بررسی ها نشان می دهد که آسیا کماکان بزرگترین مشتری نفت ایران باقی می‌ماند به طوری که 60 تا 70 درصد صادرات نفت ایران به آسیا است.
در میان کشورهای آسیایی چین در سال 2017 بزرگترین مشتری نفت ایران شد، هند در مرتبه دوم قرار گرفت، کره جنوبی، ژاپن و تایوان از دیگر مشتریان ایران که مشمول معافیت از خرید نفت ایران شده اند همچنان به خریدهای خود ادامه خواهند داد./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.