فدراسیون جهانی بورس‌ها، عنوان نخست خود را به بورس تهران داد

بورس تهران صدر نشین شد

اقتصادی /
شناسه خبر: 424222

ارزش بورس تهران در یک سال گذشته با افزایش همراه بود. رشد ارزش بازار سرمایه به گونه ای بود که دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس‌ها هم در جدید ترین گزارش خود بورس تهران را رتبه نخست این نهاد اعلام کرد.

شاخص بورس تهران از ابتدای امسال تا اواخر مهر ماه، با ۸۶ هزار و ۶۳۹ واحد افزایش، معادل ۹۰ درصد رشد را ثبت کرد. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۶۸ هزار و ۱۲۴ واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۴۴ هزار و ۵۲۵ واحد افزایش مواجه شده‌اند.
همچنین بازدهی شاخص فرابورس ایران هم از ابتدای امسال تاکنون ۸۵ درصد اعلام شده است.
بورس تهران از سال 1995 به عضویت فدراسیون جهانی بورس‌های اوراق بهادار درآمد و نام بورس تهران هر ماه با انتشار گزارش آماری در این فدراسیون منتشر می شود.
فدراسیون جهانی بورس‌ها از پاییز سال 1390 به‌ دلیل اینکه سازمان جهانی (آیسکو) عضویت سازمان بورس ایران را به رسمیت نشناخت، بورس تهران را از فهرست اعضای خود حذف و به جای آن بورس عربستان را اضافه کرد.
این فدراسیون از اکتبر 2011 دیگر در آمارهای خود نامی از بورس تهران ذکر نکرد.
این محدودیت ادامه داشت تا اینکه در سال 95، فدراسیون جهانی بورس‌ها دوباره عضویت ایران را پذیرفت و در دو سال گذشته میزان بازدهی و رتبه بورس تهران به صورت مرتب از سوی این نهاد اعلام می شود.

---

فدراسیون جهانی بورس‌های اوراق بهادار، یک از معتبر‌ترین بورس‌های دنیاست، این نهاد بورس‌های دنیا را تحت یک استاندارد و قواعد مشخص پذیرش می‌کند همچنین وظیفه سازماندهی و ارتباط بین بازارهای بورس و سهام در کشورهای مختلف را بر عهده دارد.

اعضای این فدراسیون را هم غول‌های مالی معتبر دنیا تشکیل می دهد که بخش بزرگی از دارایی‌های بازار‌های مالی دنیا را در اختیار دارند.
حالا هم به دنبال بالا رفتن ارزش بورس در یک سال گذشته، بورس تهران توانست رتبه نخست این نهاد را به دست آورد.
دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس‌ها(WFE) اعلام کرد: ارزش بازار بورس تهران در یکسال منتهی به پایان سپتامبر سال 2018 میلادی با بیش از 120 درصد بازده(به واحد پول ملی) مقام نخست را در میان اعضای فدراسیون به خود اختصاص داد.
بر این اساس میزان بازده ارزش بازار بورس تهران به دلار در این دوره حدود 74 درصد محاسبه شده است که از این نظر نیز در بالاترین جایگاه در میان سایر اعضای فدراسیون جهانی بورس‌ها قرار گرفته و ارزش دلاری بورس تهران در پایان سپتامبر 2018 معادل 173 میلیارد دلار اعلام شده است.
همچنین شاخص کل بورس تهران در دوره یک ساله منتهی به پایان سپتامبر 2018 رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و بیش از 127 درصد بازدهی را از آن خود کرد.
علاوه بر این، متوسط رشد ارزش بازار در مناطق مختلف فدراسیون جهانی بورس‌ها برای آمریکا 15 درصد، آسیا، اقیانوسیه منفی 3 درصد و اروپا، آفریقا و خاورمیانه 5 درصد گزارش شده است.

بیشتر بخوانید

شاخص بورس دوباره افزایش می یابد

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.