یک عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس:

مدیران بازنشسته مانع از رزومه‌دار شدن جوانان شدند

اجتماعی /
شناسه خبر: 424190

مسعود رضایی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس بابیان‌اینکه اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان با شکستن حلقه رانت فرصتی برای فعالیت جوانان ایجاد می‌کند به تشریح دلایل مقاومت مدیران بازنشسته برای دور زدن این قانون پرداخت.

اخبار اجتماعی ایران/ مسعود رضایی در مورد اظهارنظر برخی مبنی براینکه در قانون منع بکارگیری بازنشستگان به صراحت به جوانگرایی اشاره نشده است، گفت: بنده به عنوان فردی که در طراحی این طرح و تصویب آن نقش موثری داشتم، باید اشاره کنم  این مصوبه در جهت ارتقای کیفیت فعالیت‌ها در سیستم اداری کشور ایجاد شد و هدف از این کار هم توجه به کمیت‌ها نبود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با انتقاد برخی پیرامون تاثیر قوی رانت در بکارگیری تعدادی از مدیران جوان، ادامه داد: برخی از بازنشستگانی که در شرایط کنونی کنار می‌روند، عامل رانت بودند، به این معنا که فردی با ارتباطات قوی که داشت با یک گروهی مانوس بود که ریشه در رفاقت و همدلی داشت، کما اینکه وزیری که بر سر کار می‌آمد تعدادی از آشنایان همسن خود را تحت عنوان مشاور یا معاون بکار می‌گمارد و رانت از همین جا شکل می‌گرفت.

مدیران بازنشسته مانع از رزومه‌دار شدن جوانان شدند

وی تصریح کرد: هم‌اکنون برای برخی سمت‌های اداری مدیر جوان وجود ندارد، چرا که افراد جوان را برای این سمت‌ها تربیت نکرده‌اند و حلقه اولیه‌ای که بر اساس رانت در این سمت‌ها فعالیت داشتند، اجازه نمی‌دادند مدیران جوان بر این حلقه وصل شده و برای جانشینی آنها آماده شوند.

رضایی خاطرنشان کرد: با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان سرحلقه رانت کنار رفته و افراد جوان فرصت پیدا می‌کنند که روزمه‌دار شده و به عنوان مدیر معرفی شوند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون در حوزه انتخابیه‌ام برای معرفی استاندار نمی‌توانیم فرد جوانی را که دارای روزمه باشد، معرفی کنیم، چرا که وزیر تاکید کرده که باید استاندار یا سابقه فعالیت در سمت معاون وزیر یا معاون استاندار را داشته باشد، بنابراین برای معرفی جوان توانمندی که در این سمت بتواند فعالیت کند، خودبخود دستمان کوتاه است.

رضایی اظهار کرد: بی‌تردید سر حلقه‌های رانت مانع اصلی در مسیر فعالیت جوانان در سمت‌های مدیریتی هستند، چرا که به گونه‌ای لانه کرده‌اند که فضایی برای رزومه‌دار شدن جوانان توانمند وجود نداشته است، بنابراین تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان برای شکستن این حلقه بوده، اما هنوز هم مدیران بازنشسته مقاومت می‌کنند و با هزینه کردن و تبلیغات گسترده به نمایندگان به صورتی فشار می‌آورند که استثنائاتی در این قانون ایجاد شود.

وکلای ملت مانع از سوراخ شدن این قانون شدند

این نماینده مردم در مجلس دهم، بیان کرد: اگر نمایندگان شایسته و صادق مجلس شورای اسلامی مقاومت نکرده بودند، قطعا قانون منع بکارگیری بازنشستگان سوراخ می‌شد و از آن استثنائاتی بیرون می‌آمد، بنابراین رانت از اینجا شکل می‌گیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اگر بحث رانت اقتصادی و سیاسی مطرح نباشد، قطعا یک مدیر بازنشسته باید با افتخار پذیرای بازنشستگی باشد، بنابراین اجرای این قانون باید داوطلبانه صورت بگیرد تا حاکمیت قانون به معنای کامل اجرا شود، در غیر این صورت به جایی نخواهیم رسید./خانه ملت

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.