به‌ بهانه سالمرگ حسین فاطمی روزنامه‌نگاری که وزیر بود

میلاد آن که آگاهانه بر خاک افتاد

فرهنگی /
شناسه خبر: 424160

دکتر حسین فاطمی را پیش از آنکه یک سیاستمدار نخبه و پویا بخواهیم معرفی کنیم، هیچگاه نباید فراموش کنیم که یک روزنامه‌نگار است؛ روزنامه نگاری با قدرت بیان قوی و آگاه به فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی. در خانواده‌ای مذهبی که پدر روحانی معروف نایین است و مادر نیز به نوبه خود از فرزندان علمای معروف زمانه خود در مرکز ایران است به دنیا آمد و پرورش یافت.

 
 
 
 
 
 
 او از این حیث سمبلی از یک روزنامه‌نگار خاص و نمونه و البته مدرن ایران است که در 24 سالگی پس از مدتی کار در ستاره (به مدیرمسئولی احمد ملکی) روزنامه باختر امروز را تأسیس و مدیرمسئولی می‌کند. همان روزنامه‌ای که در تاریخ مطبوعات معاصر ایران ارگان رسمی جبهه ملی ایران می‌شود. از او پیشتر در زمانه‌ای که در نشریه برادرش در اصفهان برای امرار معاش زمان تحصیل قلم می‌زد مطالبی را می‌بینیم که نثر روان و سلیس و البته فاخرش در مقالاتی که می‌نویسد مورد تمجید کسانی همچون ملک‌الشعرای بهار قرار گرفته بود. از این‌ها که بگذریم باز با شخصیت خلاق و متعهد به میهنی طرف هستیم که به اذعان مرحوم محمد مصدق و تنی چند از همراهان سیاسی زمانه، فکر و ایده خلاقِ ملی شدن صنعت نفت در تمام ایران از آن او بود. چند ماه پس از طرح این ایده در خانه شخصی دکتر مصدق در روستای احمدآباد مستوفی، توسط او بود که نفت در کشور ملی شد. مرحوم محمد مسعود، فرد ارزشمند دیگری در زندگی اجرایی و تأثیرگذار فاطمی به حساب می‌آید که رسماً از حسین فاطمی در همان ایام جوانی حمایت مالی کرد تا او بتواند در فرانسه تحصیل و با اخذ دکترای حقوق و با دفاع عالی از پایان‌نامه‌اش که در مورد وضعیت کار، قوانین کار و کارگران در ایران بود به کشور بازگردد. اما این تنها حاصل او از سفر تحصیلی‌اش نبود. فاطمی همان ایام که در پاریس مشغول خواندن حقوق بود دیپلم روزنامه‌نگاری را نیز از معتبرترین مؤسسه رسانه‌ای و آموزش حرفه‌ای خبر فرانسه تا به آن روز دریافت کرد. او در چنین شرایط و موقعیتی کماکان خود را فردی از خانواده رسانه می‌دانست و از بیان اهمیت آن به هیچ عنوان دست برنمی‌داشت.
از مهر 1331 با برکناری وزیر امور خارجه وقت دولت دکتر مصدق، حسین فاطمی که اکنون سخنگوی پارلمانی دولت است، به‌عنوان برجسته‌ترین چهره ضد استعماری هم اجرایی و هم رسانه‌ای آن روز ایران بر کرسی وزارت خارجه کشور می‌نشیند. همین روحیه کاوشگر و تحقیق‌گر او است که با اعتقادات ضداستعماری‌اش عجین می‌شود و با پیگیری او و عده‌ای از کارکنان و مشاورانش در وزارت امورخارجه اسناد مفصلی از خیانت و جاسوسی بریتانیا در ایران کشف می‌شود. او که هنوز مدت کوتاهی بود براین مسند نشسته بود براین مبنا حکم بسته شدن و اخراج کارکنان سفارت قدرتمندترین کشور دنیا را در ایران صادر کرد. او در سه روز بحرانی رفتن شاه از کشور سه مقاله به‌عنوان سرمقاله نوشت که در واقع در هیچ دوره‌ای تا پیش از انقلاب چنین تهوری در حق شاه و سلطنت دیده نشده است. اگرچه این مقاله‌ها را پیش از چاپ، دکتر مصدق رؤیت می‌کرده و از قضا یکی از اتهامات دادگاهی او بر همین منوال بود، اما مصدق درواقع خود را رؤیت‌کننده و نه تأیید‌کننده مطالب دکتر حسین فاطمی می‌دانست. پس از کودتای 28 مرداد 1332 او نزدیک هفت ماه مخفی زندگی کرد. هیچگاه تمایلی برای خروج از کشور یا پذیرش امان از سوی سفارتخانه کشورهای دیگر را نداشت و نپذیرفت. درنهایت 6 اسفند همان سال در مخفیگاه خود شناسایی، دستگیر و به فرمانداری تهران انتقال یافت. او را به اتهام تلاش برای برکناری شاه و اقدام علیه امنیت کشور و نظام پادشاهی در سحرگاه 19 آبان 1333 در حالی که هنوز جراحت‌های چاقوهای ترور و سوختن مشکوک پای او دربیمارستان با آب جوش التیام نیافته بودند و تب شدیدی نیز بر اثر بیماری داشت و عملاً قادر به راه رفتن مناسب نبود به جوخه اعدام سپردند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.