صبح شد...

فرهنگی /
شناسه خبر: 424135

«صبح شد ولی آسمان پیدا نیست» رمانی به قلم صادق‌رضا‌نیا از سوی انتشارات نظری منتشر شد. این رمان که در 30 فصل نوشته شده داستان‌ پسربچه‌ای است که دوران مختلف زندگی‌اش را از اولین روزهای مدرسه تا دوران انقلاب روایت می‌کند.

  بیژن در خانواده‌ای با خواهر و برادر و پدر و مادرش زندگی می‌کند. در یک خانواده متوسط شهرستانی که بزرگ‌ترهایش ادعا می‌کنند تاجرزاده و ارباب زاده‌اند. دغدغه‌های روزمره و پیش پا افتاده مثل تمام خانواده‌های متوسط به پایین شهرستانی خلأ‌های زندگی‌شان را پر می‌کند و تداوم امید را در آنها زنده نگه می‌دارد. راوی داستان - بیژن- مانند دوربینی همه رویدادهای ریز و درشت پیرامون خود و خانواده را با دقت شگفت‌ ثبت می‌کند. از قمه زنی برادر بزرگ‌ترش در میان اهالی محل و مسجد تا کفتربازی و دندان گردی پدر در گرفتن پول بابت فروش کفترها- در حالی که بچه‌هایش را از کفتر بازی منع می‌کند- راوی به اقتضای سن و سالش که بزرگ‌ و بزرگ‌تر می‌شود، دغدغه‌هایش نیز قد می‌کشند و از خلال روایت‌ها و درگیری‌های کوچک به فضای بزرگ و بزرگ‌تر در شهر می‌رسد و در اوج بلوغ نارضایتی‌ها و عقده گشایی‌ها شکل دیگری می‌گیرد و چون چتری بر فضای کل کشور سایه می‌اندازد و زمزمه‌های نارضایتی بدل به فریاد می‌شود و جوی‌های کوچک به رود و رود به دریا ختم می‌شود و شکل انقلاب و دگرگونی نظام سلطنت را در پی دارد. در معرفی رمان آمده است: این رمان روایتگر داستان انقلاب از زاویه‌ای دیگر غیر از روایت رسمی است. قصه کودکی است که داستان را ازسال 1351 تا بهمن 57 همان‌گونه که خودش درک می‌کند یا از زبان بزرگان می‌شنود؛ روایت می‌کند. قسمت‌های اولیه رمان همانا نوستالژی دهه پنجاه و جامعه‌ای که در حال‌ گذار از سنت به مدرنیته است. کودک همراه خانواده و دوستان در انقلاب شرکت می‌کند و با پیروزی انقلاب رمان هم به پایان می‌رسد. 
شیوه نویسنده در پرداخت موضوع بین‌قصه و داستان معلق است. در بخش‌هایی، رویدادها را تعریف می‌کند و در بخش‌هایی نیز نشان می‌دهد و از دیالوگ کم‌ترین بهره را برده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.