در گفت و گو با فعالان اقتصادی بررسی شد

عبور بخش خصوصی از پل‌های وزارت امور خارجه

اقتصادی /
شناسه خبر: 424126

دولت امریکا در دور جدید تحریم‌های ضد ایرانی خود بیش از 700 نهاد و شخص را مورد هدف قرار داده که از بخش انرژی و کشتیرانی تا مالی ایران را شامل می‌شود. علاوه بر بخش‌های نفتی، 50 بانک و زیرمجموعه‌های آنها، بیش از 200 شخص و کشتی‌های بخش کشتیرانی، خطوط هواپیمایی ایران‌ایر و بیش از 65 فروند از هواپیماهای آن. از این تعداد، حدود 300 مورد از نهادها و اشخاص تحت تحریم بتازگی وارد فهرست تحریمی امریکا شده‌اند.

اگرچه کشورهای جهان بویژه دولت‌های اروپایی به‌دنبال تعریف سازوکار جدیدی برای ادامه همکاری‌های اقتصادی و بانکی با ایران هستند اما شناخت کشورها و شرکت‌هایی که می‌توانند در این دوره از تحریم‌ها به همکاری با ایران ادامه بدهند و برقراری ارتباط میان شرکت‌های مستقل اروپایی و آسیایی با بخش خصوصی داخلی، اهمیت ویژه‌ای دارد. بخش خصوصی فعال در اتاق‌های بازرگانی کشور عقیده دارند که معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می‌تواند در این زمینه به برقراری ارتباطات کمک کند. مثلاً مسئولان این معاونت بر اساس ارتباطاتی که در سفارتخانه‌ها شکل داده‌اند، لیستی از شرکت‌هایی را که مایلند حتی در دوره جدید تحریم‌های امریکایی با ایرانیان کار کنند، تهیه و در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهند.
در دوره کنونی فرض این است که افراد باهوشی در وزارت خارجه، وزارت نفت و اتاق بازرگانی و غیره فعال هستند که از نزدیک در جریان شرایط جاری بوده و راه‌هایی برای شیوه‌های جدید تجارت پیدا خواهند کرد. با این استدلال، کارشناسان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» از راهکارهای توسعه تجارت بین‌المللی در شرایط جدید با کمک معاونت اقتصادی وزارت خارجه گفتند.
ضرورت ارتقای توان دیپلماسی اقتصادی
حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانى و صنایع و معادن و کشاورزى ایران می‌گوید: «روزی که مک لوهان کانادایی تأکید کرد دنیای آینده یک دهکده بزرگ خواهد بود که سرزمین و کشورهای بزرگ و کوچک جدای از خواهش‌ها و توانایی‌هایشان عضوی از این دهکده هستند، هنوز روند جهانی شدن شتاب امروز را نداشت. در عصر حاضر مقاومت‌ها و افتراق‌ها بسرعت فرو می‌ریزند. در این دنیایی که سرمایه‌گذاری نیز در آن باشتاب به سوی یکپارچگی می‌رود، زندگی جزیره‌ای برای هیچ سرزمینی ممکن نخواهد بود.»
او در گفت‌و‌گو با «ایران» ادامه داد: «دنیای امروز علاوه بر این واجد یک ویژگی دیگرشده است و آن رقابت نفسگیر برای ایستادن در پله‌های بالاتر در اقتصاد، در تجارت و در تولید است. تجربه نشان می‌دهد وزارت خارجه بسیاری از کشورهای جهان در شرایط فعلی بخشی از نیروی فکری، سازمانی و مادی خود را برای توسعه مناسبات اقتصادی به‌کار می‌گیرند و هرسفیر یا کاردار یا مقام دیگر شاغل در دستگاه دیپلماسی بیشترین نیرویش را به سمت امور اقتصادی سوق می‌دهد. با توجه به اینکه سمت و سوی دوستی‌ها و دشمنى‌ها میان سرزمین‌ها و ملت‌ها در دوران جدید را نوع تعامل اقتصادی آنها با یکدیگر تشکیل می‌دهند، بهتر است که ایران نیز با بررسی فرصت‌ها به‌دنبال حفظ تعاملات بین‌المللی خود حتی در دوران جدید تحریم‌های امریکا باشد. در این مسیر معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می‌تواند نقش مهمی را بازی کند.»
سلاح‌ورزی با اشاره به بازگشت تحریم و الزام‌های برنامه ششم توسعه و عبور از ذهنیت‌های زندگی جزیره‌ای معاونت اقتصادی اظهار کرد: «هرچند که شرایط مناسبی برای روابط بین‌المللی وجود ندارد اما ایران امروز در وضعیتی قرار دارد که ضروری است منابع ارزی قابل توجهی برای تزریق به اقتصاد در حال رکود یا رشد پایین تأمین شود؛ براین اساس ضرورت ارتقای توان دیپلماسی اقتصادی، بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. حتی در این مسیر بخش خصوصی ایران بویژه اتاق بازرگانی نیز آمادگی دارد تجربه، دانش و تخصص انباشت شده اعضای خود را که امکانات بالایی است در اختیار معاونت اقتصادی قراردهد. متأسفانه دیگر کشورها چندین گام از ایران جلوترند و ایران باید باسرعت بیشتری حرکت کند.»
تسهیل حضور اقتصادی ایران حتی در شرایط تحریم
محمد لاهوتی، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از دیگر فعالان بخش خصوصی است که عقیده دارد سفیران ایران در کشورهای دیگر می‌توانند حلقه واسط میان هیأت‌های داخلی و خارجی باشند.
او به «ایران» گفت:«توسعه فعالیت‌ها و رایزنی‌های اقتصادی معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و پیدا کردن راهی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی ایران در دوران تحریم از مطالبات بخش خصوصی از وزارت امور خارجه است.»
لاهوتی اظهار کرد:«اگر سفارتخانه‌ها معاونت‌های قوی و توانمند در حوزه اقتصادی نداشته باشند و فقط نگاهشان سیاسی باشد، نمی‌توانند سرمایه خارجی را جذب و به صادرات نفت ایران کمک کنند. لذا فکر می‌کنم با توجه به شرایط جدید کشور این کمبود در دولت هم احساس شده و به همین دلیل هم بحث ایجاد معاونت اقتصادی کلید خورد.»
ارزآوری گردشگری
رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران نیز بر این باور است که در دوره جدید تحریم‌های امریکا حتی ظرفیت‌های بالای کشور در حوزه‌های گردشگری و فرهنگی نیز می‌تواند مورد توجه معاونت اقتصادی دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته و این معاونت زمینه‌های لازم را با در‌نظر گرفتن گستردگی کشور، امکانات سیاحتی و تنوع اقلیم فراهم‌آوری نماید. ضمناً سایر زمینه‌هایی همچون اقتصاد سلامت، داروهای گیاهی، جراحی‌های پیشرفته و نظایر آن نیز زمینه‌های رشد و توسعه اقتصادی در جذب منابع ارزی برای کشور و بویژه بخش خصوصی را فراهم خواهد آورد.
او به «ایران» گفت: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می‌تواند با فراهم‌ کردن زمینه‌های هماهنگی با سایر وزارتخانه‌ها و مشارکت اتاق بازرگانی یا سایر اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای هدف، به کمرنگ کردن تحریم‌ها کمک کند.
پدیدار می‌گوید: در یک نگاه تطبیقی در زمینه توسعه و تحول کشورهای جهان کاملاً مشهود است که در اکثر کشورهای توسعه‌یافته، ساختار سیاستگذاری و نیز هدایتی برون‌مرزی نشانگر یک بنیاد مبتنی بر هدایت فکر و اندیشه زمانبندی شده در فعالیت‌های توسعه سیاسی و اقتصادی است. نگاهی تاریخی به روند حرکتی توسعه و تحول کشورهای جهان بویژه پس از جنگ جهانی دوم نشانگر آن است که تلفیق دو عامل مهم دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی سیاسی و هدایت برنامه‌ریزی شده آن می‌تواند در این جریان مؤثر واقع شده و به طور فزاینده‌ای جریان رشد را مطابق برنامه‌ریزی‌های بالادستی و سپس اجرایی محقق سازد. در شرایط فعلی اگرچه ایران وضعیتی پایدار و مطلوب ندارد اما همکاری وزارت امور خارجه و فعالان بخش خصوصی در شناسایی فرصت‌ها می‌تواند به تحقق این هدف کمک بزرگی کند. 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.