12 سال از وداع با علیرضا شاپور شهبازی گذشت

پاسبان نهال معرفت و دانش

فرهنگی /
شناسه خبر: 417621

رادمردی فرخ ناصیه و مهربان مردی دانشی که به مبارک سال 1321، در شهر بلند آوازه شیراز زاده شد و به بلندای همت خویش و از سرِ عشق، قریب به 50 سال به پاسبانی نهال معرفت و دانش پرداخت و در عرصۀ فرهنگ، ادب و تاریخ باستان این سرزمین ایزدی، آثار گرانسنگی را آفرید.

بخت‌یار مردی که به حِلیه پر افتخار معلمی و محققی آراسته شد و اگر چه در این راه نورانی، رنج‌های گران کشید، اما همت آسمانی‌اش او را بدان سوی سوق داد تا به قلم فرّخ و کتابت ارجمندش، به نگارش 18 کتاب و 180 مقاله پیرامون فرهنگ، ادب و تاریخ پرداخته، تداوم فرهنگی این سرزمین بلند آوازه را نقش دوام زند. گرانسنگ‌ آثاری که بی‌تردید چندان پاینده‌اند که روزگار پاید.
جای خالی او دریغ و دردی است برای از دست رفتن سهمی از پاکی و نیکیِ دنیایی که در آن، بدیلش یافت نمی‌شود! اما اینک از پسِ 12 سال از درگذشت او، ما میراث‌دارِ فرهنگی غنی هستیم که از او به یادگار داریم، فرهنگی که بر ماست که پس از او ارجش نهیم و بسطش دهیم. 
استاد با فعالیت‌های گسترده فرهنگی خود آثار علمی ارزشمندی را بر جای نهاده است. آثاری که با کنکاش‌های علمی و تاریخی و ادبی عجین شده است. و به ویژه در مطالعات هخامنشی انتشار کتاب «کوروش بزرگ» منشأ تحول و نگاه و تدوین آکادمیک پژوهشگران ایرانی در این زمینه شد.  در آثار 18 گانه او تک‌نگاری کوروش بزرگ، جهانداری داریوش بزرگ و یک شاهزاده‌ هخامنشی از یک سو و راهنمای جامع، مستند و مصور تخت‌جمشید، نقوش رستم و پاسارگاد از سوی دیگر نشان دقت و توجه استاد به شخصیت‌ها و آثار شکوهمند تمدن هخامنشی است. استاد با دانشنامه جهان ایرانیکا، بزرگ اسلامی، جهان اسلام و منطقه‌ای فارس همکاری داشته و مقالات ارزشمندی تألیف و چاپ کرده‌اند. استاد علاوه بر همه این آثار، نقش انفسی خود را با تدریس در دانشگاه‌های تهران، هاروارد، کلمبیا، گوتینگن، مؤسسه آسیایی و... ایفا کرد و همچنین، در سال 1353 بنیاد تحقیقات هخامنشی را بنیان می‌نهد که نخستین مرکز مطالعات ایران باستان است.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.