دبیر علمی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی عنوان کرد:

تلاشی برای کشف استعدادهای جوان تئاتر

فرهنگی /
شناسه خبر: 417608

در حالی که بیش از یک دهه از درگذشت اکبر رادی می‌گذرد، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری بنیاد این نمایشنامه‌نویس مطرح معاصر، برگزاری نخستین دوره جشنواره‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند که عنوان «اکبر رادی» را یدک می‌کشد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 آن طور که مجریان برپایی این جشنواره می‌گویند، هدف از راه‌اندازی این رویداد هنری کمک به کشف استعدادهای جوان و تلاش برای هدایت آنان به سمت و سویی‌ است که در نهایت ارتقای هنر تئاتر را در بخش‌های مختلف به‌دنبال داشته باشد.
دبیری نخستین دوره این جشنواره به عهده بهزاد صدیقی گذاشته شده است. او که طی سال‌های گذشته مسئولیت‌هایی نظیر مدیریت بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر فجر را برعهده داشته درباره هدفی که از برپایی این جشنواره دنبال می‌شود به «ایران» گفت:«مهم‌ترین هدف از برپایی این جشنواره حمایت و هدایت استعدادهای جوان نمایشنامه‌نویسی در مسیری است که در نهایت ارتقای تئاتر را در پی داشته باشد.»
آن طور که در فراخوان این جشنواره آمده علاقه‌مندان شاهد برپایی آن در 6 بخش مسابقه مونولوگ، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه نمایشنامه‌خوانی، مسابقه مقالات و همایش رادی‌شناسی، پلاس(+) در بردارنده نمایشگاه کاریکاتور با عنوان «لبخند با شکوه آقای رادی» و نمایشگاه عکس و اسناد تصویری آثار اکبر رادی خواهند بود.
به گفته صدیقی امسال در هر بخش یک برگزیده و یک تا دو هنرمند تقدیری معرفی خواهد شد.
نخستین دوره این جشنواره نوظهور تئاتری در حالی از 22 تا 28 دی ماه برپا می‌شود که از نظر زمانی، فاصله چندانی با جشنواره تئاتر فجر ندارد؛ البته صدیقی تأکید دارد که این دو جشنواره از نظر زمانی همپوشانی چندانی ندارند. او وجه تمایز این جشنواره با دیگر جشنواره‌هایی را که چند سالی است در حوزه تئاتر شاهد برپایی‌شان هستیم، در تلاشی می‌داند که مجریان آن در جهت آشنایی نسل جوان هنرمندان این حوزه با هنر و افکار اکبر رادی به خرج می‌دهند.
او در همین رابطه گفت:«این جایزه عنوان مردی بر آن قرار گرفته که از چهره‌های شاخص نمایشنامه‌نویسی معاصرمان به شمار می‌آید. با اینکه زمان چندان زیادی از درگذشت زنده یاد رادی نگذشته اما بسیاری از جوانان فعال این حوزه چندان او را نمی‌شناسند.»
به گفته این فعال عرصه تئاتر مهم‌ترین دلیل دور بودن نسل جدید فعالان این بخش از هنرمان با نوشته‌ها و آثار رادی در نوع نگاهی است که نظام دانشگاهی به سرفصل‌های درسی دارد. صدیقی گفت: «عمده توجه نظام دانشگاهی و حتی مراکز آموزشی آزاد تئاتر به نمایشنامه‌های خارجی است، از همین رو نسل جوان آشنایی کمتری با قدیمی‌های این حوزه در کشور خودمان دارند.» صدیقی در شرایطی چنین گلایه‌ای از نظام آموزشی دارد که معتقد است جوانان نه تنها با آثار اکبررادی، بهرام بیضایی، علیرضا نادری آشنا نیستند بلکه حتی از نوشته‌های جوان‌ترهایی همچون نغمه ثمینی هم اطلاعات چندانی ندارند. او با اشاره به هنرجویانی که هرازچندی بواسطه برپایی کلاس‌های آموزشی با آنان روبه‌رو می‌شود، ادامه داد:«بارها از شرکت‌کنندگان کلاس‌ها درباره افرادی همچون اسماعیل خلج پرسیده‌ام اما در کمال تعجب دیده‌ام که حتی آثار آنان را نمی‌شناسند!
دانشگاه‌های ما سال‌هاست که به روز نشده‌اند و با روش‌های روز تدریس بخش‌های مختلف تئاترجهان غریبه هستند. متأسفانه بخشی از مصوبه‌های تئاتر به دهه چهل باز می‌گردد،‌ای کاش مسئولان بالاخره متوجه ضرورت بازنگری در مصوبه‌های این هنر بشوند تا بخشی از مشکلات حل شود.»
دبیرعلمی جشنواره تئاتر اکبر رادی ضمن اشاره به موانعی از جمله کمبود سالن‌های نمایش تأکید کرد:«به دلایل مختلف از جمله نبود حامی دولتی برای حفظ سالن‌های خصوصی تئاتر شاهد تعطیلی پی‌درپی آنها هستیم. این در شرایطی است که طی همین یکی-دو ماه شاهد تعطیلی چند سالن تئاتری ازجمله تماشاخانه پالیز بودیم و اگر مسئولان چاره‌ای نیندیشند بیش از امروز با کمبود سالن نمایش روبه‌رو می‌شویم.»
ستاره‌سازی یکی دیگر از مسائلی‌ است که صدیقی به آن نقد دارد، اینکه مدتی‌ است بسیاری از فعالان تئاتر بواسطه تمایل کارگردانان به دعوت از چهره‌های مطرح سینما برای ایفای نقش در تئاترهای خود در جهت دستیابی به تضمینی برای فروش گام برمی دارند. به گفته صدیقی سازمان‌های شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای دولتی و حکومتی مرتبط با فرهنگ و هنر باید درجهت حمایت از سالن‌های تئاتر کاری کنند تا حداقل شاهد افزایش مشکلات این بخش از هنر نباشیم.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.