نهادهای بین‌المللی درباره بازگشت رکود هشدار دادند

هوای زمستانی اقتصاد جهانی در فصل پاییز

اقتصادی /
شناسه خبر: 417604

کشورها برای یک رکود دیگر آماده نیستند اقتصاد جهانی با آشفتگی روبه‌رو شده است و هر روز نهادهای مختلف، گزارش‌هایی ارائه می‌دهند. هفته نامه اکونومیست در شماره اخیر خود نوشته است: «در سال ۲۰۱۷ رشد اقتصادی در همه اقتصادهای پیشرفته به‌جز بریتانیا و اقتصادهای نوظهور جهان افزایش یافت در سال ۲۰۱۸ اما داستان بسیار متفاوت است.

در هفته‌ای که گذشت، بورس‌های سراسر جهان کاهشی بودند چون سرمایه‌گذاران برای دومین بار در سال‌جاری میلادی نگران کندی رشد اقتصادی و اثرات سیاست‌های پولی سختگیرانه‌تر امریکا بودند.» صندوق بین‌المللی پول نیز به تازگی درباره کاهش رشد اقتصادی جهان، افزایش بدهی کشورها و گرفتاری دوباره اقتصاد جهان در رکود هشدار داده است. بر اساس گزارش اکونومیست، اگر چه ظهور دوباره رکودی همچون رکود سال ۲۰۰۸ نامحتمل است، اما بسیاری از اقتصادها حتی برای یک رکود نسبی هم آماده نیستند. جنگ تجاری تاکنون آسیب‌های جدی حتی به اقتصاد بزرگی همچون چین وارد کرده است. اگر همزمان با کمرنگ شدن محرک‌های اقتصادی و افزایش نرخ بهره، رونق امریکا جای خود را به رکود دهد، پس از یک دهه رشد اقتصادی پدیده تعجب‌آوری نخواهد بود.
آلبرت بغزیان، اقتصاددان در این باره به «ایران» می‌گوید: «مسائلی که اقتصاد جهان با آن روبه‌روست، به حوزه تجارت مربوط می‌شود. با وضع تعرفه‌های جدید امریکا و چین روی کالاهای یکدیگر و آنچه که اصطلاحاً جنگ تجاری شناخته شده است، طبیعی است که اقتصاد جهان با مشکل مواجه شود و مسلماً در این شرایط رشد اقتصادی کاهش پیدا می‌کند.» او ادامه می‌دهد:«اما مسأله اینجاست که در این رکود پیش رو، منافع چطور تقسیم می‌شود. این‌طور نیست که بتوان با راحتی گفت همه کشورها دچار مشکل می‌شوند. وضعیت در حال جابه‌جایی است.» این اقتصاددان با تأکید بر جنگ تعرفه‌ای میان شرق و غرب، اروپا و امریکا می‌گوید: «از این جهت شکی نیست که تجارت جهانی مختل می‌شود ولی باید توجه داشته باشیم که این اقدامات برای حمایت از بازار تولید داخلی کشورهاست. وضع تعرفه‌ها، ممکن است اوضاع تولیدی و داخلی کشورها را بهبود دهد و برای همین موقعیت یکسانی برای همه وجود نخواهد داشت.»
اکونومیست نیز در گزارش خود به همین مسأله تأکید کرده است. بر اساس گزارش این هفته نامه، امروز، اقتصاد امریکا به تنهایی در حال رونق است. این تفاوت بین وضعیت امریکا و دیگر اقتصادها به این معناست که سیاست‌های پولی آنها نیز با یکدیگر اختلاف دارد. چین، هدف اصلی جنگ تجاری ترامپ، طی هفته گذشته در واکنش به ضعیف شدن اقتصادش سیاست‌های پولی را تسهیل کرد. وقتی که نرخ بهره در امریکا افزایش یابد اما در هیچ کجای دیگر افزایش نیابد، ارزش دلار تقویت می‌شود. این باعث می‌شود بازارهای نوظهور در بازپرداخت بدهی‌های دلاری‌شان با مشکل مواجه شوند. افزایش ارزش دلار باعث شده است که اقتصادهای آرژانتین و ترکیه با مشکل مواجه شوند. در چنین شرایطی، پاکستان هفته گذشته از صندوق بین‌المللی پول درخواست بسته نجات مالی کرد.
بغزیان درباره تأثیرپذیری ایران از این بحران جهانی می‌گوید:«فعلاً نمی‌توان دراین باره نظری داشت چرا که ایران سهم زیادی از اقتصاد جهانی ندارد. طرف‌های عمده تجاری ما، کشورهای درگیر در جنگ تجاری نیستند، به همین دلیل این مسائل تعرفه‌ای نمی‌تواند تأثیری روی کار ما داشته باشد.»
او ادامه می‌دهد:«اوضاع داخلی ما بیش از هرچیز در اقتصادمان اثرگذار است. تغییرات نرخ ارز که آشفتگی‌هایی را در کشور ما رقم زده، ارتباطی به بازار جهانی نداشته است. تنها مسأله جهانی که روی اقتصاد و بازار ما اثرگذاری زیادی دارد، تحریم‌های امریکاست که تاکنون یکی را عملی کرده و باید ببینیم تکلیف ادامه تحریم‌ها در تاریخی که اعلام کرده‌اند، چه می‌شود.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.