آقای رئیس‌جمهوری، با ما گفت‌وگو کن!

سیاسی /
شناسه خبر: 417599

ماندگارترین سکانس در ذهنم از فیلم‌‌هایی که در سال گذشته دیدم متعلق به فیلم تاریک‌ترین ساعت (Darkest Hour) بود. سکانس مورد نظر راوی، مترو‌سواری وینستون چرچیل در قامت نخست وزیر انگلستان بود و وجه تأثیر‌گذار آن گفت‌وگوی او با مردم و نظرخواهی از آنان در زمانی بود که باید یکی از مهم‌ترین تصمیماتش را برای جنگ ‌می‌گرفت.

بسیاری از تحلیلگران و صاحب‌نظران هم‌اکنون معتقدند که ایران و امریکا وارد شرایط «جنگ اقتصادی» شده‌اند. امّا  از روحانی در قامت رئیس‌ جمهوری انتظار است متناسب با شرایط ارتباطش با مردم را افزایش داده و با آنان درباره مشکلات کشور بیشتر و شفاف تر گفت و گو کند. بخش بزرگی از حامیان انتخاباتی روحانی و احتمالاً تأثیرگذارترین بخش حامیان ایشان در سال 1396 را دانشجویان و جوانان تشکیل می‌دادند. مطالبات دانشجویان و انتقاد‌های آنها نسبت به شرایطی که قرار بود سایر کاندیداهای رقیب آقای روحانی برای کشور پدید بیاورند، آنها را به صحنه‌ خیابان آورده بود تا با مردمی که نمی‌خواستند رأی دهند یا نظرشان روی کاندیدایی غیر از روحانی بود، «گفت‌‌وگو»کنند. دانشجویان «گفت‌وگو» کردند و روحانی رئیس‌ جمهوری ایران باقی ماند اما هر چه از انتخابات گذشت، در میدان «گفت‌وگو» دانشجویان خود را تنهاتر دیدند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همزمان با سایر وزرای کابینه از سوی روحانی اعلام نشد. دانشجویان انتظار پاسخگویی از رئیس ‌جمهوری مورد حمایت خود را داشتند، اما در این باره توضیحی داده نشد. منصور غلامی در 29 مهر برای دریافت رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی مشخص شد. سابقه‌ غلامی در مدیریت دانشگاه بوعلی همدان و معرفی ایشان به عنوان وزیر علوم سبب برگزاری تجمعات اعتراضی‌ای در چند دانشگاه شهر تهران شد، اما باز با دانشجویان گفت‌وگو نشد.
دانشجویان هر ساله در روز دانشجو عادت داشتند تا در «دانشگاه» رئیس ‌جمهوری پای صحبت‌های نماینده‌هایشان بنشیند و از مشکلات ایشان بشنود. روحانی اما بی سر و صدا به دانشگاه سیستان و بلوچستان رفت و افکار عمومی در سطح دانشگاه باز هم پاسخ‌ سؤال‌هایشان درباره اینکه چرا گزینه بیست و یکم  برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی شد؟ و چرا آقای رئیس ‌جمهوری با بسیاری از موضوعات مانند این مقابله نکرد؟ 
امروز روحانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی به دانشگاه تهران می‌رود امّا طبق اخبار منتشر شده، نماینده هیچ‌کدام از تشکل‌های دانشگاه برای سخنرانی در برابر رئیس‌ جمهوری اجازه پیدا نکرده‌اند. امروز به طور صریح خواسته‌ دانشجویان کشور از آقای روحانی این است که در هنگام برخورد با مشکلات به میان دانشجویان، جوانان و فعالین سیاسی‌ای که زمانی حامی او بوده‌اند، بیاید و از آنها برای حل مشکلات کمک بخواهد. 
دانشجویان را امین و یاور خود بداند و از نقدشدن به طور صریح توسط آنان استقبال کند. ایمان داشته باشیم که اگر این چنین شود، اقبال به روحانی دوباره باز خواهد گشت و رئیس ‌جمهوری با یاری همه‌ حامیانش از این جنگ اقتصادی موفق بیرون خواهد آمد.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.