روزنامه گاردین گزارش داد

نگرانی جهانی از پیامد تحریم‌های ایران بر قیمت نفت / نفت 100 دلار می شود

سیاسی /
شناسه خبر: 417591

​​​​​طی دو سال اخیر قیمت نفت خام نوسانات بسیاری را شاهد بوده است؛ اما اعضای بازار و کارشناسان با پیش بینی قیمتی غیرقابل تصور از سال 2014 می گویند: قیمت نفت به زودی به 100 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

​​​​​طی دو سال اخیر قیمت نفت خام نوسانات بسیاری را شاهد بوده است؛ اما اعضای بازار و کارشناسان با پیش بینی قیمتی غیرقابل تصور از سال 2014 می گویند: قیمت نفت به زودی به 100 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

دلایل بسیاری برای این افزایش قیمت وجود دارد که در مرحله نخست اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران است که قرار است از اوایل ماه نوامبر درخصوص فروش نفت اجرایی شود. مشکلات عرضه نفت در آمریکا و کاهش ظرفیت های مازاد صادرات کشورهای عضو اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) سبب شده است که قیمتی غیرقابل پیش بینی از سال 2014 را برای هر بشکه از طلای سیاه رقم بزند. 

رئیس نفت شل می گوید برای مقابله با جنگل زدایی مجبوریم دما را به کمتر از 1.5 درجه سانتیگراد محدود کنیم. در سال  2016 به دنبال تولیدات بیش از حد اوپک و تولید مازاد نفت شل ایالات متحده، قیمت نفت خام برنت و نفت تگزاس به کمتر از 30 دلار رسید. اما با افزایش تقاضاها و عادی سازی سطح تولیدات، رکورد قیمت نفت طی چهار سال گذشته شکسته شد و به تازگی نفت خام برنت به حدود 84 دلار و قیمت نفت خام تگزاس غربی حدود 74 دلار در هربشکه رسید.

بنا به اطلاعات گروه CME در هفته گذشته بسیاری از معامله گران برآورد کردند که قیمت هر بشکه نفت به 100 دلار نیز خواهد رسید.

راب تامل، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری انرژی Tortoiseمی گوید: بخش عمده فشارها بر قیمت نفت حاصل سیاست اخیر واشنگتن در قبال ایران؛(سومین عضو بزرگ تولید کننده نفت اوپک) می باشد؛ چرا که در ماه مه دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای ایران که در سال 2015 امضا شده بود تحریم ها علیه این کشور را احیاء کرد. همچنین ترامپ از چهارم ماه نوامبر فروش نفت خام ایران را هدف تحریم های بیشتر قرار خواهد داد.

تامل می افزاید: با تحریم ایران بیشتر از 2 میلیون بشکه نفت خام از بازار خارج خواهد شود. در حالی که دیگر اعضای اوپک وضعیتی مشابه ونزوئلا دارند و مشخص نیست چقدر توان جبران این کسری از بازار را خواهند داشت؟ عربستان سعودی نیز به هرحال دارای محدودیت است .و درنهایت چقدر می تواند تولید مازاد داشته باشد؛ شاید در حال حاضر نیز عرضه‌ای بالاتر از ظرفیت داشته باشد.

امیل ون اسن، مدیر صندوق انرژی با بیان اینکه هیچ کس فکر نمی کرد که ایالات متحده چنین فشاری را بر ایران وارد کند تأکید کرد: آمریکا در حال حذف حداقل یک میلیون بشکه نفت در روز از بازار جهانی است و واقعا این حجم از کمبود بازار جبران ناپذیر خواهد بود.
این مدیر ارشد همچنین می گوید: به احتمال زیاد سر به نیست شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مشهور سعودی هم به پرونده نفتی ارتباط پیدا می کند؛ اگرچه کارشناسان تأیید نمی کنند و می گویند هیچ نشانه قابل اثباتی وجود ندارد./ ایران 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.