15 هزار عراقی داوطلب وزارت شدند

بین الملل /
شناسه خبر: 417590

شمار داوطلب های تصدی مناصب عالی از جمله وزارت در دولت جدید عراق به 15 هزار نفر رسید.

در پی دعوت نخست وزیر منتخب این کشور از نخبگان عراقی برای نامنویسی جهت تصدی مناصب عالی از جمله وزارت در دولت جدید، بیش از 15 هزار نفر داوطلب شدند.

صفحه رسمی فیسبوک « عادل عبدالمهدی »  - نخست وزیر منتخب عراق - در اطلاعیه ای اعلام کرد طی دو روزه نامنویسی برای متقاضیان پست های وزارتی عراق، 15 هزار و 184 نفر ثبت نام کردند.
در این خبر آمده است 14 درصد از این افراد فوق لیسانس و 12 درصدشان دارای مدرک دکتری هستند.

بر اساس این اطلاعیه، 96 درصد متقاضیان از افراد مستقل هستند و در قالب احزاب و گروه های سیاسی وابستگی و یا فعالیت ندارند. همچنین85 درصد نامنویسی ها به مردها و 15 درصد به زنان عراقی تعلق دارد. داوطلبان نیز از تمامی استان های عراق هستند اما بیشترشان متعلق به استان بغدادند.
افراد فاقد شرایط از واجدین شرایط جدا شده و در مورد 601 فرد برتر بررسی های اولیه آغاز شده است تا پس از تکمیل بررسی ها برای انجام مصاحبه دعوت شوند. 
نامنویسی آزاد از متقاضیان تصدی مناصب عالی دولتی از جمله وزارت در حالی برای نخستین بار در عراق انجام می شود که « عادل عبدالمهدی » دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد داوطلبان تصدی پست وزارت در کابینه جدید می توانند از صبح روز سه شنبه به مدت دو روز از طریق پایگاه الکترونیکی، مدارک و سوابق خود را ارائه و رسما نامنویسی کنند
دولت سهمیه ای یکی از محورهای اصلی انتقادات و اعتراضات مردمی به دولت عراق در دهه گذشته و نیز از جمله وعده های اصلی بسیاری از احزاب در جریان انتخابات پارلمانی اخیر (22 اردیبهشت) بوده است. اعلام این فراخوان برای نامنویسی متقاضیان پست وزارت در کابینه جدید در راستای وعده ائتلاف های انتخاباتی در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق مبنی بر عبور از مرحله تعیین مناصب حکومتی بر اساس سهمیه بندی های فرقه ای (دینی و قومیتی) و حزبی تلقی شده است.
درحالی که احزاب سیاسی از ابتکار عمل عبدالمهدی برای تشکیل یک کابینه مستقل و به دور از سهمیه بندی و سهم خواهی حزبی و فرقه ای استقبال کرده اند برخی ناظران از وجود فشارهای پشت پرده از سوی آنها برای کسب مناصب مهم وزارتی و حکومتی خبر می دهند
به هر روی چگونگی اجرای این طرح و میزان موفقیت آن نخستین و شاید یکی از مهمترین آزمون های نخست وزیری عادل عبدالمهدی البته در صورت کسب رای اعتماد از پارلمان عراق خواهد بود
 

انتهای پیام/ ایرنا 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.