بولتون: چین هرگز کسی را به اقتدار ترامپ ندیده بود

بین الملل /
شناسه خبر: 417571

آمریکا سال ها است با سیاست گزینشی خود در برابر کشورها، کوشیده منافع ملی اش را در آن سوی مرزها جستجو کند اما این بار با مانع بزرگی چون چین روبرو است و نبردهای تجاری، سیاسی و دیپلماتیک آنها بتدریج دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا را شاخ به شاخ کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از چین به عنوان مشکل بزرگ آمریکا در قرن ۲۱ نام برد و علت آن را نیز توانایی پکن برای نقض هنجارهای بین‌المللی همزمان با توسعه قدرت اقتصادی و نظامی عنوان کرد.
مشاور امنیت ملی بیان کرد که رویکرد سفت و سخت ترامپ در مقابل چین،‌ کشوری که واشنگتن آن را به عنوان مهم‌ترین مسئله قرن می‌داند، باعث شده، پکن کمی گیج شود. وی مدعی شد: آن‌ها تاکنون چنین رئیس جمهور مقتدری در آمریکا ندیده بودند. به نظر من رفتار پکن باید با حوزه‌های تجاری،‌ بین‌المللی، نظامی و سیاسی سازگار شود.
بولتون خوشبین است، شاید در اجلاس جی ۲۰ که ماه بعد در آرژانتین برگزار می‌شود، شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین برای مذاکره صادقانه درباره برخی مسائل پیش‌قدم شود.
بولتون رفتار اخیر چین در دریای چین جنوبی جایی که ماه گذشته نزدیک بود یکی از ناوهای آمریکایی با یک کشتی چینی برخورد کند را خطرناک توصیف کرد و گفت: آمریکا قصد دارد آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی را حفظ کند.
وی افزود: این چیزی است که چین باید متوجه آن شود. دیگر متحدان از جمله انگلیس و استرالیا نیز قصد دارند آزادی دریانوردی در دریای چین جنوبی را حفظ کنند. ما در خصوص این مسئله اقدامات بیشتری انجام خواهیم داد.
این اظهارات جان بولتون در بحبوحه یکسری اختلافات بزرگ دولت واشنگتن با چین که از جنگ تجاری فراتر رفته، مطرح شد. این اختلافات شامل متهم کردن پکن به تلاش برای متزلزل کردن جایگاه ترامپ در آستانه انتخابات کنگره‌ای ماه آتی و همچنین اقدامات نظامی "بی ملاحظه" پکن در دریای چین جنوبی می‌باشد.

آمریکا و چین چگونه وارد جنگ تجاری شدند؟

در سوم آوریل گذشته دونالد ترامپ با انتشار فهرستی از حدود ۱۳۰۰ کالای چینی شامل تلویزیون، قطعات هواپیما و وسایل پزشکی اعلام کرد که قصد دارد با هدف برقراری عدالت تجاری میان دو کشور بر این کالاها تعرفه ۲۵ درصدی وضع کند. پیشتر و در جریان مبارزات انتخاباتی نیز آقای ترامپ در قامت یک نامزد احراز سمت رئیس جمهوری آمریکا از وضعیت موجود در تجارت میان چین و آمریکا انتقاد کرده بود.
پکن نیز هر بار به عنوان مقابله به مثل، به همان میزان تعرفه بر کالاهای وارداتی از ایالات متحده اعمال کرده است. اینبار نیز چین تهدید کرد که تعرفه جدید بر کالاهای آمریکایی اعمال خواهد کرد.
آمریکا سالانه از چین حدود ۶۰۰ میلیارد دلار کالا وارد می کند. این در حالی است که چین تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار از آمریکا کالا و خدمات وارد می کند.
لذا به باور برخی صاحبنظران اقتصادی، اجرای تصمیم آقای ترامپ در وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات ۱۰۰ میلیارد دلاری کالای چینی، گذشته از این که می‌تواند هزینه زندگی شهروندان آمریکایی را افزایش دهد، می‌تواند منجر به کاهش رشد اقتصادی و افزایش بیکاری در اقتصاد آمریکا شود.
البته جنگ تجاری میان دو قدرت برتر اقتصاد جهان فراتر از این دو بر اقتصاد سایر کشورهای جهان نیز تاثیر خواهد گذاشت و از این حیث مصرف کنندگان در سراسر جهان باید تبعات کاهش رشد اقتصادی این دو کشور و افزایش قیمت محصولات آنها را تحمل کنند.
فشارهای اقتصادی و جنگ تجاری چین و آمریکا، با تصویب لایحه قانونی تقویت روابط واشنگتن با تایوان، به عرصه سیاسی کشیده شد تا تنش های دو کشور از حوزه تجاری فراتر رفته و این بار حساسیت بیشتری پیدا کند. وهر منازعه ای می تواند حتی خطر رویارویی نظامی را به دنبال داشته باشد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.