یک عضو شورای شهر تهران مطرح کرد:

ادای حق به شهر نیازمند تعامل هر سه قواست

اجتماعی /
شناسه خبر: 417532

فراهانی، عضو شورای شهر تهران تعامل سه قوا را لازمه ادای حق شهر خواند.

اخبار اجتماعی ایران/ فراهانی در دهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها گفت: امیدوارم در سایه تلاش و همدلی شما، شورای عالی استانها نقش خود در اداره امور کشور و جلوگیری از تبعیض را بر اساس اصل ۱۰۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش ایفا کند.

وی افزود: بر اساس بند ۱۶ ماده۷۱ و ماده ۷۷ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران؛ شوراهای اسلامی مجاز به وضع عوارض محلی شده‌اند، تا شهر بر پایه منابع حاصل از این عوارض بدون استقراض و ایجاد بدهی یا تن دادن به شهر فروشی اداره شود؛ این اختیار قانونی در ۲۰ سال فعالیت شوراها از سال ۱۳۷۷ تاکنون زمینه تصویب و ابلاغ مصوبات بسیاری در شوراهای اسلامی کشور شده است، در این میان و بعضاً پس از گذشت سالها از تصویب یک مصوبه و عدم اعتراض هیئت تطبیق، برخی از شهروندان بر اساس قانون و با استناد به تبصره یک  ماده ۹۰ قانون شوراها نسبت به ارائه دادخواست در ابطال این مصوبات به دیوان عدالت اداری اقدام می‌کنند، این روند هر چند از نگاه برخی محل ایراد و اشکال است.

وی ادامه داد: اما یکی از مصادیق پایبندی شوراها و نظام قانون گذاری محلی و قوه قضائیه، ادای حق به شهر حتی با اعتراض و شکایت یک شهروند است.

فراهانی تاکید کرد: ادای حق به شهر نیازمند به تعامل موثر،سازنده و ارزش آفرین قوای مجریه،مقننه و قضائیه با شوراها به عنوان رکن اداره مردمی امور شهرهاست، امری که نه فقط نماد مردم سالاری در کشور بلکه مصداق واقعی واگذار کردن امور به مردم به شمار می آید و در این میان باید همه دستگاهها به جای تقابل با شوراها، از طریق تعامل زمینه‌های ارتقاء کارآمدی و نقش شوراها در اداره امور کشور را فراهم کنند. امری که خوشبختانه با رویکرد تعاملی،مثبت و سازنده حجت الاسلام و المسلمین بهرامی، رئیس  دیوان عدالت اداری در حوزه روابط میان شورا و دیوان عدالت اداری به نحو بسیار مطلوب و قابل تقدیری فراهم شده است،بر خود لازم می‌دانم از همکاری و همراهی ایشان و مجموعه قضات و مدیران دیوان تشکر و قدر دانی کنم.

وی افزود: بدون شک در سایه تعامل، همراهی و همکاری دیوان عدالت اداری و شوراهای اسلامی کشور زمینه های وضع و تصویب مصوبات جامع،اثر بخش و مبتنی بر قانون فراهم خواهد شد به نحوی که رد شکایات دایر بر ابطال مصوبات شورا به علت رعایت مبانی و اصول قانونی توسط دیوان عدالت و تثبیت مصوبات شوراها می تواند به یک نقطه عطف و عامل تقویت مصوبات شوراها بدل شود تا زمینه‌های پایبندی همه ذی نفعان و بازیگران در ادای حق به شهر بیش از پیش فراهم شود. 

وی ادامه داد: الویری، رئیس شورای عالی استانها که حضور ایشان در میان اعضاء شورای شهر و شورای عالی یک فرصت برای انتقال تجربیات گران‌سنگ ایشان و پرداختن به مسائل کلیدی شوراها به عنوان رکن مردمی اداره امور محلی فراهم کرده تشکر و قدر دانی می کنم.  

این عضو شورای شهر تهران افزود: امیدوارم فعالیت اعضاء پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عالی استانها نوید بخش امید و زندگی برای ایران عزیزمان باشد و رضایت بیش از پیش مردم خوب کشورمان را فراهم کند که رضایت خالق در رضایت مخلوق است. / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.