انگلیس لیست تحریم های عربستان را تهیه کرد

بین الملل /
شناسه خبر: 417453

بعد از تحریم کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان از سوی شماری از رسانه‌ها و شرکت‌های جهانی، نوبت به کشورها رسیده است، تا در واکنش به ناپدید شدن جمال خاشقجی، منتقد محمد بن سلمان، از تحریم عربستان سخن بگویند. انگلیس خبر داد، لیستی از مقامات عربستانی تهیه کرده است که با توجه به تحقیقات درباره خاشقجی ممکن است آن ها راتحریم کند.

به گزارش رسانه‌های انگلیسی، وزارت خارجه انگلیس فهرستی از مقامات امنیتی و دولتی عربستان را تهیه کرده که احتمال دارد با توجه به نتایج تحقیقات در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار مطرح سعودی، علیه آن‌ها تحریم‌هایی وضع کند.

---

در همین حال «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز با بیان اینکه به شدت نگران موضوع جمال خاشقجی است اعلام کرد این موضوع خیلی خیلی جدی است. من منتظر واضح شدن امور و روشن شدن حقیقت خواهم ماند .

تاثیر خاشقجی در روابط عربستان و فرانسه

از آنجایی که عربستان و فرانسه روابط دیپلماتیک و تجاری نزدیکی باهم دارند ماکرون موضع گیری جدی خود را موکول به وقتی کرد که واقعیت‌های مربوط به این اتفاق کاملا روشن شده باشد.
ماکرون گفت: او با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، ملک سلمان، پادشاه عربستان و محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور در این رابطه صحبت خواهد کرد.
کمیسیون اروپا نیز به ناپدید شدن خاشقجی واکنش نشان داد. مایا کوسیانچیچ، سخنگوی کمیسیون اروپا اظهار داشت: این کمیسیون به اطلاع مقامات سعودی رسانده است، باید تحقیقاتی شفاف و جامع در مورد ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی، جمال خاشقجی انجام شوند.
کوسیانچیچ تصریح کرد: «ما درخواست خود را به صورت بسیار شفاف و علنی و همچنین از طریق تماس مستقیم با مقامات سعودی مطرح کردیم».
با گسترده تر شدن دامنه جنجالها بر سر ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه گفت که تاکنون در مورد این رویداد با «ملک سلمان» پادشاه عربستان صحبت نکرده است ولی به زودی با این عالیرتبه ترین مقام ریاض بطور تلفنی گفتگو خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه مدعی شد که واشنگتن قضیه مفقود شدن خاشقجی را دنبال می‌کند؛ اما در عین حال تأکید کرد که در واکنش به این موضوع «درخواست‌هایی نظیر قطع تجارت تسلیحات با سعودی‌ها زیان‌بار است!»

نیروهای امنیتی ترکیه قصد دارند، طی روزهای آتی، مکان‌هایی در استانبول را که احتمال می‌دهند بقایای جسد خاشقجی در آنجا پراکنده و دفن شده است، حفاری کنند.
به نوشته روزنامه «ینی شفق» یکی از مکان‌هایی که نیروهای امنیتی احتمال می‌دهند تکه‌های جسد خاشقچی در آنجا دفن شده باشد، باغچه اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول است که فاصله کمی با ساختمان کنسولگری نیز دارد.
گفتنی است که با افزایش فشارهای دیپلماتیک و هشدار آنکارا در خصوص روشن شدن سرنوشت این روزنامه نگار،  یک تیم حقیقت یاب مشترک برای پرونده «جمال خاشقجی» از ریاض وارد ترکیه شد.
جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی دوم اکتبر وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و از آن پس هیچگونه خبری از وی در دست نیست.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.