کاهش 51 هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

اقتصادی /
شناسه خبر: 417343

گزارش ماهانه اوپک در روزهای اخیر برای ماه سپتامبر منتشر شد. گزارشی با اطلاعات جالب در مورد آخرین وضعیت تولید نفت خام ایران و 14 کشور دیگر عضو در این سازمان. برای مثال بر اساس این گزارش، ایران به دبیرخانه اوپک اعلام کرده که متوسط تولید روزانه کشور در ماه سپتامبر ۳ میلیون و ۷۵۵ هزار بشکه بوده که 51 هزار بشکه کمتر از ماه قبل یعنی آگوست است.

 
 
 
 
 
 
 اما در گزارش دبیرخانه اوپک به نقل از منابع ثانویه آمده که تولید نفت ایران ۳ میلیون و ۴۴۷هزار بشکه در روز بوده. منابع ثانویه این آمار را بر اساس محاسبه میزان مصرف داخلی و همین‌طور میزان صادرات تخمین می‌زنند. اما نکته دیگری که در این گزارش به چشم می‌خورد، رابطه عکس میان گزارش دبیرخانه و آمار اعلامی وزارت نفت و انرژی کشورهای دیگر است. یعنی در اغلب موارد آمار منابع ثانویه از تولید کشورهای دیگر عضو بیشتر از آمار اعلامی خودشان است.
پلاتس (Platts)، آرگوس (Argus)، هفته نامه (Petroleum Intelligence Weekly)، اتحادیه پژوهش انرژی کمبریج (Cambridge Energy Research Associates)، آژانس بین‌المللی انرژی (International Energ Agency) و اداره اطلاعات انرژی امریکا (Energy Information Administration) ۶ منبع اصلی منابع ثانویه هستند.
البته آمارهای منابع ثانویه درباره تولید نفت کشورهای عضو اوپک همواره با آمارهایی که کشورهای عضو در گزارش‎های مستقیم خود به دبیرخانه اوپک ارسال می‌کنند، اختلاف دارد اما این ماه اختلاف آمار با توجه به اینکه تحریم‌های نفتی ایران فرصتی را به کشورهای دیگر برای گسترش بازار داده است، مهم تلقی می‌شود. برای مثال عربستان در این ماه اعلام کرده که 10 میلیون و 502 هزار بشکه در روز نفت خام تولید کرده که 90 هزار بشکه افزایش داشته است اما در آمار منابع ثانویه آمده که این کشور روزانه 10 میلیون و512 هزار بشکه نفت تولید کرده است. کشورهای عضو اوپک تا رسیدن به پایبندی 100 درصدی توافق کاهش تولید یعنی خروج یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام در هر روز از بازار اجازه دارند که نسبت به افزایش تولید نفت خام اقدام کنند. این موضوع در اجلاس قبلی اوپک و همین‌طور دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک (JMMC) مطرح شد. جلسه‌ای که تولیدکنندگان موضع یگانه‌ای را از خود به نمایش گذاشتند اما با توجه به کاهش تولید نفت خام ایران در ماه‌های اخیر کارشناسان این موضوع را به ضرر ایران می‌دانند. مطابق با آخرین آمار، اوپکی‌ها 118 درصد و غیراوپکی‌ها 119 درصد به توافق پایبندی داشته‌اند و تا رسیدن به پایبندی 100 درصد، کشورهای دارای ظرفیت اضافه می‌توانند تولید نفت خام را افزایش دهند. البته فعالان بازار به اینکه کشورهایی نظیر عربستان و امارات و روسیه بتوانند در صورت نیاز و خروج نفت خام ایران از بازار، تولیدشان را افزایش دهند، شک دارند و همین موضوع باعث شده تا نفت خام در محدوده بشکه‌ای 80 دلار به فروش برسد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.