در برنامه زنده «باهمستان سینما» عنوان شد

بهروز افخمی فیلمی با موضوع جنگ می سازد

فرهنگی /
شناسه خبر: 417220

سری جدید برنامه باهمستان با تهیه کنندگی محمد جواد عبدالرحمانی درنخستین گفت وگو با اجرای محمد رضا مقدسیان مجری و منتقد سینما میزبان بهروز افخمی کارگردان بود.

«آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» و «روباه» از آخرین فیلم‌های بهروز افخمی بوده‌اند که این کارگردان چند سال قبل ساخته است.
بهروز افخمی در پاسخ به این که شما گفته اید اهل منظور در سینما نیستید، منظورتان از منظور چیست؟ گفت: در واقع منظورم مربوط به داستان فیلم است اگر واقعی باشد باید یک تجربه را به بیننده منتقل کند ودرد انسان‌ها را حس کند. اگر واقعی برخورد کنید مجبور می‌شوید تاوان‌های سنگینی را پرداخت کنید. این مساله باعث می‌شود شما بزرگ شوید وپخته ترعمل کنید. البته هر فیلم باعث همزاد پنداری بیننده میشود، این مهم بعد‌ها در زندگی به درد میخورد. داستان واقعی شما را پیرتر میکند با تجربه تر، به گفته حضرت امیر آنچه از علم بالاتر است تجربه است.

نحوه آشنایی با شهید آوینی

وی در مورد نحوه آشنایی با شهید مرتضی آوینی گفت: حدود ده سال قبل از ساخت فیلم عروس من در قسمت تدوین کار میکردم ومرتضی در جهاد سازندگی مشغول بود ودر دانشگاه هنر‌های زیبا تحصیل کرده بود. چند ماه به شروع جنگ مانده بود اوفیلمی در مورد درگیری خوانین فارس با رعیت‌ها ساخته بود به نام "خان گریزها"وبه دنبال شخصی بود که فیلمش را تدوین کند ومن اینکار را انجام دادم واین شروع همکاری ما بود.

سید مرتضی با شروع جنگ به همراه گروهش به قصرشیرین رفت وما به آبادان رفتیم که تلویزیون راه اندازی کنیم. به هر حال خبرنگار خبر بودم وانقلابی برای نگه داشتن روحیه رزمندگان ومردم با کلی فیلم غیرقابل پخش حرکت کردیم. قرار بود به صورت محلی پخش داشته باشیم تعدادی از فیلم‌ها باید از طرف کمپانی‌های امریکایی اجازه پخش میگرفتند وما میدانستیم اگر به صورتسراسری پخش شود شاید جریمه شویم. در هرحال موفق به پخش نشدیم، چون شهر محاصره شده بود وتانک‌های عراقی آمده بود روی جاده ومامجبور شدیم از جاده اصلی دور بزنیم واز شادگان وارد ابادان شدیم. در این مدت شهر تخلیه شده بود وگروه‌های مختلفی در شهر سنگر تشکیل داده بودند ونیرو‌های عراق آنتن خسروآباد را با تانک زدند وما هم مشغول تماشای پیشروی عراق شدیم.

در این مدت سید مرتضی در قصر شیرین بود وماشین آهویی حمل کننده گروهش مورد اثابت تانک قرار گرفته بود واز بین گروهش یک نفر شهید واسیر داده بود. من حدود سی روز سید را ندیم، چون هر کدام در جهت‌های مختلفی بودیم.
 

اولین سریال جنگی

اولین سریال جنگی که ساختم با اسم "ماایستاده ایم "تعدادی نگاتیو بود که از ماجرا‌های خرمشهر وابادان تا سقوط خرمشهر گرفته بودیم ودر پنج قسمت چهل دقیقه‌ای تهیه شد.

در آن زمان فیلم‌ها تیتراژنداشت یعنی اسمی دیده نمیشد که ریا نشود. مجموعه:"حقیقت "کنایه‌ای به بنی صدر که گفته بود نمیگذارند مردم حقیقت را بفهمند واین برای سید مرتضی خیلی ناراحت کننده بود وبا نشان دادن واقعیت درون جبهه خواست این حرف را باطل کند. در مستند حقیقت به عنوان تدوینگر با شهید همکاری داشتم، ولی در مجموعه روایت فتح نبودم.

این کارگردان سینما در پاسخ به سوال که به نظر شما آیا کسانی که جنگ را تجربه نکرده اند میتوانند در مورد جنگ فیلم بسازند؟ ادامه داد: شاید این افراد ترسی از روبه رو شدن با مهلکه را دارند وبخواهند چیز‌هایی را به مردم نشان دهند که با نگاه دیگری با آن روبه رو میشویم. در سینمای داستانی شاید نگاه‌های متفاوت خریدار داشته باشد، ولی چون سینمای مستند ملاک تشخیص قرار میگیرد معمولابا افراد باتجربه جواب میدهد. کسانی که مستند دنیا در جنگ را از جنگ جهانی دوم ساختند خود تجربه حضور در جنگ را داشتند، ولی بعد از آن فیلم‌های دیگری که از جنگ جهانی دیدم توسط افرادی که جوان بودند وسابقه حضور در جنگ را نداشتند ساخته شده بود وخوب از آب در نیامده بودند.
 

جنگ به فیلم ساز‌ها چگونه کمک کرد

کارگردان شوکران در مورد فیلم سازان دفاع مقدس در کشور خودمان گفت: از ابتدا به جز ابراهیم حاتمی کیا ورسول ملا قلی پور کار بلد ساخت فیلم جنگی نداشتیم این دو نفر خود جنگ را درک کرده اند ودرآن حضور داشته اند. اکثر افراد یا در زمان جنگ به دلیل ترس آن را تجربه نکردند یا مشغول سینمای خصوصی خود بوده اند یا افرادی بودند که در عین تجربه حضور در جنگ فیلمسازی نمی‌دانستند. این دو کارگردان تجربه دسته اول داشتند.

---وی در پاسخ به این سوال که جنگ به فیلم ساز‌ها چگونه کمک کرد؟ گفت::البته کمک کرد، ولی در سینما خیلی کمتر، جنگ باعث پدید آمدن نسلی شجاع وبا تجربه روبه رو شدن با سختی شد. همانطور که در این شعر هم میخوانیم "اندر بلایای سخت پدید آید فضل وبزرگی مردی وسالاری ".

بهروز افخمی در پاسخ به این سوال که آیا خود جنگ را تجربه کرده است ادامه داد:من یک ماه اول جنگ آبادان بودم بعد یکبار برای آزادی بوستان وسوسنگرد به منطقه رفتم وحدود چند هفته هم قبل از عملیات والفجر مقدماتی بودیم. ولی در مجموع فکر نمیکنم جز کسانی باشم که صلاحیت داشته باشم در مورد جنگ بسازم.
 

چرا فیلم جنگی نساختم

وی در پاسخ به سوال اگر پیش بیاید فیلم جنگی میسازید گفت: بله من به عنوان فیلمبردار به منطقه رفتم، ولی هیچ وقت نجنگیدم تعدادی از همکاران مثل محمد داودی آرپی جی دست میگرفتند ومیجنگیدند. من اصلا تفنگ دست نگرفتم یکبار هم که به شوخی اسلحه به سمت دشمن گرفتم با شلیک رگباری باعث شدم خمپاره‌های زیادی از سمت دشمن دریافت کنیم.

سازنده فیلم عروس در مورد اینکه چرا تا کنون فیلم جنگی نساخته گفت:از اواخر جنگ روی یک موضوع جنگی کار می‌کردم با محوریت آزادسازی آبادان، ولی هردفعه نمیشد اسم فیلم گرگ ومیش بود الان به نام خمسه خمسه تغییر کرده وسه یا چهار سال است که در حال ساخت هستم، ولی به سرانجام نرسیده است.

وی در مورد فیلم ساخته شده با موضوع گفت: وگو با امام خمینی ادامه داد:در یک برنامه تلویزیونی محمد داودی از خاطره فیلمبرداری از پیام امام واز دست دادن باطری در موقع ضروری گفت: ومن همین خاطره را به فیلم "یازده دقیقه وسی ثانیه "تبدیل کردم.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.