بارش های اخیر 12میلیون مترمکعب آب به اترک ریخت

استانها /
شناسه خبر: 417213
   بارش های اخیر 12میلیون مترمکعب آب به اترک ریخت

بارش های چند روز پیش و پر آب شدن رودخانه اترک، 12 میلیون متر مکعب آب برای حوزه آبگیر داشلی برون و مردم این بخش مرزی گنبدکاووس به ارمغان آورد.

 

 «حسین قنبری» مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبد، مینودشت و گالیکش در شرق گلستان گفت: پس از بارش های اخیر که از 13 مهر آغاز و تا صبح پانزدهم ادامه داشت، متوسط دبی ورودی آب رودخانه مرزی اترک به حوضه آبگیر داشلی برون گنبد 50 مترمکعب بر ثانیه بود. براین اساس تاکنون 12 میلیون مترمکعب آب رودخانه اترک به این حوضه آبگیر وارد شده که بیشتر آن به سمت سه تالاب بین المللی آلماگل، آجی گل و آلاگل و همچنین سد مخزنی دانشمند و آب بندان اینچه برون هدایت شده و درحال ذخیره است.
قنبری با اشاره به اینکه بالاترین پیک آب در ایستگاه چات که در مناطق بالادست حوضه آبگیر داشلی برون واقع با 284 متر مکعب بر ثانیه ثبت شده است، اضافه کرد: پیش بینی می شود حداکثر تا دو میلیون متر مکعب آب دیگر به این حوضه آبگیر وارد شود. درحوزه اترک میزان بارش ها از 12 میلیمتر در داشلی برون تا 38،5 میلیمتر در مراوه تپه متغیر بوده است.
 بارندگی خوب چند روز گذشته در بخش مرزی داشلی برون که از مناطق کم باران و خشک گلستان محسوب می شود، به آبگیری تالاب های بین المللی آلاگل، آجی گل و آلماگل که در تابستان امسال خشک شده بودند، منجر شد و این تالاب ها حیات دوباره یافتند.
به گفته «حاجی نظر شیرمحمدلی» بخشدار بخش داشلی برون، علاوه بر آبگیری این تالاب ها، سد دانشمند این بخش مرزی نیز که به دلیل خشکسالی های اخیر بدون آب شده بود، درحال آبگیری است که این موضوع خوشحالی کشاورزان و دامداران منطقه را به همراه داشته است.
به گفته مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبد، مینودشت و گالیکش، درحوزه گرگانرود نیز میزان بارش ها از 22،5 میلیمتر در حوزه قزاقلی تا 65،5 میلیمتر در گالیکش متغیر بوده است. بخشی از آب بارش های اخیر درحوزه گرگانرود به سمت سد گلستان هدایت شده که قابل توجه نیست و به اصطلاح آب مرده محسوب می شود. /ایرنا

Image result for ‫رودخانه اترک‬‎

وجه تسمیه اترک، پنجمین رودخانه بلند ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.