انتخابات افغانستان و چالشی به اسم طالبان

بین الملل /
شناسه خبر: 417182

گروه طالبان به نیروهایش دستور داده است افرادی را که برای موفقیت روند انتخابات و تامین امنیت آن تلاش می‌کنند، هدف قرار دهند.در حالی که طالبان مدعی حمایت از منافع مردم افغانستان است اما بتازگی ضمن تحریم انتخابات مجلس در اطلاعیه ای از حمله به مراکز رای گیری سخن گفته است.

درحالی افغانستان تا 13 روز دیگر یعنی 20 اکتبر شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی است که نگرانی های گسترده‌ای درباره اتهامات مربوط به تقلب در انتخابات و بدبینی‌هایی در ارتباط با آن به وجود آمده است.

انتخابات پارلمانی که از جانب شرکای بین المللی به عنوان یک آزمون برای انتخابات راست جمهوری سال آتی میلادی دیده می شود، با چالش های زیادی از جمله اتهامات مربوط به تقلب و نگرانی از بروز خشونت‌های شبه نظامی روبروست.
گروه طالبان در افغانستان که یکی از طرف های اصلی جنگ 17 ساله این کشور بر شمرده می شود، متهم اصلی وارد کردن تلفات به غیر نظامیان است و سازمان ملل متحد جاسازی بمب ها در کنار جاده ای عمومی را مهمترین عامل این تلفات می خواند. اما طالبان همواره از پذیرفتن این مسئولیت شانه خالی می کند و مدعی است که به غیر نظامیان حمله نمی کند.
سه شنبه رسانه های افغانستان اطلاعیه ای را به نقل از گروه طالبان منتشر کردند که آنها حوزه های انتخابیه را در روز رای گیری هدف حمله قرارخواهند داد.
با این حال به عقیده بسیاری از افغان ها، این انتخابات می تواند فرصتی برای پاکسازی پارلمان باشد و امیدی برای حضور بیشتر حامیان مالی بین المللی در افغانستان که از زمان شکست طالبان، در ناآرامی و جنگ به سر می برد.
حدود 9 میلیون رای دهنده و 2500 کاندیدا در این انتخابات برای تعیین 249 عضو پارلمان افغانستان رقابت می‌کنند.
گروه طالبان در اطلاعیه خود انتخابات مجلس افغانستان را یک طرح آمریکایی خوانده و از مردم خواسته است که آن را تحریم کنند
این گروه در گذشته اعلام کرده بود که مانع فرآیندهایی در افغانستان نخواهد شد که برای توسعه و پیشرفت این کشور مفید باشد
اما اطلاعیه اخیر را می توان یک نمونه تعارض آشکار بین شعار و عمل در مسیر اعمال خواست مردم در روند انتخاب نمایندگانشان دانست
سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخاباتی افغانستان در این باره می گوید: به طور حتم، این انتخابات 20 اکتبر برگزار می شود.
تاکنون شش تن از نامزدان انتخابات مجلس افغانستان در استان های ننگرهار، کابل، قندهار و پروان کشته شده اند و تنها مسئولیت یکی از این حملات را در ننگرهار گروه تروریستی داعش برعهده گرفت اما عاملان حمله به دیگر نامزدان نا شناخته باقی مانده است.
پیر مایودون،‌ نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید: ما خواستار یک انتخابات زمان بندی شده و شفاف هستیم.
این انتخابات در حالی برگزار می شود که سازمان ملل در گزارش ماه مه سال جاری میلادی اعلام کرده بود پارلمان افغانستان بخشی از مشکل فساد است و خود در مسیر حل این مشکل سنگ اندازی می‌کند.
انتخابات مجلس افغانستان مهمترین رویداد سیاسی سال 1397 این کشور محسوب می شود و برگزاری هر انتخاباتی هر چند با کاستی ها و نواقص اجرایی ، برای تبلور اراده مردم درساختار قدرت بهتر از برگزار نشدن انتخابات است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.