خروج پاکستان از نیروهای ضد دزدان دریایی امریکا

بین الملل /
شناسه خبر: 417062

پاکستان دیگر در پروژه ضد دزدان دریایی «نیروی وظیفه مشترک» که در غرب اقیانوس هند فعال بود، حضور ندارد. به گزارش الجزیره، منابعی آگاه اعلام کردند این تصمیم از سوی پاکستان پس از آن گرفته شد که امریکا که ریاست این پروژه را برعهده دارد، نپذیرفت هزینه سوخت‌گیری ناوها را بپردازد؛ تعهدی که در توافقنامه این پروژه ذکر شده بوده است.

مقام‌های نظامی می‌گویند عدم حضور پاکستان در این پروژه محسوس خواهد بود، زیرا تجربه این کشور در مقابله با دزدان دریایی چیزی است که بشدت مورد نیاز است. همچنین در صورت عدم حضور قایق‌های پاکستانی مسئولیت گشت‌زنی بر عهده کشتی‌های امریکایی می‌افتد. از سال 2013 تاکنون، پاکستان بارها فرماندهی این نیروها را بر عهده داشته و با دو کشتی در میان آب‌های خلیج فارس، اقیانوس هند، دریای سرخ و کانال سوئز گشت‌زنی کرده است.
در بیانیه‌ای که دراختیار الجزیره قرار گرفته است، نیروهای دریایی مشترک که در بحرین دفتری دارند، اعلام کرده‌اند دیگر کشتی‌های پاکستانی در مانور دریایی این نیروها حضور نخواهند داشت. وندی ویتلی، سخنگوی این نیروها در این باره گفت: «اکنون پاکستان، کارکنان باتجربه و کارکشته دریایی خود را در اختیار این پروژه گذاشته است؛ کسانی که در دریا بویژه اقیانوس هند بسیار ماهرند و پیچ و خم آن را به خوبی می‌شناسند اما دیگر قرار نیست آنها بخشی از این نیروها باشند؛ البته منظور این نیست که همین امروز و فردا این اتفاق می‌افتد. ضمن آن‌که ظرف 6 ماه آینده گروه تازه‌ای از کشورها ایجاد می‌شود.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.