چراغ های تزئینی راهنمایی و رانندگی!

اجتماعی /
شناسه خبر: 416762
  چراغ های تزئینی راهنمایی و رانندگی!

هر رنگ چراغ‌های راهنمایی و رانندگی نماد یک چیز است؛ سبز حرکت، زرد احتیاط و قرمز ایست. توجه به هر کدام از این رنگ‌ها منجر به برقراری نظم و امنیت سرچهارراه‌ها می‌شود.

  اما چگونه است این چراغی که با هدف حفظ جان و ایجاد امنیت و نظم برای رانندگان و عابران پیاده سر هر چهارراهی تعبیه شده، برای بیشتر شهروندان جنبه تزئینی پیدا کرده است. این چراغ‌ها برای اکثر عابران پیاده به علمک‌های زینتی یا شایدم یک قطعه اضافی در سطح شهر تبدیل شده است که حتی نیم نگاهی هم به آنها نمی‌اندازند.
همیشه از رانندگان انتظار می‌رود به هر یک از رنگ‌ها احترام بگذارند حتی اگر چراغ برایشان سبز باشد بازهم وظیفه آنهاست برای عابرانی که سعی دارند از لابه‌لای ماشین‌ها به زحمت عبور کنند، بایستند. دیدن این صحنه‌ها نشان می‌دهد چقدر احترام به حقوق یکدیگر کمرنگ شده و همیشه باید چماق قانون بالای سرمان باشد. جالب است رانندگان در صورت عبور از چراغ قرمز و نادیده گرفتن حقوق عابران جریمه می‌شوند و همیشه زیر ذره بین دوربین‌های پلیس قرار دارند، اما چرا این سختگیری درخصوص افراد پیاده انجام نمی‌شود.
سر هر چهارراهی که دقت کنید اغلب آدم‌ها بی‌توجه به رنگ چراغ در حال تردد هستند و حقی برای راننده که مدت زمانی را پشت چراغ قرمز معطل مانده قائل نیستند. برخی از عابران که همیشه عجله دارند و رنگ‌های چراغ برایشان بی‌معنی است، برخی دیگر ماندن پشت چراغ قرمز را سوسول بازی می‌دانند و با رعایت قانون بیگانه هستند و از خطر تصادف منجر به جرح و فوت برای خود غافل مانده‌اند.
 اگر تدابیری اندیشیده شود که قانون همان طور که برای رانندگان اعمال می‌شود برای عابران هم سفت و سخت درنظر گرفته شود، شاید از این هرج و مرج‌ها و آمار بالای تصادفات در چهارراه‌ها کاسته شود. تابستان امسال این مشکل با خاموشی‌ها در سطح شهر شکل متفاوت تری به خود گرفته و تشدید شده بود، چراکه هربار که برق یک منطقه قطع می‌شد چراغ‌های راهنمایی و رانندگی نیز خاموش می‌شدند و در این موقعیت نه رانندگان و نه عابران پیاده هیچ کدام نمی‌دانستند حق با کیست و هر کدام سعی داشتند با عجله از چهارراه عبور کنند البته این شرایط برای آن دسته از عابرانی که کلاً مفهوم چراغ برایشان بی‌معناست تفاوت چندانی نداشت، حال اگر شهروندان خود قانونمند بودند نباید ما در چنین شرایطی دچار مشکل می‌شدیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.