ریاست شورای امنیت به دادِ ترامپ نرسید

سیاسی /
شناسه خبر: 413823

رئیس جمهور فرانسه، نخست وزیر انگلیس، وزیر خارجه روسیه ، وزیر خارجه چین و رئیس جمهور بولیوی در شورای امنیت از ایران دفاع کردند

اگرچه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از هفته ها پیش در تدارک یک جلسه شورای امنیت علیه ایران بود اما ریاست این جلسه و شروع طوفانی اش به داد او نرسید.

اگرچه رئیس جمهوری امریکا با تغییر عنوان نشست مانع حضور نماینده ای از ایران شد، اما دیگر اعضای شورا به دفاع از کشورمان پرداختند.

از یک طرف امانوئل مکرون و ترزا می مواد تعهد آور برجام را به آمریکا گوشزد کردند و از طرف دیگر رئیس جمهور بولیوی کوتای آمریکا در تهران را یادآور شد.

رییس‌جمهوری فرانسه  اگرچه در خلال صحبت هایش با ترامپ  درباره برخی نگرانی ها همراهی کرد اما در عین حال با تاکید بر این که ایران همچنان پایبند به توافق برجام است، گفت: تمام امضاکنندگان باید تمام مفاد برجام را رعایت کنند.

 وی تاکید کرد: برجام یک توافق کامل نیست اما توافقی قاطع در این زمینه است لذا بحران اعتمادی که اکنون به وجود آمده به خاطر تحریم‌های آمریکا است. ایران همچنان پایبند به توافق‌نامه برجام است و تمام مفاد برجام باید توسط تمام کسانی که آن‌ را امضا کرده‌اند نه فقط آلمان و بریتانیا و فرانسه رعایت شود.

 ترزا می نخست وزیر انگلیس هم در سخنان خود با اشاره به حصول توافق برجام در سال 2015 اظهار کرد: ایران به تعهدات خود پایبند بوده و ما در آن موقع به بهترین راه برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست پیدا کردیم.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه  هم در بخشی از سخنان خود به بحث خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران پرداخته و در این باره گفت: خروج آمریکا از برجام یک خطر بزرگ برای رژیم عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و فرصت‌های جلوگیری از اشاعه تسلیحات شیمیایی را از بین می‌برد.

وی در ادامه افزود: ایران به برجام پایبنده بوده است و آژانس انرژی اتمی نیز بارها  تاکید کرده که ایران به تعهداتش پایبند بوده است. روسیه، چین و اتحادیه اروپا می‌توانند برجام را حفظ کنند و در این راستا تلاش خواهیم کرد. از بین رفتن برجام برای امنیت و صلح بین‌المللی خطرناک خواهد بود.

وانگ یی، وزیر خارجه چین هم تاکید کرد: برجام یک توافق معتبر بوده و همه کشورها حق دارند روابط تجاری و اقتصادی با ایران داشته باشند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.