کشورهای مرتجع منطقه رسماً و علناً می‌گویند می‌خواهند داخل ایران آشوب کنند. رسماً سیاست برهم زدن امنیت کشور را در دستور کار خود دارند/ در این شرایط اگر ما 99 درصد کار حفظ امنیت را درست انجام دهیم اما در یک درصد آن سهل‌انگاری کنیم، اصلاً بعید نیست از همان نقطه ضربه بخوریم و این ضربات یک جایی می‌رسد که جبران‌ناپذیر می‌شوند/ چرا باید اینقدر سلاح گرم در خانه‌های خوزستان باشد؟

نماینده اهواز در مجلس می‌گوید بهتر است نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بابت وقوع حادثه تروریستی روز شنبه توضیح بدهند./

علی ساری در گفت‌وگو با «ایران»، همچنین بر تلاش برای رفع مشکلات خوزستان تأکید می کند تا زمینه های سوء استفاده دشمنان از بین برود.

٭٭٭
الان برای گرفتن اطلاعات از حمله تروریستی اهواز آیا هیچ فردی در اختیار دستگاه‌های مربوطه هست که بتوان امیدوار به دریافت اطلاعات از او بود؟
همان طور که نیروهای امنیتی هم گزارش دادند، از تروریست‌ها سه نفر کشته شدند و چهارمی هم که زنده بود، در بیمارستان فوت شد.
این چیزی است که ما خبر داریم. اما نهادهای امنیتی هم مشغول رصد هستند که بتوانند به سرنخ‌هایی برسند.
ارزیابی‌ها از اعلام مسئولیت داعش در قبال این حمله و آن هم در حالی که ساعات قبل از آن گروه الاحواز مسئولیت آن را پذیرفته بود، چیست؟ این دو با هم ارتباطی دارند؟
ریشه‌های همه اینها در واقع یکی است و آن هم به رژیم‌های مرتجع منطقه برمی‌گردد، اما اقدام داعش به نظر یک استفاده رسانه‌ای از یک موقعیت مناسب به زعم آنها بود که البته خیلی احمقانه رخ داد. به نظر می‌رسد داعش دنبال این بود که بگوید هنوز حضور دارد اما اینقدر احمقانه این کار را کرد و اینقدر گاف داد که مشخص شد واقعاً کار آنها تمام شده، تا این حد که حتی نه اطلاع داشتند یک گروه دیگر مسئولیت حمله را پذیرفته و نه می‌دانستند رئیس جمهوری ایران در اهواز نبوده.
الان احتمال تکرار حادثه چقدر است؟ آیا اساساً راجع به این موضوع بحث شده است؟
اتفاقاً این بحثی است که به نظرم باید خیلی جدی مطرح شود. الان دیگر باید بدون تعارف بپرسیم متولی امنیت کیست و از آن متولی سؤال کنیم چرا این اتفاق افتاد؟ ما بعد از حادثه مجلس متولیان حفظ امنیت را مورد سؤال قرار ندادیم اما حالا که دوباره اتفاق تلخ دیگری تکرار شده، به نظر می رسد آنها باید توضیح بدهند که احتمال سهل‌انگاری از کجا بوده؟
متأسفانه ما متولی واحدی هم در این زمینه نداریم؛  ما ممنون و سپاسگزار حافظان امنیت کشور هستیم و این طلب توضیح اصلاً در تضاد با این موضوع نیست. کشورهای مرتجع منطقه رسماً و علناً می‌گویند می‌خواهند داخل ایران آشوب کنند. رسماً سیاست برهم زدن امنیت کشور را در دستور کار خود دارند. در این شرایط اگر ما 99 درصد کار حفظ امنیت را درست انجام دهیم اما در یک درصد آن سهل‌انگاری کنیم، اصلاً بعید نیست از همان نقطه ضربه بخوریم و این ضربات یک جایی می‌رسد که جبران‌ناپذیر می‌شوند. حادثه تروریستی اهواز باید بررسی دقیق و شفافی شود و معلوم گردد کجا سهل‌انگاری شده و نهاد یا افرادی که سهل‌انگاری کرده‌اند هم مسئولیت بپذیرند.

لزوم بررسی شفاف حادثه تروریستی اهواز

نقطه اصلی تمرکز دشمنانی که دنبال برهم زدن امنیت ما هستند، بدون شک نارضایتی‌های داخلی است. ما اگر در داخل درگیر نارضایتی باشیم و دنبال حل ریشه‌ای آن نرویم، شک نکنید که ضربه امنیتی می‌خوریم. اینکه بیاییم بگویم صفر تا صد این نارضایتی‌ها هم کار امریکا و اسرائیل و دشمنان است هم نه تنها دیگر جواب نمی‌دهد، بلکه کار را بدتر هم می‌کند و باعث افزایش نارضایتی می‌شود.
درست است که دشمن روی اعتراضات ما موج سواری خودش را می‌کند، اما حرف این است که چرا باید موجی باشد که دشمن موج سواری کند؟ سر همین مسأله آب در خوزستان چه دروغ‌هایی که گفته نشد و بعد هم مستند، همه آنها تکذیب شدند. اما دشمن ما استفاده خودش را انجام داده است. ما خیلی ساده از این اتفاقات گذشته‌ایم و باید از این پس خیلی ریشه‌ای و منطقی آن را بررسی کنیم.
از قبل وقوع این حادثه تروریستی قابل پیش‌بینی بود؟ کما اینکه در یک حساب توئیتری مربوط به همین گروه تروریستی، حمله به ایران وعده داده شده بود.
آن حساب توئیتری یا نشانه‌های دیگر از وقوع این حادثه چیز خاصی نبود. هم گروه‌های تروریستی و هم دولت‌های حامی آنها به روشنی گفته بودند که این کار را خواهند کرد. 
فضاسازی‌های زیادی در جریان اعتراضات مختلف به دروغ انجام شد که جدی نگرفتیم. من می‌گویم در استان مسأله را خیلی ساده گرفته بودند. بیشتر توجه در حوزه امنیت متوجه جاهای دیگری بود.
یعنی جایی این خطر پیش‌بینی نشده بود؟
چرا شده بود. مثلاً نمایندگان در موضوع استیضاح وزیر کشور، اعتراض به وزیر اطلاعات و تذکر و سؤال از وزرای دیگر اساس مسأله این بوده که اگر کاری برای اعتراضات مردم نکنید و فضا به سمتی برود که هر روز اعتراض تازه‌ای در کار باشد، از یک جایی نمی‌شود ماجرا را جمع کرد.

وجود سلاح گرم در خانه مردم عادی خوزستان

البته باید بین مطالبات مردم و عدم رسیدگی به مسائل امنیتی تفکیک قائل شد. اما رصد اطلاعاتی به نظر باید کامل تر شود. ما قبلاً هشدار دادیم و امروز هم هشدار جدی‌تر می‌دهیم که باید به مشکلات خوزستان  توجه بیشتری شود. مسأله هم فقط مطالبات مردم نیست. شما بروید ببینید که در خوزستان چقدر سلاح بین مردم عادی است. چرا باید اینقدر سلاح گرم در خانه‌های خوزستان باشد؟/ 

 

جزئیات حمله تروریستی طی مراسم رژه در اهواز/ اسامی شهدا + فیلم و عکس

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.