بیش از 70 درصد از تالاب بین‌المللی شادگان خشک شده

استانها /
شناسه خبر: 411924

حدود 70 تا 80 درصد از تالاب بین‌المللی شادگان خشک شده و در حال حاضر از هیچ رودخانه‌ای آبی وارد این تالاب نمی‌شو

همچنان فاضلاب وارد تالاب بین‌المللی شادگان می‌شود

«رحیم مجدمی» رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با اشاره به رهاسازی محدود حقابه تالاب شادگان از سد رامشیر در ماه‌های گذشته اظهار داشت: رهاسازی حقابه تالاب شادگان از سد رامشیر با دبی 70 مترمکعب بر ثانیه حدود سه ماه پیش و برای مدت کوتاهی انجام شد که در آن زمان با آن وضعیت دبی، آب به تالاب شادگان نرسید. حتی آب به صورت کامل به نخیلات شادگان هم نرسید.

وی با اشاره به ورود فاضلاب به تالاب شادگان تصریح کرد: همچنان فاضلاب وارد تالاب بین‌المللی شادگان می‌شود اما تصفیه‌خانه‌ای جهت تصفیه فاضلاب در شادگان در حال احداث است که احتمالا تا آخر سال تکمیل می‌شود. البته با احداث تصفیه‌خانه نیز تصفیه فاضلاب از نظر شیمیایی امکان‌پذیر نیست و همچنان مواد شیمیایی به تالاب خواهد ریخت. با تصفیه فاضلاب‌ها تنها آلودگی برطرف می‌شود و می‌توانیم از این آب برای آبیاری فضای سبز یا نخیلات خارج از شهر استفاده کنیم.

مجدمی با اشاره به ورود پساب‌های مزارع نیشکر به تالاب شادگان جهت آبیاری این تالاب عنوان کرد: امسال به دلیل کم بودن آب رودخانه کارون، سهمیه آب شرکت‌های کشت و صنعت نیشکر حدود 40 درصد کم شد که در پی آن، پساب‌های نیشکر کمتری وارد تالاب شد و تقریبا بیشتر نقاط تالاب خشک شد و شاهد آتش‌سوزی در تالاب نیز بودیم. در حال حاضر وضعیت تالاب شادگان رضایت‌بخش نیست و حدود 70 تا 80 درصد این تالاب خشک شده است.

 اخیرا آبیاری در مزارع نیشکر بیشتر شده  و با پایان تابستان تبخیر آب نیز کمتر می‌شود و وضعیت تالاب نیز کم‌کم بهتر خواهد شد./ ایسنا

تالاب شادگان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.