معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا پس از ابلاغ وزیر صنعت، معدن و تجارت از فردا (دوشنبه) با برداشته شدن سقف رقابتی انجام می شود.

تاکنون سقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا پنج درصد در روز بود اما دلالان با سوءاستفاده از این موضوع، به خرید از بورس و فروش آن به نرخ آزاد دست می زدند و مصرف کنندگان واقعی آسیب می دیدند.

امروز (یکشنبه) پس از حاشیه های فراوان، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به سازمان بورس و اوراق بهادار، دستور آزاد شدن سقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا را ابلاغ شد.
بر پایه نامه «محمد شریعتمداری»، محدودیت در سقف رقابت محصولات برداشته شده و قیمت پایه اولیه همچنان بر مبنای نرخ 4200 تومانی محاسبه و اعلام شود.
بر این اساس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید پس از هر بار عرضه منجر به معامله، قیمت پایه را بر اساس میانگین چهار هفته ای عرضه شده تعدیل و به بورس اعلام کند و در نهایت شرکت های پتروشیمی مکلف به رعایت کف عرضه اعلام شده حداقل به میزان عرضه کالا در بورس، مطابق عرضه پارسال باشند.
بورس کالا نیز اعلام کرد: با توجه به تصمیم کارگروه تنظیم بازار و شرایط حاکم بر بازار محصولات پتروشیمی، از دوشنبه (فردا) همه محصولات پتروشیمی با دامنه نوسان قیمت باز معامله می شود.
 فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا به نرخ ارز 4200 تومانی، سبب شده بود دلالان با خرید از بورس کالا و فروش محصولات به نرخ ارز آزاد در بازار یا صادرات آن سود سرشاری به دست آورند.
این روند سبب رشد قیمت ها و محرومیت تولیدکنندگان بخش پایین دستی و مصرف کنندگان، از مواد اولیه ارزان شد.
انتظار می رود با آزاد شدن سقف معاملات، امکان دسترسی تولیدکنندگان به محصول در بورس افزایش و سود دلالان کاهش می یابد که به تدریج باعث حذف آنها می شود./ایرنا

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.