دکتر شهریار اسلامی‌تبار، مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو از شدت نظارت‌های سازمان تعزیرات حکومتی بر انبارهای شرکت‌های دارویی برای جلوگیری از احتکار و گران فروشی دارو خبر داد.

اخبار اجتماعی/ دکتر شهریار اسلامی‌تبار با تاکید بر نقش دانشگاه های علوم پزشکی در کشور به عنوان بازوهای اجرایی سازمان غذا و دارو گفت: در این دانشگاه‌ها حوزه معاونت غذا و دارو و حوزه بازرسی داریم که هر دو حوزه طبق وظیفه قانونی به داروخانه‌های تحت پوشش‌شان سر زده، بازرسی می‌کنند و گزارش‌های موردی و ادواری را برای ما ارسال می‌کنند؛  به‌طوریکه می‌توان گفت داروخانه‌ای نیست که نظارت‌های لازم در آن انجام نشود.

وی ادامه داد: در عین حال سازمان تعزیرات حکومتی بر عملکرد شرکت‌های پخش دارو نظارت می کند. این سازمان به شدت در بحث انبارهای شرکت‌های پخش دارو هم ورود می‌کند ، البته نیروهای بازرسی سازمان غذا و دارو هم در کنار نیروهای این سازمان حضور دارند.

بازرسی سازمان غذا و دارو 


مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به بازرسی‌های سازمان غذا و دارو در راستای پیشگیری از تخلفات احتمالی در حوزه‌های غذا، ‌ دارو، آرایشی-بهداشتی و ...، گفت: در سال ۹۶ در حوزه دارو و مکمل‌ها نزدیک به ۲۷۰۰۰ مورد بازرسی انجام شده که از این تعداد ۲۲۰۰ موردش به کشف محموله و کالای قاچاق منجر شده است. همچنین حدود ۱۲۹۹۶ بازرسی هم در حوزه غذا انجام شده و ۶۵۰ مورد کشف تخلف قاچاق داشته‌ایم.
اسلامی‌تبار ادامه داد: در عین حال از ۲۲۰۲۰ بازرسی در حوزه محصولات آرایشی-بهداشتی، ۳۰۴۶ مورد کشف قاچاق و از ۵۵۰۸ مورد بازرسی در حوزه تجهیزات پزشکی ۹۸ مورد کشف قاچاق انجام شده است. در مجموع در سال ۹۶، حدود  ۶۸ هزار مورد بازرسی در حوزه غذا، دارو، مکمل‌ها، محصولات آرایشی-بهداشتی و تجهیزات پزشکی انجام شده که از این تعداد کمتر از ۶۰۰۰ مورد، یعنی حدود یک درصد به کشف کالای قاچاق منجر شده است.

وی با بیان اینکه شدت برخورد سازمان غذا و دارو با متخلفین این حوزه، بر اساس نوع تخلف است، اظهار کرد: به عنوان مثال اگر تخلف مربوط به قاچاق کالا باشد، حوزه قضایی باید آن را مورد بررسی قرار دهد. در حوزه‌هایی چون گران‌فروشی نیز تعزیرات حکومتی وارد می‌شود. بر همین اساس در سال ۹۶ با بالغ بر ۴۰ داروخانه برخورد قضایی اتفاق افتاد که احکام مربوط به آنها به تناسب تخلف از تذکر، اعمال جریمه و تعطیلی متفاوت بوده است.

اسلامی‌تبار ادامه داد: اولا مردم باید حتما دارو را از داروخانه تهیه کنند. و اگر دارویی را پیدا نکردند، می‌توانند آن را از طریق سامانه ۱۹۰ پیگیری کنند. این سامانه می‌تواند آدرس و تلفن محل عرضه دارو را اعلام کند. تاکنون موردی نداشتیم که کسی نتواند از طریق سامانه ۱۹۰ به داروی مورد نیازش دسترسی داشته باشد.

وی درباره فروش اینترنتی دارو یا اقدام برخی پزشکان نسبت به فروش دارو، تاکید کرد: نگهداری و عرضه دارو به جز در مراکز مجازی چون داروخانه‌ها ممنوع است و هر کسی چنین اقدامی انجام دهد، جرم مرتکب شده است.  تنها روش و محل فروش دارو و مکمل  هم فقط در داروخانه‌ها است و تبلیغ آن در هر جایی اعم از سایت، شبکه‌های مجازی و... ممنوع است. مردم بدانند که حتی ممکن است چنین دارویی تقلبی هم باشد.

اسلامی‌تبار همچنین تاکید کرد که چیزی به عنوان داروخانه آنلاین یا فروش آنلاین دارو هم نداریم. البته مواد بهداشتی، آرایشی و داروهای طب سنتی و ... به این صورت عرضه می‌شوند، اما داروخانه‌ای که به صورت آنلاین دارو بفروشد، وجود ندارد و این کار ممنوع است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.