ion

عشایر کهگیلویه و بویراحمد هنوز کوچ نکرده‌اند

استانها /
شناسه خبر: 411735

امسال به علت خشکسالی و نبود علوفه ، کوچ عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با تأخیر انجام شده است.

نابودی عشایر استان صحت ندارد

«مجید علی پور»، مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد  اظهار داشت: هر ساله این موقع بخش زیادی از عشایر کوچ کرده بودند و یا در میان بندهای عشایری بوده‌اند اما امسال به علت نبود علوفه در مناطق قشلاقی تقریبا  100درصد عشایر استان هنوز کوچ نکرده‌اند.
علی پور تصریح کرد: از 570 چشمه شناسنامه دار مناطق عشایری استان بر اساس آخرین آمار بیش از 450 چشمه کاملا خشک شده است. متاسفانه اکثر منابع آب یا خشک شده‌اند و یا در حداقل بهره دهی هستند. با توجه به حمایت های دولت و اعطای تسهیلات حمایت از تولید و تأمین علوفه مورد نیاز دام عشایر و راه اندازی کارخانه خوراک دام و طیور تاکنون مشکل خاصی در زمینه تامین علوفه عشایر نداشته‌ایم اما معیشت عشایر به مراتع بستگی دارد.
مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به افزایش متعادل قیمت گوشت قرمز عشایر از درآمد نسبی خوبی برخوردار هستند و برخی شایعات در خصوص نابودی عشایر استان صحت ندارد.

---


بازگشت 1200 خانوار به مناطق عشایری

---
---

علی پور بیان کرد: با توجه به پرداخت تسهیلات بانکی با سیل بازگشت بیکاران به مناطق عشایری و توسعه دامداری عشایری مواجه هستیم. طی چند سال اخیر یکهزار و 280 خانوار از روستا و شهر به مناطق عشایری و زندگی عشایری بازگشتند که افزایش جامعه عشایری استان را به دنبال داشته است.  البته تعداد زیادی خانوار نیز درخواست زندگی و دفترچه عشایری دارند که در نوبت کارشناسی و بررسی هستند. تاکنون یک مورد از خانوار که زندگی عشایری را ترک و به شهر یا روستا آمده باشد، سراغ ندارم بلکه در مواردی همچون امروز 4 مورد تقاضای بازگشت به زندگی عشایری و اخذ دفترچه عشایری داشته ایم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.