با وجود افزایش دو برابری نرخ تسویه بازهم بسیاری صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما تزریق نکرده اند.بنابراین دولت قرار است بحث پیمان سپاری ارزی از صادرکنندگان را به اجرا در بیارود. بر این اساس صادرکنندگان مکلف شدند ظرف مدت 2 ماه ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور کرده و در چرخه اقتصاد قرار دهند.حالا این اقدام صحیح دولت به دستمایه ای جدید اعتراض برخی صادرکنندگان تبدیل شده است.

صادرکنندگان اخیرا تلاشهایی را برای عدم اجرای بازگشت ارز حاصل از صادرات در قالب طرح پیمان سپاری ارزی آغاز کرده اند، این در حالی است که آنها تنها برنده بازی افزایش نرخ ارز هستند.
 هنوز یک هفته از تهدید جدی رئیس جمهور در خصوص برخورد با صادرکنندگان متخلف نمی گذرد که بررسی گزارش عملکرد سامانه نیما نشان می دهد، میزان تزریق ارز حاصل از صادرات به روال قبل بازگشته است. 

در واقع 2 هفته قبل میزان تزریق ارز صادراتی تنها 65 میلیون یورو بود که بعد از تهدید رئیس جمهور برای دو روز شاهد سقف شکنی عرضه بودیم اما در اواخر هفته گذشته میزان عرضه مجددا به کانال 65 میلیون یورو بازگشت.

تنها 3.4 میلیارد یورو ارز صادراتی به سامانه نیما تزریق شد

بر این اساس تا 15 شهریور ماه سال جاری، در حالی که بالغ بر 20 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی انجام شده تنها 3.4 میلیارد یورو ارز صادراتی به سامانه نیما تزریق شده است.

دولت در سیاست اول ارزی بدون استفاده از پیمان سپاری ارزی نرخ تسویه ارز صادراتی در سامانه نیما را 4200 تومان تعیین کرد که در این مدت تنها 1 میلیارد یورو به سامانه آنهم با محوریت شرکتهای پتروشیمی به سامانه نیما تزریق شد. اما بیش از یک ماه است که دولت سیاست ارزی خود را تغییر داده و درسامانه نیما ارز با نرخ میانگین 7800 تا 8000 تومان تسویه می‌شود. با وجود افزایش دو برابری نرخ تسویه بازهم بسیاری صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما تزریق نکرده اند.

پیمان سپاری بهانه جدید صادر کنندگان

بعد از این اتفاق که رئیس جمهور از آن به عنوان خیانت نام برد دولت تصمیم گرفت بحث پیمان سپاری ارزی از صادرکنندگان را به اجرا در بیارود. بر این اساس صادرکنندگان مکلف شدند ظرف مدت 2 ماه ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور کرده و در چرخه اقتصاد قرار دهند.

حالا این اقدام صحیح دولت که باید در زمان اجرای سیاست 4200 انجام می شد به دستمایه ای جدید اعتراض برخی صادرکنندگان تبدیل شده است.

لزوم برخودر جدی با صادر کنندگان بهانه گیر

سوالی که وجود دارد این است که این قشر که به نظر می رسدکمترین تاثیر را در اشتغال زایی دارند هنوز در خصوص ابهامات عملکرد در سامانه نیما توضیح قانع کننده ای نداده اند اما در حال حاضر به دنبال تخطئه سیاست دقیق پیمان سپاری هستند. بر این اساس رئیس جمهور که هفته قبل صادرکنندگان متخلف را به صورت جدی تهدید کرد بایستی برای برخورد با آنها اقدام عملی انجام دهد.

/تسنیم

بیشتر بخوانید

تهدید رئیس جمهور جواب داد؛ عرضه ارز صادراتی در نیما رکورد شکست

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.