سرانجام پل مانافورت، رئیس سابق تیم انتخاباتی دونالد ترامپ و «شاه ماهی» گرفتار در تور رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده روس گیت، لب به سخن گشود و ضمن پذیرش «تمام و کمال» اتهام‌ها و اعتراف صریح به‌گناه، قول همکاری بی‌چون و چرا با بازرسان تیم مولر داد.

اتفاقی که نه تنها می‌تواند یک مشکل جدی حقوقی برای رئیس جمهوری امریکا به وجود آورد بلکه می‌تواند باعث پیشرفت بی‌سابقه روند پرونده تبانی احتمالی تیم انتخاباتی ترامپ با روس‌ها و رسیدن این پرونده به نقطه پایان شود.
به‌گزارش «ایران» به‌نقل از سایت روزنامه انگلیسی گاردین، صبح روز جمعه به وقت محلی در واشنگتن دی سی، پایتخت امریکا جلسه دادگاهی برگزار شد و در آن پل مانافورت، رئیس سابق فراخوان انتخاباتی ترامپ صراحتاً دو اتهام «توطئه علیه کشور» و «توطئه برای ممانعت از اجرای عدالت» را پذیرفت و گفت: «من گناهکارم.»
او همچنین در این جلسه اعلام کرد، با تیم رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تبانی احتمالی فراخوان انتخاباتی ترامپ با روس‌ها همکاری «تمام و کمال» می‌کند و «هر لحظه که لازم باشد برای پاسخ دادن به هر سؤالی»، حاضر می‌شود. او در پایان این جلسه متن 17 صفحه‌ای توافق با تیم مولر برای همکاری در پرونده را نیز امضا کرد.
کاخ سفید و تظاهر به کم اهمیت بودن اعتراف مانافورت
این اتفاق آنهم در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره امریکا اصلاً برای ترامپ خوشایند نبود و سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به آن به خبرنگاران گفت، این پرونده «کاملاً غیرمرتبط» با ترامپ است. رودی جولیانی، وکیل ترامپ نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس جمهوری هیچ کار اشتباهی نکرده است. جولیانی روز پنجشنبه، تنها یک روز قبل از اعتراف‌های مانافورت، به خبرنگاران گفته بود، تیم رئیس جمهوری با مانافورت «در ارتباط مداوم» است و امکان دارد به‌عنوان بخشی از توافق اشتراک‌گذاری اطلاعات، ترامپ مشاور سابق خود را از تمام جرم‌هایش عفو کند. جولیانی به خبرنگار پولتیکو گفته بود، هیچ ترسی وجود ندارد که پل مانافورت بخواهد علیه رئیس جمهوری با تیم مولر همکاری کند زیرا هیچ چیزی برای همکاری کردن وجود ندارد.
ترامپ نیز تا لحظه تنظیم گزارش واکنش مستقیمی نشان نداده بود و برخلاف معمول که با پیام‌های توئیتری احساسات خود را بیان می‌کند، کوشیده بود، با سکوت کردن، کم اهمیت بودن اعتراف مانافورت را القا کند. در حالی که اعترفات مانافورت و قولی که برای همکای با بازرسان داده، یک پیروزی بزرگ برای رابرت مولر است. او به همراه تیمش 16 ماه است که شبانه روز درگیر پرونده مداخله روسیه در انتخابات 2016 امریکا و حالا که موفق شده رئیس سابق فراخوان انتخاباتی ترامپ را وادار به اعتراف کند، این فرصت طلایی را براحتی از دست نمی‌دهد. چندی پیش نیز مایکل کوهن، وکیل شخصی سابق ترامپ در دادگاهی در نیویورک به جرم‌های خود (فرار مالیاتی، فریب بانکی و نقض قوانین مالی فراخوان‌های انتخاباتی) اعتراف کرد و قول همکاری در پرونده مولر را داد. آژانس‌های اطلاعاتی امریکا نیز بارها اعلام کرده‌اند که به این نتیجه رسیده‌اند، کرملین در دوران رقابت‌های انتخاباتی برای بالا بردن شانس پیروزی ترامپ کارهایی کرده است. هرچند که هم کاخ سفید و هم مقامات مسکو آن را تکذیب می‌کنند.
10 سال حبس در انتظار مانافورت 69 ساله
به موجب توافقی که وکلای مانافورت پس از چند هفته مذاکره با تیم مولر، به آنها دست یافته‌اند، در ازای همکاری تمام و کمال مانافورت با بازرسان در مجازات او تخفیف داده می‌شود. کوین داونینگ، یکی از وکلای مانافورت روز جمعه در بیرون از اتاق دادگاه به خبرنگاران گفت: آقای مانافورت مسئولیت [کارهایش] را پذیرفته و در عوض خواسته این اطمینان به او داده شود که خانواده‌اش می‌توانند در امنیت زندگی خوبی داشته باشند.
به گفته بازرسان تیم مولر، مانافورت 69 ساله که ماه گذشته نیز در دادگاهی در ایالت ویرجینیا در 8 مورد فریب مقامات قضایی در پرونده مولر مجرم شناخته شد احتمالاً به 
10 سال حبس محکوم شود. علاوه بر مجازات 10 سال حبس، مانافورت پذیرفته است، خانه‌های خود در ویرجینیا و نیویورک را که شامل یک آپارتمان در برج ترامپ می‌شود را تحویل دستگاه قضایی امریکا بدهد و چندین حساب بانکی‌اش هم بلوکه شود.
اتهام توطئه برای فریب امریکا که مانافورت آن را پذیرفته شامل پولشویی، فرار مالیاتی، دروغ گفتن به مقامات قضایی و ثبت نکردن هویت خود به‌عنوان یک مقام خارجی است. او همچنین اتهام توطئه برای ممانعت از اجرای قانون از طریق تطمیع شاهدان را پذیرفته است. چندی پیش و پس از آنکه تیم مولر اعلام کرد، مانافورت درصدد به انحراف کشاندن روند پرونده خود با رشوه دادن به شاهدان است، رئیس سابق تیم انتخاباتی ترامپ دستگیر و به مدت سه ماه زندانی شد.
مانافورت قبل از اینکه عضو فراخوان انتخاباتی ترامپ شود به شکل گسترده‌ای برای سیاستمداران حامی کرملین و اُلیگارش‌های اوکراین کار می‌کرد و به گفته بازرسان از این کارها بیش از 60 میلیون دلار کسب درآمد کرده بود و به خاطر اینکه مالیات آنها را ندهد در بانک‌های خارجی پول‌هایش را پس‌انداز می‌کرد. او همچنین در سال 2016 هنگامی که مقابل مقامات قضایی قرار گرفت درباره این کارهایش دروغ گفت. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.