تأمین میوه امسال متأثر از سرمای دیررس

اقتصادی /
شناسه خبر: 411083

ایران حدود 50 نوع محصول سردرختی دارد که تأمین تقاضای کشور از محل این تولیدات صورت می‌گیرد. چیزی در حدود 20 میلیون تن تولید میوه برای 80 میلیون نفر جمعیت. در حالت طبیعی میان عرضه و تقاضا در بخش میوه و تره بار یک تناسب وجود دارد. اما امسال شرایط ویژه‌ای بر تولیدات این بخش حاکم شد. به‌طوری که سرمازدگی اواخر سال گذشته و اوایل امسال کاهش تولید در برخی از محصولات را به‌دنبال داشت.

  از جمله این محصولات می‌توان به‌ سیب، انگور، گیلاس و پسته اشاره کرد. برآوردها نشان می‌دهد که سیب در پاییز نیز با کاهش قابل توجهی رو‌به‌رو خواهد بود.
تابستان امسال سرمازدگی تقریباً 1.5 میلیون تن تولید محصولات باغی را کاهش داد. بیشترین خسارت را هم در میوه‌های هسته‌دار داشته‌ایم. اما به‌طور کلی اگر یخ زدگی و سرمای زودرس رخ ندهد، در پاییز شرایط بهتر از تابستان خواهد بود. کمبود عرضه این بخش در دو، سه ماه تابستان به‌دلیل سرمازدگی بهاره بود و پیش‌بینی می‌شود با ورود میوه‌های فصل سرد نظیر نارنگی و پرتقال دیگر شاهد قیمت‌های سرسام آور هم نخواهیم بود. البته یک شرط هم دارد. اینکه نظارت دقیق بر بازار عمده فروشی و خرده فروشی حاکم شود و مسئولان اجازه ندهند که حباب قیمتی به‌نام کمبود میوه به مردم تحمیل شود.
البته ناگفته نماند که قیمت گوجه فرنگی نیز امسال تابستان با افزایش مواجه شد. علت آن هم کمبود تولید در نتیجه متضرر شدن کشاورزان برخی از استان‌ها در سال 95 بود.اما سرمازدگی، تگرگ، سیل و طوفان و یخ‌زدگی عواملی هستند که بیش از هر دلیلی تأمین میوه و همین‌طور سبزیجات و صیفی جات را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اما جالب است که بدانید مطابق آمار وزارت جهاد کشاورزی میانگین تولید میوه در کشور ما 250 کیلوگرم به ازای هر نفر است. در صورتی که میانگین تولید میوه به ازای هر نفر در دنیا 95 کیلوگرم است.
این موضوع نشان می‌دهد که شرایط تأمین میوه در ایران سخت‌تر از بسیاری از کشورهای جهان است. اما در بخش سبزیجات و صیفی جات وضعیت بهتری داریم. به‌طوری که آمارهای گمرک نشان می‌دهد در بعضی از روزهای سال بیش از 600 تا 700 تن محصولات صیفی و سبزی ایران به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود. در خصوص سبزیجات و       صیفی جات ایران پنجمین کشور تولیدکننده است. همچنین در بخش باغبانی و تولید میوه، ایران در 25 محصول با دنیا رقابت کرده و رتبه اول تا هشتم را دارد. برای مثال در زعفران، گل‌محمدی و انار در رتبه اول دنیا ایستاده است. در خرما، پسته و زردآلو رتبه دوم را دارد. در تولید سیب، گردو، گیلاس و بادام رتبه سوم، در تولید کیوی چهارم و در مرکبات رتبه ششم دنیا را. هرچند که امسال پاییز در زمینه تولید سیب با کاهش مواجه خواهیم بود.اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که باوجود تمام مشکلات و کم آبی در ایران، اگر محصولات خوب مدیریت، جمع‌آوری و ذخیره شود، می‌توانیم نه تنها تأمین نیاز داخل را انجام دهیم بلکه راهی برای صادرات نیز بگشاییم.
البته یک مشکل در زمینه صادرات میوه کشور وجود دارد. گرانی، توان رقابت در بازار بین‌المللی را از بسیاری از انواع میوه‌های ایرانی سلب کرده است. یکی از دلایل آن هم سودجویی واسطه هاست. لذا به نظر می‌رسد برای حل مشکل قیمت میوه باید حلقه‌های واسط تولید تا مصرف را کوتاه کرد. این فاصله، بیشتر از یخ زدگی و کمبود تولید محصول بر قیمت‌ها اثر دارد.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.