مجری طرح گندم در گفتوگو با «ایران» برای سال زراعی97-98اعلام کرد

هدف گذاری تولید 14میلیون تن گندم

اقتصادی /
شناسه خبر: 411066

گندم یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی است که اهمیت ویژه‌ای در زندگی انسان‌ها دارد. اما تولید و تأمین این کالا در ایران به سبب فشارهای گاه و بیگاه خارجی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

   خوشبختانه 3 سال قبل کشور در زمینه تولید گندم به خودکفایی دست یافت و به رغم کاهش‌های پیاپی بارش طی این سال‌ها این خودکفایی همچنان حفظ شده است. اما ادامه مسیر قطعاً نیازمند حمایت ویژه دولت از کشاورزان است. در این باره اسماعیل اسفندیاری‌پور، مجری طرح گندم و مشاور وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید که به منظور حمایت از کشاورزان باید نرخ خرید تضمینی گندم اصلاح شود، حتی به اندازه‌ای باید تعیین شود که جبران مافات دو سال گذشته نیز شود. او در گفت‌و‌گو با «ایران» به بیان آخرین وضعیت و مسائل مربوط به تولید گندم کشور که موجب خودکفایی شده، پرداخت.
در حال حاضر چند هکتار سطح زیر کشت گندم در کشور داریم و امسال تا پایان سال زراعی چه میزان گندم خرید تضمینی می‌شود؟
سطح زیر کشت گندم ایران حدود 5میلیون و 800 هزار هکتار است. تاکنون 9 میلیون و 400 هزار تن گندم خرید تضمینی شده و تا پایان آبان ماه این روند ادامه دارد. امیدواریم که این رقم در پایان دوره به 9میلیون و 600هزار تن برسد. امسال برای سومین سال متوالی است که از واردات گندم بی‌نیازهستیم. البته این خودکفایی نتیجه طرحی ۵ ساله است.
برنامه حفظ خودکفایی گندم در سال آتی چیست؟ گندمکاران در دو سال اخیر از قیمت خرید تضمینی گندم گله‌مند بودند. فکر نمی‌کنید استمرار این روند بر کشت و تولید گندم و برنامه‌های افتصاد مقاومتی کشور اثر بگذارد؟
پیش‌بینی کرده‌ایم که در سال زراعی 98-97 به تولید 14 میلیون تن گندم دست یابیم. در این راستا، تاکنون 476 هزار تن بذر گواهی شده گندم با کیفیت بالا آماده شده تا به کشاورزان تحویل شود، بذرهایی که فرآوری، غنی‌سازی و بوجاری شده است. همچنین در نظر گرفته‌ایم که کود تحویلی شرکت خدمات حمایتی برای سال زراعی آتی افزایش قیمتی نداشته باشد.
 امیدواریم با استفاده از تکنولوژی‌های روز و بهبود سطح زیرکشت، به تولید سه کیلوگرم گندم از هر مترمکعب آب دست یابیم. اما همان‌طور که اشاره کردید ادامه این مسیر نیازمند تغییرات در قیمت خرید تضمینی است. من معتقدم همان‌طور که اقدامات کشاورزان منجر به بی‌نیازی از واردات گندم، خوداتکایی و امنیت غذایی کشور شد؛ باید با درخواست‌های منطقی و معقول گندمکاران نیز موافقت شود تا تحت حمایت قرار گیرند. در حال حاضر این نرخ حدود یک هزار و 300تومان است.  در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی محصولات کشاورزی را به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده و باید منتظر تصمیم نهایی دولت در این زمینه باشیم. کشاورزان انتظار دارند که دولت تا قبل از شروع سال زراعی جدید (مهرماه)، قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام کند.
به نظرتان خشکسالی‌ها می‌تواند روی برنامه‌های کشت گندم اثر بگذارد؟
ما در 3 سال گذشته آبی هم با کاهش پی در پی بارش‌ها مواجه بودیم اما با وجود کاهش بارندگی، تولید گندم به سبب اقدامات فنی و انتقال تکنولوژی در مزارع، رشد کرد. برای سال آتی هم هنوز فصل آبی جدید و بارش‌های پاییزی آغاز نشده و چشم‌اندازی از آن نداریم. اما برنامه این است که بذرهای جدیدی که مقاوم به کم‌آبی هستند در اختیار گندمکاران قرار ‌دهیم. در حال حاضر تمام بذور گندم از مرحله تولید، تکثیر تا فرآوری، داخلی است و امیدواریم که گندمکاران هم در انتخاب بذر دقت کنند تا از بذرهای بوجاری، ضدعفونی و حاوی کود روی استفاده کنند.
آیا برنامه‌ای برای صادرات گندم نداریم؟
در حال حاضر تمام تمرکز ما روی تأمین داخل است و به دنبال صادرات گندم نیستیم. اما همین که برای تأمین این کالای استراتژیک کشور، واردات انجام نمی‌دهیم، گام بزرگی است که از خروج سه میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرد. امیدواریم که با حمایت دولت و همکاری کشاورزان شاهد توسعه در این بخش باشیم.
 
مجری طرح گندم در گفتوگو با «ایران» برای سال زراعی97-98اعلام کرد  هدف گذاری تولید  14میلیون تن گندم

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.