سرگذشت جانکاه دخترک اسیر کربلا / اینفوگرافی

عکس /
شناسه خبر: 410821

در میان تاریخ تراژیک عاشورا و اتفاقات جانکاهی که بر خاندان امام حسین (ع) گذشته است کتاب های مرثیه و مقتل ها سرشار از حکایت های سوزناک در باره واقعه اسارت و شهادت ختر سه ساله امام حضرت رقیه(س) است که روز سوم ماه محرم در ایران نیز به نام او خوانده شده است

یکی از شهیدان قیام حسینی که نقش بسیار تاثیرگذاری در تبدیل واقعه عاشورا به یک جریان سیال تاریخی داشت، حضرت رقیه (س)، دختر سه‌ساله امام حسین (ع) است. ایشان در خانواده‌ای پرورش یافت که پدر، مادر و فرزندان آن، همگی به عالی‌‎ترین فضیلت‌های اخلاقی و پارسایی آراسته بودند. علاوه بر آن، فضای دل انگیز شهر پیامبر‌(س) که هنوز در آن جاری بود و مشام جان را نوازش می‌داد، در پرورش او نقشی بزرگ داشت.

حضرت رقیه (س) دختر امام حسین (ع) در واقعه عاشورا سه سال سن داشتند که بعد از شهادت پدر و یارانش در عصر عاشورا، به همراه دیگر زنان بنی‌هاشم توسط سپاه یزید به اسیری رفته و در خرابه‌های شام به شهادت رسیدند.

گفتنی است؛ نهضت حسینی با یادگار گذاشتن نشانه‌ای گران‌قدر(حضرت رقیه) در شهر شام باعث دگرگونی عمیق و تغییری شگرف در شهر شام شدند؛ زیرا شهر شام از زمان عثمان، خلیفه سوم تحت امارت معاویه بوده و به گواهی تاریخ او از همان زمان در تدارک تشکیل حکومت بنی‌امیه بود.

  روایت زندگی حضرت رقیه‌(س) در یک نگاه / اینفوگرافی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.