حماسه عاشورا به روایت عالمان دین(3)

جایگاه عقل واحساس در نهضت حسینی(ع)

فرهنگی /
شناسه خبر: 410735

1-مجالس اباعبدالله(ع) باید علمی باشند و با قصه و داستان‌های بی‌مغز نباید مجالس اداره شود و وقت مردم تلف نشود، بلکه باید با مطالب برهانی، استدلالی، قرآنی، روایی، راز نهضت حسینی(ع)، حق مداری، پرهیز از باطل، گرایش به حق و صداقت نهضت امام حسین علیه السلام در جامعه مطرح شود.

 
 
 
 
2- حسین‌بن‌علی(ع) را باید به جهان با عقل و دین بشناسانیم نه با این آهنِ سرد و عَلَم و علامت‌ها
3- وجود مبارک ابی‌عبدالله برای جهان در قتلگاه پیام داد« إن لم یکن لکم دین و لا تخافون المعاد فکونوا أحراراً فی دنیاکم» این بیان را با روضه ناصواب نمی‌شود فهماند، این بیان را عاقلانه، حکیمانه، مدبّرانه، مؤمنانه با پشتوانه قرآن و عترت می‌شود تبیین کرد.
4-سالار شهیدان از نزدیک می‌بیند جاهلیت برگشته، سخن در این نبود که من بیعت نمی‌کنم ولو شهید بشوم! سخن در این است که اسلامِ بَرده‌شده را من باید آزاد کنم و کرد. در دمِ در دروازه شام وجود مبارک امام سجّاد را با آن وضع که بردند، کسی سؤال کرد که در این صحنه چه کسی پیروز شد؟ فرمود ما، «أَذَا اَرَدْتَ اَنْ تَعْلَمَ مَنْ غَلَبَ وَ دَخَلَ وَقْتُ الصَّلَاه فَأَذِّنْ ثُمَّ اَقِمْ» هنگام نماز اذان و اقامه را بگو ببین نام چه کسی را می‌بری؟ ما رفتیم نام پیغمبر را زنده کردیم، نماز را زنده کردیم، توحید را زنده کردیم، وحی را زنده کردیم و برگشتیم، ما پیروز شدیم. با ضرس قاطع فرمود ما پیروز شدیم، با اینکه زنجیر به گردن اوست!
و انسان اگر اینها را خوب بحث  و بررسی کند، تنها هم که در منزل نشسته است اشک می‌ریزد.
عظمت حسین بن علی این بود که فرمود این اسلامِ اسارت‎رفته بَرده شده را پدرم با برکتِ غدیر حل کرد و من هم با برکت کربلا حل می‌کنم، این کار امام بود. اینکه وجود مبارک حضرت فرمود من برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم.
5-حسین بن علی(ع)خون داد تا هم جهل علمی، هم جهالت عملی، هم ضلالت و گمراهی را ریشه‌کن کند «وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیک لِیسْتَنْقِذَ عِبَادَک مِنَ الْجَهَالَه وَ حَیرَه الضَّلَالَه». فرمود من جانم در راه خداست، شما هم باید در راهی که من اقدام کردم، خون بدهید.
6-اگر کسی بخواهد بر اهرمن درون چیره شود، باید اهل ناله باشد و تا اهل ناله و زاری و لابه و اشک نباشد، اهل تهذیب نفس نیست و اگر کسی اهل اشک بر سالار شهیدان نباشد و بخواهد دشمن بیرون را از پا درآورد، توفیق مبارزه ندارد.
7-شما در عملیات هشت سال دفاع مقدس لابد حضور داشتید که خط مقدم جبهه را مرثیه سیدالشهدا اداره می‌کرد.
از امام باقر(ع) سؤال کردند که سربازان حسین بن علی(ع) در برابر آن همه شمشیر و دشنه و تیر و خنجر و نیزه چه توان و تحملی داشتند؟ فرمود: «مثل اینکه شما با دو تا انگشتان مقداری از گوشت یکی از انگشت ها را فشار بدهید، همین مقدار احساس درد می‌کردند.» چرا انسان وقتی که بیهوش است بدنش را قطعه قطعه می‌کنند، قلبش را بیرون می‌آورند، احساس درد نمی‌کند. چون بدن که احساسی ندارد، احساس مال روح است نه مال بدن و اگر روح متوجه سمت دیگر شود احساسی ندارد، چیزی او را نمی‌رنجاند.
8-سیدالشهدا(ع) می‌فرمود: کسی که مثل من می‌‏اندیشد تابع ظلم نمی‌شود.
9-تنها واقعه‌ای که چونان نگینی بر انگشتری تاریخ می‌درخشد و قدر اول آسمان جهاد و اجتهاد و قیام و اقدام است، همانا واقعه عاشوراست؛ زیرا سالار شهیدان برای احیای دین خدا قیام کرد و از آن جا که دین الهی «حی لایموت» است، احیاگر دین نیز هرگز نمی‌میرد و نامش برای همیشه بر جریده عالم ثبت است.
10-در آن روزگار بخش‌های عمده آسیای میانه و بخش‌هایی از اروپا در قلمرو حکومت اموی بود و همه این بخش‌ها به یزید مالیات می‌پرداختند. دو ابرقدرت ایران و روم فروپاشیده بودند و حکومت اموی تنها قدرت مطلق حاکم بر جهان بود. حضرت زینب(س) در برابر چنین قدرتی، مقتدرانه چنین سخن گفت: «فَکدْ کیدک و أسع سعیک و ناصب جهدک فوالله لاتمحو ذکرنا و لا تمیت وحینا»
11) نام حسین (علیه السلام) از پس غبار سالیان و قرون، همچنان شهره جهان است و به آزادگان سراسر گیتی فروغ امید می‌بخشد.
استخراج و تنظیم: 
دفتر حضرت آیت‌الله جوادی آملی (دام ظله) استان تهران
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.