کتاب «عاشورا و امروز ما» منتشر شد

اندیشه /
شناسه خبر: 410594

فلسفه نهضت عاشورا، بیداری و اصلاح گری آن کمتر در جریان عزاداری برای امام حسین (ع) به بحث و تامل گذاشته می شود. در این راستا، به همت انجمن اندیشه و قلم و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات مجموعه ای از آرا اهالی فکر در کتابی تحت عنوان عاشورا و امروز ما منتشر شده است.

ایران آنلاین/ گروه اندیشه:

کتاب «عاشورا و امروز ما»، مجموعه گفتارهای صاحبنظران و اندیشمندان حوزه و دانشگاه، در سلسله نشست‌های انجمن «اندیشه و قلم» و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که محرم سال گذشته  به همین این دو نهاد برگزار شد قرار است امسال به کوشش امیر افخم از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شود.

در  این کتاب، مباحثی از دکتر سید محمدرضا بهشتی، آیت‌الله سید ضیاء مرتضوی، حجت‌الاسلام‌ مهدی مهریزی، دکتر اسماعیل آذر، دکتر علی مطهری، حجت‌الاسلام‌ محمدتقی فاضل میبدی، آیت‌الله محمد سروش محلاتی، حجت‌الاسلام‌ مرتضی جوادی آملی، دکتر غلامرضا ظریفیان، حجت‌الاسلام‌ ناصر نقویان و استاد مرتضی باقری تدوین شده است و در واقع کوششی برای تبیین فلسفه عاشورا از نگاه اهالی فکر است.

به استناد این کتاب، در سال‌های اخیر، نه‌تنها از رونق مجالس عزای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در جامعه کاسته نشده، بلکه می‌توان گفت هرسال میزان ظهور و بروز مجالس عزاداری شهدای کربلا فزونی یافته است. اما به نظر می‌رسد آنچه فلسفه نهضت عاشورا و بیداری و اصلاح است، کمتر در این مجالس به بحث گذاشته می شود..

«دعا در عرفه، اجابت در عاشورا»، «شناسایی قاتل واقعی امام حسین (ع)»، «سیر مرثیه‌سرایی در ایران»، «گفتگو در آموزه‌های دینی و واقعه عاشورا»، «بازخوانی هدف قیام امام حسین (ع)»، «امام حسین (ع) و اصلاح امت»، «انقلاب، ارزش یا روش؟»، «قیام حسینی در برابر الهیات اموی»، «آزادی و اسارت عاشورا»، «میراث کربلا متعلق به کیست؟» و «عاشورا، جلوه‌گاه زیبایی‌ها» عناوین مباحث این کتاب است./ ایبنا    
 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.