نصب حصارهای هوشمند در مرز دهلی نو- اسلام آباد

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 410546

نخستین پروژه نصب "حصارهای هوشمند"در مرز میان هند و پاکستان، کمتر از یک هفته دیگر با حضور رسمی وزیر کشور دهلی نو ( راجنات سینگ) راه اندازی می شود.

نیروی امنیت مرزی دهلی نو روز دوشنبه اعلام کرد در تاریخ 17 سپتامبر (26 شهریور) نمونه اولیه حصارهای هوشمند در منطقه مورد اختلاف جامو، جمعه، سامبا و کتوا با حضور "راجنات سینگ" راه اندازی می شود. این حصارها  کمربند امنیتی چند لایه ای هستند که به محض ایجاد خطر برای مرزبانان و یا تلاش شبه نظامیان برای عبور از مرز، هشدارهایی برای نیروهای امنیتی ارسال کرده و آن ها را مطلع می کند.
پروژه نصب دوربین های مدار بسته، حسگرهای حرکتی، حصارهای لیزری و هوشمند سال گذشته با هدف ایمن سازی مرز میان هند - پاکستان و ممانعت از ورود غیرنظامیان به داخل مرزهای داخلی از سوی دهلی نو کلید خورد. این حصارهای هوشمند قرار است در طول مرز 2 هزار و سیصد هزار کیلومتری دهلی نو با اسلام آباد نصب شده و تا پایان سال جاری نیز به طور کامل راه اندازی شود.

از طرفی دولت هند اعلام کرده است به دلیل افزایش پایگاه های شبه نظامیان در مناطق مرزی خود با بنگلادش و خطر نفوذ تروریسم به داخل کشور، دیوارهای لیزری، سنسور ها و حصارهای هوشمند در امتداد مرز های مشترک با این کشور در ایالت بنگال غربی احداث خواهد شود. هند و بنگلادش دارای 4 هزار و 96 کیلومتر مرز مشترک هستند که از این مقدار 2 هزار و 216 کیلومتر آن در ایالت بنگال غربی وجود دارد.

یکی از مهمترین علل مناقشه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی تاکنون منطقه مورد مناقشه کشمیر است. بخشی از این منطقه در خاک هند و بخشی دیگر در خاک پاکستان قرار داشته و هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند؛ همین امر نیز آتش افروز اختلافات دو کشور همسایه طی سالهای بسیار بوده است.

با دامنه دار شدن اختلافات، هند از سال گذشته عزم خود را بر ساخت حصارهای لیزری و هوشمند جزم کرده و تلاش کرده تا با ایمن سازی مرزهای خود از طریق فناوریهای نوین امنیتی، ورود غیرقانونی شبه نظامیان به داخل مرزهای خود را تحت مدیریت درآورد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.