چند توصیه دوستانه به یوتیوب

فرهنگی /
شناسه خبر: 409903

چند روز پیش‌ها متوجه شدیم که یوتیوب، این اواخر خیلی تلاش کرده که از فیلتر دربیاید و با رعایت تمامی قوانین و ملاحظات در بازار ایران دوباره حضور جدی داشته باشد، اما مذاکراتش نتیجه نداده و با رفع فیلترش مخالفت شده. بنابراین ما تصمیم گرفتیم در عالم رسانه، نکاتی را به یوتیوب آموزش دهیم که با رعایت آنها بعدها شاید بتواند از فیلتر دربیاید و فعالیتش در ایران را از سر بگیرد.

در یوتیوب طیف وسیعی از ویدئوها را می‌توان مشاهده کرد که در آنها از انواع مختلف ابزار و ادوات برای جذب مخاطب استفاده می‌شود؛ مثل لوازم آرایشی و ورزشی، یا حتی وسایلی مثل ساز! یوتیوب باید بداند که برای فعالیت در ایران، از هر وسیله‌ای نمی‌توان استفاده کرد و او باید به جای خیلی از این وسایل بی‌مصرف، «آباژور» را در رأس امور قرار دهد و از جذابیت‌های بصری این عنصر در ویدئوهایش بهره کافی بگیرد.
پوشش مناسب خیلی مهم است؛ به‌عنوان یک شبکه اجتماعی، یوتیوب باید پوشش مناسب در مورد اخبار مهم داشته باشد. یعنی ویدئوهای خبری زیادی با هدف پوشش‌دهی اخبار رکود اقتصادی اروپا، یا نارضایتی مردم غرب از قیمت بالای همبرگرهای مک دونالد، باید به وفور در یوتیوب قابل مشاهده باشد. به طوری که تا این سایت را باز کردیم و به هر کدام از چنل‌هایش که رفتیم، با این ویدئوها روبه‌رو شویم که ملکه ذهنمان شود. چندتایی هم ویدئوی تحلیلی درباره سرعت سرسام‌آور پیشرفت علم در ایران کار کنند بد نیست.
از دیگر اقدام‌هایی که یوتیوب باید به محض ورود به بازار ایران انجام دهد ایجاد یک سامانه پیامکی است. ما عادت داریم هربار خواستیم برنامه‌ای را از یک شبکه ببینیم، یک چیزی را به یک چیزی پیامک کنیم. شاید دری به تخته‌ای خورد و برنده خوش‌شانس آن برنامه ما بودیم. بنابراین یوتیوب هم باید این شرایط را فراهم کند و چند وقت یک بار با حضور یک ناظر، قرعه‌کشی را انجام دهد تا برنامه‌هایش از نظر ما رسمیت داشته باشد.
ما مطمئنیم که یوتیوب با رعایت نکاتی که گفته شد می‌تواند در ایران حضور موفقی داشته باشد، از حق نگذریم ویژگی‌های مثبت زیادی هم دارد؛ مثل همین که آدم می‌تواند در یوتیوب ویدئوها را هرچندبار که می‌خواهد ببیند. این‌جوری ما خودمان می‌توانیم تا سال‌های سال به تناوب جومونگ و خانه به دوش را پلی کنیم و لذت ببریم. امیدواریم بزودی همه این شرایط فراهم شود و یوتیوب هم جایش را بین خانواده‌های ایرانی باز کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.