ما هم برنامه داریم

اجتماعی /
شناسه خبر: 409829

نکته بسیار مهم در مهاجرت دانشجویان این است که بر اساس آمارهای ما دانشجویان کیفی از کشور خارج می‌شوند. معمولاً دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب‌ می‌کنند، می‌خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.

آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کوچکی افزایش پیدا کرده است، آنهایی که این کار را انجام می‌دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند. با این همه برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می‌کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی‌کنند، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه‌های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه‌های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی‌توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام‌کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است. نمی‌گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی‌شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است. 
باز هم تأکید می‌کنم، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان با کیفیت است. ما شرایطی که در کشور ایجاد کرده‌ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند. ما هم البته در این زمینه و برای جذب دانشجویان و نخبگان برنامه‌هایی داریم. 
در سال گذشته چندین هیأت دانشگاهی از کشورهای مختلف جهت پژوهش، دوره‌های آموزشی مشترک، تبادل استاد و دانشجو وارد کشور شدند. سال قبل ۲ هزار و۲۰۰ ویزای ورود به ایران برای بازدید از دانشگاه‌های کشور با همکاری وزارت علوم صادر شد که به‌طور میانگین در هر هفته ۱۱ هیأت سه تا پنج نفری را در بر می‌گیرد. 
ما باید دقت کنیم در موضوع علم و فناوری نباید مرزبندی شود و مسئولان باید چرخه بین‌المللی را جدی بگیرند. چرخه علم و فناوری در دنیا شکل گرفته است که ما باید نهایت استفاده را از این چرخه داشته باشیم و نگذاریم کشورهای دیگر محدودیتی برای حضور ما در این چرخه ایجاد کنند. بر این اساس در سال گذشته ۴۱۷ طرح تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه‌ها داشتیم که این خود بیانگر روند رو به رشد طرح های آموزشی و پژوهشی مشترک بین‌المللی است. هم‌اکنون ۵۵ هزار و ۳۰۸دانشجوی خارجی در ایران مشغول به تحصیل هستند که بر مبنای برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۰ دانشجویان خارجی به ۸۰ هزار دانشجو افزایش می یابد و تا این سال باید 1/8درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور را دانشجویان خارجی تشکیل دهند.
 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.