ویژگی شخصیتی آیت الله طالقانی به روایت فرزندش

اندیشه /
شناسه خبر: 409741

متاسفانه در طول این سال‌ها، گروهی یا دسته‌ای با نام طالقانی گارد دارند و نمی‌دانم چرا و مشکلشان با طالقانی چیست؟طالقانی می‌گفت یک روحانی اگر بتواند در یک مسجد چهار جوان را جذب کند، بهترین کار را کرده و شاید این روحیه آیت‌الله طالقانی خوشایند برخی نیست

ایران آنلاین/ گروه اندیشه:

به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله محمود طالقانی، فرزند ایشان، سید مهدی طالقانی  به تبیین اندیشه، ویژگی‌های شخصیتی پرداخت کهدر ادامه گزیده ای از صحبت های او ارائه می شود:

وی با اشاره به تفسیر «پرتوی از قرآن» اثر شاخص آیت‌الله طالقانی، بیان کرد: مرحوم طالقانی از سال 1320 تفسیر قرآن را آغاز کرد. ایشان در مراسمی که در حسینیه ارشاد به مناسبت شهادت استاد مطهری برگزار شده بود، بیان کرد که از سال 1320 که تفسیر قرآن را شروع کردم از دو جهت مورد هجمه قرار می گرفتم؛ یکی از طرف متدینین که می‌گفتند قرآن را که اصلا نباید تفسیر کرد، بلکه مثلا قرآن را باید رفت سر قبر یکی خواند و ... . ایشان در ادامه مثال می‌زنند که سر قبر انسانی که یک عمر بدی کرده، فاتحه می‌خوانند و جنت‌مکان و خُلدآشیان هم می‌گویند. گروه دیگر هم گروه‌های چپی بودند که قرآن را قبول نداشتند. هر دو گروه فشار می‌آوردند که تفسیر را کنار بگذارم. آیت‌الله می‌گفت ولی من زیر بار این حرف‌ها نرفتم.

فرزند آیت‌الله طالقانی،‌ ادامه داد: ادامه روند تدوین تفسیر نیز اینگونه بود که ایشان از سال 1327 به مسجد هدایت رفت. سخنرانی‌هایی که در شب‌های جمعه داشت، بجای ایراد صحبت‌های تکراری، با آیه‌ای از قرآن شروع می‌کرد و کم‌کم که بحث جلو می‌رفت، به مسائل روز می‌رسید و مسائلی از جمله ظلم حکومت به تفسیر آیه مرتبط می‌شد و مصداق پیدا می‌کرد. این روال همیشه ادامه داشت. پدرم می‌گفت روزی‌ یک مامور در این جلسات حضور داشت که می‌گفت قرآن آیه‌های شاهنشاهی ندارد؟ شما همیشه آیه‌های کمونیستی را می‌خوانید. آیت‌الله طالقانی پاسخ داد اگر چنین آیه‌ای بود حتما برای شما می‌گفتم.
 وی افزود: ایشان به تفسیر قرآن علاقه داشت و حتی وقتی در سال 1342 در زندان بود، بهترین موقعیت بود تا در فراغت زندان، به تفسیر قرآن بپردازد. استاد محمدمهدی جعفری از اساتید دانشگاه شیراز هم آن زمان در جریان نهضت آزادی در زندان بود. استاد محمدمهدی جعفری تفاسیر آقا را جمع‌آوری و به بیرون منتقل می‌کرد. کم کم آن‌ها را جمع‌آوری کردیم تا در نهایت به تفسیر «پرتوی از قرآن» تبدیل شد.
سید مهدی طالقانی درباره «پرتوی از قرآن» تصریح کرد: این اثر، تفسیر کاملی از قرآن نیست. ایشان درنظر داشت در چهار یا پنج جلد این کار را انجام دهد. این تفسیر شامل سوره‌هایی خاص از قرآن ازجمله نازعات و ... است. حدود 10 سال پیش با همکاری شهرداری تهران و نشر شهر، کتاب را که مقداری غلط‌های املایی و نگارشی داشت، برای تصحیح به قم فرستادیم و پس از تصحیح، کتاب از سوی نشر شهر در سه جلد به چاپ رسید. به مناسبت یکصدمین سال تولد آیت‌الله طالقانی مراسمی گرفتیم که این چاپ جدید رونمایی شد. علاوه بر این سه جلد تفسیر، دو جلد مجموعه مقالات ایشان را نیز با همکاری نشر شهر و موسسه تاریخ معاصر چاپ کردیم.

سید مهدی طالقانی در پایان اظهار کرد: متاسفانه در طول این سال‌ها، گروهی یا دسته‌ای با نام طالقانی گارد دارند و نمی‌دانم چرا و مشکلشان با طالقانی چیست؟طالقانی می‌گفت یک روحانی اگر بتواند در یک مسجد چهار جوان را جذب کند، بهترین کار را کرده و شاید این روحیه آیت‌الله طالقانی خوشایند برخی نیست./ ایبنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.