ولع دیده شدن و تأیید گرفتن در اینستاگرام

اندیشه /
شناسه خبر: 406341

اینکه چرا در جامع ما، افراد به وجهی افراطی از اینستاگرام استفاده می‌کنند جای تأمل بسیار دارد. شاید یکی از دلایل آن این باشد که کاربران اینستاگرام اغلب کسانی‌ هستند که در دنیای واقعی نمی‌توانند به راحتی دیده شوند و فکر می‌کنند حضورشان با سانسور مواجه می‌‌شود. بنابراین سعی ‌دارند از این طریق عطش خود به دیده شدن و تأیید گرفتن را سیراب کنند.

گروه اندیشه:

اینستاگرام برشی از دنیای واقعی است و به تعبیری بازنمایی‌کننده دنیای واقعی ما است. بنابراین، ارزش‌داوری در خصوص این فضا، به نوع استفاده کاربران از آن بازمی‌گردد. اکنون در جامعه ما اگر این فضا سطحی یا مبتذل به نظر می‌رسد باید ریشه‌های این ابتذال را در دنیای واقعی جست‌وجو کرد نه در ماهیت فناورانه آن؛ که اتفاقا می‌تواند بسیار برای انسان امروز کاربردی باشد.

آن چیزی که اینستاگرام را به «مسأله» برای جامع ما بدل می‌کند، استفاده افراطی از آن است که البته خاص جامعه ما نیست. واقعیت این است که از رهگذر این شبکه اجتماعی افراد راهی را برای دیده شدن پیدا می‌کنند که طی آن می‌توانند خود را به نمایش بگذارند.

«نیاز به دیده شدن» خاص انسان امروز یا جامعه امروز نیست بلکه انسان‌ها همواره ولع دیده شدن را داشته‌اند و برجسته شدن این نیاز در دنیای امروز به خاطر فراهم شدن امکان دیده شدن است نه اینکه در دوره‌های گذشته چنین نیازی وجود نداشته است.

 

اما اینکه چرا در جامع ما، افراد به وجهی افراطی از اینستاگرام استفاده می‌کنند جای تأمل بسیار دارد. شاید یکی از دلایل آن این باشد که کاربران اینستاگرام اغلب کسانی‌ هستند که در دنیای واقعی نمی‌توانند به راحتی دیده شوند و فکر می‌کنند حضورشان با سانسور مواجه می‌‌شود. بنابراین سعی ‌دارند از این طریق عطش خود به دیده شدن و تأیید گرفتن را سیراب کنند. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.