چشم هایی که از ابتلا به پارکینسون می گویند

سلامت /
شناسه خبر: 401170

ایران آنلاین /پارکینسون یا همان بیماری لرزش در حالت استراحت یکی از بیماری های حوزه مغز و اعصاب است که به اختلال  سیستم حرکتی بدن منجر می شود. این بیماری هنگامی اتفاق می‌افتد که برخی سلول‌های خاص در مغز که مسئولیت تولید دوپامین  را برعهده دارند دچار اختلال شده ، وظیفه خود را به درستی انجام ندهند. تشخیص به موقع بیماری در کنترل و کند کردن روند پیشرفت بیماری موثر است.

چشم ها واقعیت را می گویند


محققان می گویند نازک شدن لایه شبکیه چشم می تواند نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد.
به گزارش مهر، نتایج مطالعه انجام شده توسط مرکز پزشکی بورامی دانشگاه ملی سئول نشان می دهد نازک شدن شبکیه چشم با بیماری پارکینسون مرتبط است.

«جی یانگ لی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعه ما برای اولین بار رابطه بین نازک شدن شبکیه چشم و نشانه اولیه ابتلا به پارکینسون را نشان می دهد. ما همچنین دریافتیم هر چقدر شبکیه نازک تر باشد، شدت بیماری بیشتر است»»

وی در ادامه می افزاید: «این یافته ها بدین معناست که نورولوژیست ها بهتر است قبل از شروع علائم و مشکلات حرکتی، چشم ها را معاینه کنند تا بیماری را در اولین مراحل آن تشخیص دهند».

محققان ۴۹ بیمار مبتلا به بیماری پارکینسون را از دو سال زودتر مورد بررسی قرار دادند. این بیماران هنوز تحت درمان دارویی قرار نگرفته بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۶۹ سال بود. داده های بدست آمده از این بیماران با ۵۴ فرد سالم دیگر با سن مشابه مقایسه شد.

هر یک از شرکت کنندگان تحت معاینه دقیق چشم و همچنین اسکن چشم با وضوح بالا قرار گرفت. نتایج نشان داد نازک شدن شبکیه چشم، بخصوص دو لایه داخلی از کل پنج لایه، ارتباط قوی ای با بیماری پارکینسون همراه با از بین رفتن سلول های مغزی تولیدکننده دوپامین داشت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.