ion

مستند (شرقی) با حضور چهرهای سیاسی و فرهنگی رونمایی شد

مستند شرقی روایت شاعرانه و زیبا از ایزوتسو

فرهنگی /
شناسه خبر: 397355

مراسم رونمایی فیلم مستند (شرقی) پرتره ای در مورد توشیهیکو ایزوتسو عصر روز هفدهم مرداد در تالار ایوان شمس باحضور برخی از اهالی علم و فرهنگ و چهره های سیاسی مانند دکتر مهدی محقق و نوش آفرین انصاری دکتر سیدعباس عراقچی، دکتر منوچهر متکی، حجت الاسلام سیدهادی خامنه‌ای، کامادا رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران برگزار شد.

ایران آنلاین / در ابتدای مراسم حجت الاسلام حشمتی به عنوان اولین مسئول حامی این پروژه به سخنرانی پرداخت و توضیحاتی درباره  نحوه اجرایی این پروژه ارائه کرد، حشمتی گفت: ( برای پژوهش این فیلم زحمات بسیاری کشیده شده و من امروز در اینجا به عنوان یک خادم قرآن و نه به عنوان یکی از مسئولان دست اندرکار از زحمات آقای طاهری و همکارانش تشکر می کنم).

در ادامه افشین والی‌نژاد پیشکسوت عرصه رسانه و خبرنگار بین الملل سابق ایران در رسانه های کشورهای ژاپن و آمریکا در  سخنانی پیش از شروع فیلم گفت: (همه ما ژاپن را با تکنولوژی، انیمه و مانگای آن می شناسیم، ژاپن را به عنوان یک کشور صنعتی می‌شناسیم اما لطف فیلم مسعود طاهری به کشور ژاپن این بود که یک جنبه دیگری از کشور ژاپن را به همه دنیا معرفی کرد و آن جنبه و بعد فلسفی کشور ژاپن است، معرفی یک فیلسوف با فلسفه‌ای عمیق. فیلسوفی که در خود ژاپن بسیار گمنام است، حتی طبق فیلمی که به شما نشان خواهم داد همسایه روبروی او نمی داند که او چه فیلسوف بزرگی بوده است. این کار در ژاپن و حتی در دنیا بسیار کم نظیر است، و ژاپنی‌ها باید در عرصه از مسعود طاهری خیلی سپاسگزار باشند).
پس از آن فیلم به مدت صد و سی دقیقه نمایش داده شد و پس از نمایش فیلم مسعود طاهری کارگردان، پژوهشگر، تدوینگر و تهیه‌کننده فیلم به سخنرانی پرداخت و با اشاره به گوشه هایی از مشکلات کار ( انجام کار بین المللی برای یک ایرانی بسیار سخت است، شهروندی که در دنیا نه می تواند کارت کریدیت بین المللی داشته باشد نه کشورهای مهمی که در آن فیلمبرداری کرده حاضرند او را به راحتی در کشور خود راه بدهند و برخی مدام او را ریجکت می کنند، هر چند که ما را از در بیرون کردند اما از پنجره رفتیم و کار خود را انجام دادیم، خیلی سخت یا در حد نشد است که کاری بین المللی بسازید، فیلمی در یازده کشور جهان تصویربرداری شده است.)

طاهری در مورد ساختار این فیلم گفت: (من برای ساخت این فیلم دو راه بیشتر نداشتم یا اینکه بیایم فقط به سینما فکر کنم و به دستاوردهای بصری و سینمایی تکیه کنم و یک روایت شاعرانه و زیبا از ایزوتسو ارائه بدهم یا اینکه خیلی خیلی جدی بیایم اصل مسائل را خیلی ساده و بی تکلف بیان کنم و خودم را مطلقا درگیر یک برداشت شخصی از این فیلسوف بزرگ نکنم که اندیشه و زندگیش هم خیلی وسعت دارد و هم  خیلی عمق، و صرفا حقیقت رو بیان کنم. من تصمیم سخت خود را با انتخاب راه دوم گرفتم که کمی گرایش به عرصه پژوهش دارد.)
طاهری در ادامه گفت: به هیچ عنوان در این فیلم نه خودم و نه این فیلم را درگیر مسائل و چالش‌های بیهوده سیاسی و مذهبی کردم، از باب مذهبی مثلا اینکه موسی جارالله در مورد شیعه فلان کتاب را نوشته پس حالا ما هم بیاییم همین جا از خجالتش دربیاییم، هرگز به این سمت و سو نرفتیم. همین جارالله را به عنوان یکی از سرمایه های جهان اسلام معرفی کردیم؛ خب اگر ما این فیلم را بسازیم بیاییم بگوییم جارالله آدم خیلی فلان و کذایی بود بعد ببریم اروپا و آمریکا نشان بدهیم بعد آنها پیش خودشان نمی‌گویند: ای بابا این مسلمانان باز دعوای خانوادگی‌شان را آوردند اینجا؟ و همین مسائل آیا باعث ایجاد زمینه های دخالت بیگانه در کشورهای ما مسلمانان نمی شود؟
طاهری اشاره کرد: در این فیلم از 102 نفر نخبه ترین افراد مصاحبه گرفته شده از دانشگاهی و حوزوی گرفته تا افرادی از منتهی الیه چپ سیاسی و منتهی الیه راست سیاسی، از افراد رده بالا تا افراد رده پائین از داخلی ها تا خارجی ها، از خیلی روشنفکرها تا خیلی مذهبی‌ها و سنتی‌ها، حتی در طول ساخت فیلم هم از همه اقوام ایرانی از کردها تا آذری زبان ها از غیر مذهبی‌ها گرفته تا مذهبی، حتی از هموطنان زرتشتی‌مان کمک گرفتم و آنها کمک کردند، و آنها فقط به خاطر نام ایران و اینکه یک ایرانی این پروژه را می‌سازد حمایت و  کمک کردند،  یک وفاق واقعا مردمی و ملی در انجام پروژه هم وجود داشت.
او در پایان سخنان خود  گفت:( اینکار قرار بود با مشارکت وزارت ارشاد ساخته بشود اما متاسفانه هنوز علی رغم گذشت دو سال این وزارت خانه هنوز به تعهدات خود به طور کامل عمل نکرده اما ساخت این پروژه به اتمام رسیده و هنوز در کش و قوس با این وزارتخانه هستیم که امیدوارم این مساله خاتمه یابد چرا که این پروژه یک سری بدهی های ارزی و نیز ریالی دارد که روی دست من مانده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.